Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ektiğini biçemeyen çiftçi tarımı bırakıyor

Ürettiği üründen geçimini sağlayamayan çiftçiler tarımı bırakıyor. Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 38 oranında azaldı. Bu azalmanın koronavirüs salgınının etkisiyle daha da hızlanması bekleniyor.

BOLD – Yanlış tarım politikalarının etkisiyle ülke genelinde son yıllarda hızla azalan çiftçi sayısının, Kovid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatla birlikte daha da azalması bekleniyor. Bu yıl 40 bin çiftçinin tarımı bırakması öngörülüyor.

SALGIN TARIMI BIRAKAN SAYISINI ARTIRACAK

Türkiye Ziraatçılar Derneği’ne göre pandemi, ülke tarımının mevcut sorunlarını derinleştirdi. Cumhuriyet’ten Gamze Bal’a konuşan Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 38 oranında azaldı. Bu azalmanın koronavirüs salgınının etkisiyle daha da hızlanması bekleniyor” dedi.

YAŞLI ÇİFTÇİLER TARLAYA GİDEMEDİ

2 milyon çiftçinin de en az yüzde 2’si pandeminin derinleştirdiği kronik tarım sorunları ve yanlış tarım politikaları yüzünden bu yıl tarımı bırakacak. Kırsaldaki çiftçinin yaş ortalamasının 55 olmasından dolayı pandeminin ilk aylarında ya tarlaya gidemediğini ya da işçi sorunu yaşadığını hatırlatan Demirtaş, “Bu yıl için gıda krizi çıkmayacak. Tarlalar bir şekilde ekildi. Ancak tarımsal girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 90’ında dışa bağımlıyız. Dövizdeki her hareketlilik maliyetlerimizi artırıp, üretimi daha da zorlaştırıyor” dedi.

KAZANCI ERİYEN ÜRETECİ TARIMI BIRAKIYOR

Tüm bunların sonucunda kazancı günden güne eriyen çiftçinin tarımı bıraktığına, tüketici tarafında ise gıda enflasyonun giderek arttığına dikkat çeken Demirtaş, bazı üreticilerin de gıda üretiminde maliyeti düşürmek için hile ve tağşiş olaylarına başvurmak durumunda kaldığına dikkat çekti. Demirtaş, “Ucuz gıda ihtiyacı bu pazarın gelişmesine yol açıyor” dedi.

ÇİFTÇİ KREDİSİNİ DE ÖDEYEMİYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verileri, çiftçilerin batık kredi miktarlarının son bir yılda yüzde 23.8 artarak 5.4 milyar TL’ye çıktığını ortaya koydu. Buna göre üreticinin bankalardan çektiği kredilerin borcu da 2020 Haziran itibarıyla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.4 artışla 122.1 milyar liraya ulaştı.

Ayasofya’nın açılışı vatandaşın siyasi görüşünü değiştirmedi

Ekonomi

BDDK bankaların swap limitlerini yüzde 1’den yüzde 10’a çıkardı

BDDK, bankaların para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerinde artış yönlü güncellemeye gitti. Bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranı yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarıldı.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranını yüzde 1’den yüzde 10’a çıkardı.

KORONA NEDENİYLE GETİRİLEN SINIRLAMA KALDIRILDI

BDDK’nın internet sitesinden yayınladığı açıklamada, nisan ayında koronavirüs salgını nedeniyle getirilen sınırlamanın kaldırıldığı belirtilerek, “Bankaların konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklara oranı şeklinde belirlenmiş yüzde 1 olan sınırlamanın, yüzde 10 olarak yeniden belirlenmesine karar verilmiştir” denildi.

TL SATIM SWAP ORANLARI DA DEĞİŞTİ

Açıklamada ayrıca vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak; her bir takvim günü için sağlanması gereken ve söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenmiş sınırlamanın vadesine yedi gün kalan işlemler için yüzde 1 yerine yüzde 2, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5, vadesine bir yıl kalan işlemler için yüzde 10 yerine yüzde 20 olarak yeniden belirlenmesine ve bu hesaplamada valör tarihi işlem tarihinden sonra olan türev işlemlerin, hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınmasına karar verildiği belirtildi.

Cezaevinden Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki eski vekil İşbilen’in durumu ağır

Okumaya devam et

Ekonomi

CHP’li Öztrak: Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan arttırmasının buhranı çözmeyeceğini belirten CHP’li Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” dedi.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 8.25’den yüzde 10.25 düzeyine yükseltti. Faiz arttırımı sonrası açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü” dedi.

AYAKLARI YERE BASAN OVP’Yİ AÇIKLAYIN

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü. Ama bu yetmez, buhranı çözmek için ayakları yere basan ekonominin içsel dayanıklılığını artıracak reformlarla desteklenen Orta Vadeli Programı açıklayın” dedi.

3 küçük çocuk yalnız kaldı: Uzaktan eğitim için kullandıkları bilgisayarlara el koydular

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’den faiz artırımı: Yüzde 8,25’ten 10,25’e

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında değişikliğe giden Merkez Bankası, 200 baz puan yükselttiği politika faizini yüzde 8,25’ten 10,25’e çıkardı. Artırım gerekçesi fiyat istikrarının desteklenmesi diye sunuldu.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, faiz oranını 200 baz puan  yükselterek yüzde 8,25’ten, 10,25’e çıkardığını ilan etti. Kurulun ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Dezenflasyon sürecinin yeniden tesisi ve fiyat istikrarının desteklenmesi için politika faizi 200 baz puan yükseltildi. Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilmektedir. Enflasyon üzerinde etkili salgına bağlı arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinde kademeli ortadan kalkacağı ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirginleşeceği öngörülmüştü. Ancak güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerle  enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir.”

KARAR SONRASI DÖVİZDE DÜŞÜŞ GÖZLENDİ

Merkez’in faiz değişikliği döviz üzerinde baskıya yol açtı. Sabah 7,72 seviyesine kadar çıkan Amerikan doları TCMB’in kararı sonrası 7,60’a kadar düştü. 8,96’yı gören euro ise 8,86 seviyesine indi.

Ağaoğlu 15 milyon dolarlık adasını tanınmış bir iş adamına satıyor

Okumaya devam et

Popular