Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Bakan Kasapoğlu da Başkan Özdemir de istifa etsin!”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi, Süper Lig ve alt liglerde küme düşmenin kaldırılması kararı ve bunun geç alınması sebebiyle Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile TFF Başkanı Nihat Özdemir’i istifaya davet etti.

BOLD – Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) liyakatsiz yönetildiğini, siyasi kararlar aldığını, sporcu sağlığını hiçe sayan uygulamalar yaptığını iddia eden Gelecek Partisi, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile TFF Başkanı Nihat Özdemir’i görevlerini bırakmaya çağırdı.

PEK ÇOK KARAR GİBİ YAP-BOZ YÖNTEMİ İLE BULUNDU

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Gelecek Partisi Gençlik ve Spor Politikaları İzleme Kurulu yazılı bir açıklama ile iktidarın spor siyasetini eleştirdi. Süper Lig ve alt liglerde küme düşmenin kaldırılması kararı için “Olağanüstü pandemi şartlarında büyük zorluklarla mücadele eden takımlarımızın içinde bulunduğu güçlükler göz önüne alındığında, kararı geç kalınmış ve hükumetin diğer pek çok kararında olduğu gibi yap-boz yöntemiyle sonradan bulunmuş bir doğru olarak değerlendiriyoruz” denildi.

KİŞİSEL BAŞARI HİKÂYESİNE ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR

Mehmet Kasapoğlu ise şu sözlerle hedefe konuldu: “Gençlik ve Spor Bakanı yaklaşık 4 aydan beri defalarca çağrıda bulunmamıza rağmen hiçbir açıklama yapmamış, özellikle futbol başta olmak üzere tüm spor camiasını kaderine terk etmiştir. Bugün ise küme düşmenin kaldırıldığına ilişkin açıklama yaparak bunu kişisel bir başarı hikayesine çevirmeye çalışmaktadır.”

NBA, Sosyal Mesajlarla Start Aldı

Politika

AKP’li Numan Kurtulmuş Ayasofya’dan sonraki hedeflerini açıkladı: Kudüs

Sultan Fatih’in vakfiyesinin gerçekleştirildiğini söyleyen Kurtulmuş, “Şimdi önümüzde Hazreti Ömer’in, Selahaddin Eyyubi’nin ve Yavuz Sultan Selim’in vakfiyesi olan Kudüs’ü Şerif var” dedi.

BOLD- AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ÖNDER İmam Hatipler Derneğince video konferans yöntemi ile düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Kurtulmuş, ÖNDER İmam Hatipler Derneği Başkanı Kamber Çal’ın yanı sıra derneğin yönetim kurulu, il ve ilçe temsilcilerinin de katıldı programda, Ayasofya’nın açılışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ÇOK ŞÜKÜR BUGÜNLERE GELDİK

Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla çifte bayram yaşadıklarını dile getiren Kurtulmuş, ”On yıllardır ‘zincirler kırılsın Ayasofya açılsın’ ideali etrafında hareket eden bizim nesillerimiz için rüya gibi bir şeydi. 24 Temmuz 2020 tarihi Türkiye’nin yakın tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biridir. Gençlik yıllarımda rahmetli Üstad Necip Fazıl’ın meşhur MTTB’nin Cağaloğlu binasındaki Ayasofya hitabesini de dinlemiş birisi olarak, bu ideallerle büyümüş birisi olarak Rabb’imize hamd ediyorum. Ezanın aslına döndürülmesi, milletimizin kendi İslami geleneklerinden uzaklaştırılmasından döndürülmesi, Ayasofya’nın ibadete açılması da Türkiye’nin tarihiyle bağlantısının koparılması süresinin sonlandırılmasıdır. Bu iki olay birbirini tamamlayan bir gelişmedir. Çok şükür bugünlere geldik” dedi.

ÖNÜMÜZDE KUDÜS-Ü ŞERİF VAR

Ayasofya açılışı ile Sultan Fatih’in vakfiyesinin gerçekleştirildiğini söyleyen Kurtulmuş, “Şimdi önümüzde Hazreti Ömer’in, Selahaddin Eyyubi’nin ve Yavuz Sultan Selim’in vakfiyesi olan Kudüs’ü Şerif vardır ve zihnimizin bir kenarında yer almak durumundadır. Nasıl on yıllar boyunca ‘zincirler kırılsın Ayasofya açılsın’ dediysek bundan sonraki süreçte önümüzde bir hayalimiz, bir hedefimiz olarak Yafa Kapısı’nın üzerinde yazan ‘Lailaheillallah İbrahim Halilullah’ vakfiyesini gerçekleştirmek bizim milletimizin bir sorumluluğudur” ifadelerini kullandı.

Troller yine birbirine girdi: Meczup, kuyruğunu kıstırıp kaçma!

 

Okumaya devam et

Politika

CHP’li vekil, Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a sordu: Okullar özel okul ücretleri ödensin diye mi açılıyor?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, özel okulların ücretlerini tahsil edebilmesi için okulların 31 Ağustos’ta açılacağı, daha sonra online eğitime geçileceği iddialarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

BOLD – CHP’li vekil Kaya, ““Çocuklarımızın ve toplum sağlığının özel okulların para tahsilatına alet edileceği iddiaları herkesi tedirgin etmiştir” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığının 2020-2021 eğitim öğretim yılının 31 Ağustos tarihinde başlayacağı duyurusundan sonra gündeme gelen; “özel okulların ücretlerini tahsil edebilmeleri için kısa süreliğine yüz yüze eğitime başlanacağı, daha sonra da EBA TV üzerinden online eğitime geçileceği” iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Kaya, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

HERKES TEDİRGİN OLDU

Kaya, önergesinde “Bakanlığınızın, 2020-2021 eğitim öğretim yılının 31 Ağustos tarihinde başlayacağı duyurusundan sonra; özel okulların ücretlerini tahsil edebilmeleri için kısa süreliğine yüz yüze eğitim yapılacağı, daha sonra da EBA TV üzerinden online eğitime geçileceği iddiaları gündeme gelmiştir” iddiasını hatırlattı. Kaya, “Çocuklarımızın ve toplum sağlığının özel okulların para tahsilatına alet edileceği iddiaları herkesi tedirgin etmiştir” dedi.

Kaya, Bakan Selçuk’un, “Okulların 31 Ağustos’ta yüz yüze eğitime başlayacağı, özel okulların para tahsilinden sonra yeniden online eğitme geçileceği iddiaları doğru mudur? 2020-2021 eğitim öğretim yılında, pandemi nedeniyle eğitimin aksamaması için gerekli önlemler alınmış mıdır?” sorularına yanıtlamasını istedi.

Telefon hakkı verilmedi, gardiyan ‘inşallah buradan çıkamazsın’ dedi

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı, kamu çalışanlarının ağ trafiğini izleyecek: Kara listeye alınan sitelere girilemeyecek

Kamu çalışanlarına Whatsapp yasağı iddiasıyla gündeme gelen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin hazırladığı dijital güvenlik rehberinde, kamu kurumlarının ağ trafiğinin izleneceği belirtildi. İnternet ağında kara liste ve beyaz listelerin oluşturulacağı, DNS sorgularının kayıt altına alınacağı kaydedildi.

BOLD – Dijtal Dönüşüm Ofisinin hazırladığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinde  ağ erişimlerinin sınırlandırılacağı ifade edildi.

Milliyet’in haberine göre, kamu kurumlarında dijital güvenlik için tedbirler alınacağı, bu kapsamda hazırlanan rehberde tüm kamu personeli için zorunlu olacak uygulamaların hayata geçirileceği kaydedildi.

Rehberde, her kamu kurumu için kullanılacak programlar belirlenecek ve bir ‘beyaz liste’ oluşturulacağı, personelin beyaz listede bulunan uygulamalar haricinde uygulama kurması engelleneceği belirtildi. Program kurulmaya çalışıldığı zaman uyarı verecek bir sistem kurulacağı ifade edildi.

Kamu çalışanlarının dijital verilerini takip için kurulacak sistemin ayrıntıları şöyle:

TÜM AĞ TRAFİĞİ İZLENECEK

İnternet ağında da ‘kara liste’ veya ‘beyaz liste’ belirlenecek. Ağ erişimleri sınırlandırılacak. Kurum sistemleri tümünü kapsayacak şekilde; port, servis ve protokol taramaları gerçekleştirecek. Zararlı IP adreslerine erişimin denetlenmesi için tüm DNS sorguları kayıt altına alınacak. Kamuda sıkça kullanılan IP telefonlar ile ilgili de yeni önlemler alınacak. IP telefon, altyapı sağlayıcısı veya kurum tarafından güvenlik duvarları ile korunacak. IP telefon sistemlerinin iz kayıtları tutulacak. Kurum tarafından ‘gerekli görülen durumlarda’ belirlenen kaynaklar ve hedefler arasındaki tüm ağ trafiği izlenebilecek. Kayıt mekanizmaları oluşturulacak. İhtiyaç duyulması durumunda ilgili trafik kaydı incelenebilecek.

TAŞINABİLİR AYGIN TAKILINCA UYARI VERECEK

Kurumdaki kritik sistemler taşınabilir depolama birimlerini desteklemeyecek şekilde yapılandırılacak. Taşınabilir depolama birimleri takıldığında uyarı verilecek bir sistem kurulacak. Bu uyarılar kayıt altına alınıp izlenebilecek.

AĞ TABANLI KEŞİF ARACI

Kişisel veri barındıran veri tabanının dışarıya aktarımı konusunda da önlemler alınacak. Personelin kişisel verilerinin yer aldığı bilgisayara sadece yetkilendirilmiş kullanıcı ulaşabilecek. Kurum ağına bağlı yetkisiz kablosuz erişim noktalarının tespit edilmesini ve alarm üretilmesini sağlayan ağ tabanlı keşif araçları kullanılacak.

VİDEO KONFERANS UYGULAMALARI KURUM İÇERİSİNDE

Video konferans uygulamaları kurum içerisinde barındırılacak. Kurum içerisinde barındırılmayan üçüncü taraf bir uygulama kullanılacak ise uygulama açık kaynak kodlu olacak. Yönetici onayıyla ekran paylaşımı ve dosya paylaşım özelliği engellenecek.

BULUT DEPOLAMA KULLANILMAYACAK

Kurumsal kritik verilerin saklanması/depolanması amacıyla bulut depolama hizmetleri kullanılmayacak. Kritik verilerin yurt içinde depolandığı ve yurt dışında barındırılmayacağı garanti altına alınacak. Kurum bünyesinde geliştirilen uygulamaların, rootlanmış/jailbreak yapılmış cihazlarda çalışmayı reddedeceği sistem kurulacak. Kurum tarafından sağlanan telefon ve tabletler üzerinde jailbreak veya rootlama işlemi yapılmaması konusunda personel uyarılacak.

TELEFONLARA UZAKTAN MÜDAHELE

Kritik görevlerde çalışanlar, mobil cihazlarını halka açık şarj istasyonlarında şarj etmemeleri konusunda uyarılacak. Kaybolması ve çalınmasına karşı cihazı uzaktan fabrika ayarlarına döndürüp içindeki veriyi silebilecek bir mekanizma kullanılacak.

SİBER OLAYLARA MÜDAHALE EKİBİ

Siber olayların yönetimi aşamalarında görev alacak personelin rol ve sorumlulukları tanımlanıp, olaya müdahale için gerekli teknik alt yapı personele sağlanacak. Siber olay yönetimi kapsamında görev alacak personel Kurumsal SOME (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) kriterlerine uygun seçilecek.

40 bin testin 15 bini Saray çalışanlarına yapılıyor

Okumaya devam et

Popular