Dünya

Rumlar, Putin’den Türkiye’nin sondaj çalışmaları konusunda yardım istedi

Güney Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis, Rusya lideri Vladimir Putin’le görüşerek Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları konusunda yardım istedi.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum lideri Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile yaşanan sondaj geriliminin düşürülmesi için, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım istedi.

Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kiryakos Koushos, Anastasiadis’in telefonda görüştüğü Putin’den, Türkiye ile süren gerilimde “kişisel olarak devreye girmesini” istediğini açıkladı.

Rum liderin, Putin’den, “Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de hukuka aykırı eylemlerine son vermesi  için ikna etmesini” istediğini söyleyen Koushos, bunun üzerine Putin’in de “gerilimin düşürülmesi için devreye gireceğini” ve konuyu AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği sözünü verdiğini kaydetti.

Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Kiryakos Koushos

Sözcü Koushos, “Putin, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri büyük bir endişeyle takip ettiğini ve her zaman farklılıkların uluslararası hukuk ilkeleri zemininde yürütülecek müzakereler yoluyla çözümlenmesine destek verdiğini aktardı” diye konuştu.

Türkiye’nin Salı günü yeni bir Navtex (denizcilere uyarı) bildiriminde bulunarak, Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin, Kıbrıs’ın güneydoğusundaki tartışmalı bölgede sismik araştırmalar yapacağını duyurması, Rumların tepkisine yol açtı.

AB’DEN TEPKİ

Kıbrıs açıklarındaki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisini Şubat ayında yaptırım listesine alan AB, bugün de Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, “olumsuz gelişme” olarak değerlendirdiği Türkiye’nin sismik araştırma faaliyetlerinin ayrıca bölgedeki gerilimin düşürülmesine yardımcı olmadığını da sözlerine ekledi.

“SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Bu arada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerinden geri adım atmayacağını söyledi.

Erdoğan, “Doğu Akdeniz ve Ege’deki haklarımızı korumak için başlattığımız çalışmaları sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.

AB seyahat listesini güncelledi: Türkiye hâlâ yasaklı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version