Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NASA’dan Salda Gölü ile Mars Jezero Krateri kıyaslaması

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, Burdur’daki Salda Gölü ile Mars’taki Jezero Krateri arasındaki coğrafi benzerliklere dikkat çeken bir sosyal medya paylaşımı yaptı.

BOLD – Gezginci keşif aracı Perseverance aya gönderilmeden önce projede görev alan bazı ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) araştırmacıları, hazırlık için Burdur Salda Gölü’ne gelip çalışmalar yaptı. Mars’taki Jezero Krateri ile Salda arasında coğrafi benzerlik bulunduğu için bölgenin tercih edildiği bildirildi.

MİLYARLARCA YIL ÖNCE BÜYÜK BİR NEHİR VE GÖL İDİ

Kraterin milyarlarca yıl önce büyük bir nehir ve göl olduğu biliniyor. Perseverance, üzerindeki çeşitli ekipmanlar sayesinde buranın jeolojik şartlarına ve toprak yapısına dair incelemelerde bulunacak. NASA, sosyal medya üzerinden Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin yan yana fotoğraflarını da paylaştı.

İngiltere’de koronavirüs kısıtlamaları geri dönüyor

Dünya

ABD Senatosu, ‘TikTok yasağını’ onayladı

ABD Senatosu, oy birliği ile hükümet çalışanlarına mobil cihazlarına Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u indirmeyi yasaklayan yasa tasarısını onayladı. 

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklayacağını açıklamıştı. TikTok ABD’de “ulusal güvenliği ihlal ettiği” iddiasıyla uzun süredir gündemdeydi. 

 Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley’in öncülüğünde Senato Genel Kuruluna sunulan tasarı, bugün oylandı. Tüm Senatörlerden “evet” oyu alarak, oy birliğiyle onaylanan tasarı federal hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına TikTok’u indirmesinin yasaklanmasını öngörüyor.  

Senatör Hawley, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “TikTok büyük bir ulusal güvenlik riskidir ve hükümet cihazlarında yeri yoktur.” ifadesini kullandı.  

Söz konusu yasa tasarısı Temsilciler Meclisinin de onayını alması durumunda, yasalaşması için Başkan Donald Trump’ın imzasına sunulacak. 

TRUMP, 15 EYLÜL’E KADAR SÜRE VERMİŞTİ 

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada ülkesindeki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u 15 Eylül’de ülkede yasaklayacaklarını açıklamıştı.  

MICROSOFT’TAN AÇIKLAMA  

Aynı gün Microsoft’tan yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella’nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti. Trump ve Nadella’nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok’un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, “Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor” ifadesi kullanılmıştı.  

Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti. 

ABD: IŞİD, Türkiye’yi para transferi ve bölgesel geçiş merkezi olarak kullanıyor

Okumaya devam et

Dünya

Fransa ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki savunma iş birliği anlaşması yürürlüğe girdi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Fransa arasında 2017’de imzalanan savunma iş birliği anlaşmasının bu ayın başında yürürlüğü girdiği açıklandı.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden yapılan açıklamada, 4 Ağustos 2017’de imzanlanan anlaşmanın 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girdiği duyuruldu.

Anlaşma ile enerji sektörü ve deniz güvenliği alanlarının yanı sıra kriz yönetimi ile terör ve korsanlıkla mücadele gibi alanlarda iş birliği hedefleniyor.

Anlaşma, askeri düzeyde, teçhizat ve savunma konusunda iş birliği, ortak personel eğitimi ile arama ve kurtarma tatbikatlarının yürütülmesini de öngörüyor.

Fransa ve GKRY özellikle Doğu Akdeniz’de birçok alanda ortak faaliyetlerde bulunurken, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) karşıtı ittifakların da başını çekiyor.

AP’de Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden Polonyalı milletvekiline yolsuzluk soruşturması

Okumaya devam et

Dünya

ABD: IŞİD, Türkiye’yi para transferi ve bölgesel geçiş merkezi olarak kullanıyor

ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu.

BOLD – ABD Hazine Bakanlığı’nın son açıkladığı raporlar, terör örgütü IŞİD’in para transferinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden yürüttüğünü ortaya koydu. ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise IŞİD’in Türkiye’yi bölgesel geçiş merkezi olarak kullandığı ifade edildi.

PARA TRANSFERİNDE “RAWİ AĞI” FAKTÖRÜ

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e para transferinde aracı rol oynadığı belirtilen Türkiye merkezli Rawi Ağı’na geçen yıl dikkati çekmişti.

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Dairesi Başkanlığı (U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control -OFAC), 2019 yılı Temmuz ayında Rawi Ağı’nın İŞİD’e para trafiğinin önemli bir bölümünü Türkiye üzerinden gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Hazine Bakanlığı, IŞİD’nin Türkiye’de döviz bürolarının bulunduğunu belirtmiş ve İŞİD’in para trafiğini yöneten Irak merkezli Rawi ailesine ait ‘Rawi Network’ün Türkiye’de Samsun, Şanlıurfa ve İstanbul’da döviz büroları olduğu tespitinde bulunmuştu. Rawi Ağı’nı yöneten ailenin Türkiye, Belçika, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren altı üyesi kara para aklamak ve para transferinde IŞİD’in finansmanında oynadığı rol nedeniyle ABD tarafından yaptırım listesine alındı.

LİSTEYE BU YIL ALINAN YENİ İSİM

Geçen yılki bu gelişmenin ardından, ABD Hazine Bakanlığı son olarak, salı günü itibariyle Rawi Ağı’nın ve ailenin kilit isimlerinden olan Adnan Muhammed Emin el Rawi’yi yaptırım listesine aldı ve Emin el Rawi’yi, ‘Türkiye’de IŞİD’e para transferinden sorumlu isim’ olarak nitelendirdi.

Hazine Bakanlığı’na göre, yaptırım listesine alınan Adnan Muhammed Emin el Rawi, IŞİD’in Türkiye’deki para transferinden sorumlu kişi olarak tanımladı. Hazine Bakanlığı, Rawi’nin, IŞİD’i maddeten desteklediğini, sponsorluğunu yaptığını ve örgüte finansal, teknolojik, materyal destek sağladığını belirtti ve bir önceki finans emiri Fawaz el Rawi’nin koalisyon tarafından 2017’de düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü hatırlattı.

Rawi ailesi, pek çok ülke ve hükümeti tarafından yakından bilinirken, uzmanlar bu ağın IŞİD Karşıtı Koalisyon’un bir üyesi olan Türkiye’de faaliyet göstermeye devam ettiğini sorguluyor.

PENTAGON RAPORU: TÜRKİYE, İŞİD İÇİN BÖLGESEL GEÇİŞ MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı Genel Müfettişi’nin hazırladığı raporda ise NATO ve IŞİD’le Mücadele Koalisyonu üyesi Türkiye IŞİD için “bölgesel geçiş merkezi” olarak adlandırıldı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişliği, Irak ve Suriye’deki ABD askeri misyonuna ilişkin 136 sayfalık rapor yayınladı. Raporda ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı’nın (EUCOM) Türkiye ile ilgili bazı ifadelerine de yer verildi.

Raporda, EUCOM’un Türkiye için IŞİD mensupları, finansmanı ve silahları için “büyük kolaylaştırma merkezi” ifadesini kullanıldığı dile getirildi. Ancak EUCOM’un Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırında IŞİD savaşçılarının ve malzemelerinin geçişini engelleme konusunda son dönemde gayretlerini arttırdığını kabul ettiği de dile getirildi.

AB liderleri, Türkiye ve Çin’le ilişkileri görüşmek için eylülde “olağanüstü zirve” planlıyor

Okumaya devam et

Popular