Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Telefon hakkı verilmedi, gardiyan ‘inşallah buradan çıkamazsın’ dedi

17 gündür Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya’ya gardiyan “İnşallah buradan çıkmazsın” dedi.

BOLD – 17 Temmuz 2020’de tutuklanan Melek Çetinkaya cezaevinde hak ihlaline uğradı. Cuma günleri telefon görüşmesi olan Melek Çetinkaya’ya ilk hafta telefon hakkı ‘avukat görüşünde’ olduğu gerekçe gösterilerek verilmedi. İkinci hafta ise saati geçtiği söylendi. Hakkını alabilmek için görevlilerle tartışan Melek Çetinkaya’ya gardiyan “İnşallah buradan çıkamazsın” dedi.

“SİZ KİMSİNİZ! NE HAKLA”

Haftalık telefon görüşmesi için gardiyan ve annesi arasında çıkan tartışmayı sosyal medya hesabından duyuran Rüveyda Çetinkaya olayı Twitter hesabından şöyle anlattı:

“Saat 4’te hatırlatıyor gardiyanlara. Biz işimizi biliyoruz diyor. Saat 5 oluyor. Bir kez daha söyleyince niye erken söylemedin geçti hakkın, konuşamazsın diyor. Tartışıyorlar. İnşallah çıkamazsın buradan diyor. Siz kimsiniz, ne hakla! Geçen hafta telefon görüşü saatinde ise avukatla görüşüyor. İlk hafta nereden bilelim biz konuşma gününü ve saatini, söylemiyorlar. Annem hücreye gelince telefon saatinde avukatla görüşürken geçti konuşamazsın diyor. Tartışıyorlar. Sonunda aratıyorlar.”

“ZORLA İÇİRİYORLAR, MİDESİ BULANIYOR”

Annesinin ilaç kullandığını ve ilacının verilmediğini belirten Çetinkaya, “Annem ilaç kullanır, ilk hafta içemiyor, etkisiyle başı dönüyor, sonra ilacı doktor yazıyor, her gün düzenli içerken bugün muadili denerek çok daha büyük bilmediği bir ilaç veriyorlar, içmek istemiyor, zorla içiriyorlar ve şu anda midesi bulanıyor.” ifadelerini kullandı.

“ABİMİN MEKTUBU ULAŞMADI”

Melek Çetinkaya’nın Silivri Cezaevinde tutuklu olan oğlu Hava Harp Okulu 1. sınıf öğrencisi Taha Furkan Çetinkaya’nın annesine yazdığı mektup 15 gün geçmesine rağmen hala eline ulaşmadı. Paylaşımında bu konuya değinen Rüveyda Çetinkaya, “Abim ilk gün mektup atıyor anneme. Daha sonra gönderenlerin mektubu gittiği halde abimin mektubu hala ulaşmamış.” diye konuştu.

12 Temmuz’da Akit TV’de yayınlanan Fatin Dağıstanlı’nın sunduğu programa katılan Melek Çetinkaya, programda Cemaat mensubu komşularının iyi insanlar olduğunu söylediği için “suçu, suçluyu övmek ve terör örgütü propagandası” yaptığı iddiasıyla 16 Temmuz’da Ankara’da gözaltına alındı. Gece yarısı İstanbul’a götürülen Çetinkaya Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildikten sonra 17 Temmuz’da tutuklandı. Çetinkaya ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

“Oğlumu özledim, görüş gününde yanında olmak istiyorum”

 

Gündem

Kılıçdaroğlu’nu mermiyle tehdit eden AKP’liye 6 yıl ceza istendi

Sosyal medya hesabında bir kavanoz dolusu mermi fotoğrafı paylaşarak Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ve Canan Kaftancıoğlu’nu tehdit eden AKP Kadıköy Gençlik Kolları Üyesi Mehmet Emin Göç hakkında 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

BOLD – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu mermiyle tehdit eden AKP Kadıköy Gençlik Kolları Üyesi Mehmet Emin Göç hakkında istenen ceza belli oldu. Göç hakkında “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla silahla tehdit” suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

MERMİ DOLU KAVANOZ PAYLAŞMIŞTI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanık Mehmet Emin G’nin sosyal medya hesabı üzerinden 3 Mayıs 2020 tarihinde içi mermi dolu bir kavanoz resmi üzerine yazı yazarak CHP ve HDP resmi sosyal medya hesaplarıyla, Kemal Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu ve Özgür Özel’i etiketlediği anlatıldı. İddianamede “Söz konusu eylemin bu kişilere yönelik silahlı tehdit olarak değerlendirilebileceği düşünülse de genel merkez hesaplarını etiketleyerek CHP ve HDP genel merkezlerini ve tüzel kişiliğini hedef almaktadır” denildi.

SANIK EV HAPSİNDE BULUNUYOR

Söz konusu paylaşımın basit bir tehdidi aştığı ifade edilen iddianamede hedef alınan kişilerin CHP Tüzel Kişiliği ve onun seçmenleri olduğu vurgulandı. Tüzel kişiliklere yapılan tehdit olduğunu değerlendiren savcı, bu sebeple Kılıçdaroğlu, Özel ve Kaftancıoğlu’nun şikayetlerinin alınmadığını belirtti. İddianamede ev hapsindeki sanık Göç hakkında “Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla silahla tehdit” suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Yunan ordusunda yüksek alarm: Tatildeki askerler göreve çağrıldı

Okumaya devam et

Gündem

Galata Kulesi’ndeki restorasyon kaçak çıktı

Tarihi Galata Kulesi’nin duvarlarının darbeli matkapla delinmesi sonrasında ortaya çıkan restorasyonun onaylanmış bir projesinin olmadığı belirlendi. Proje için bugün başvuru yapılırken İBB skandalla ilgili tüm kurumları göreve çağırdı.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, duvarları darbeli matkapla delinen tarihi kuleye ilişkin onaylanmış bir restorasyon projesi olmadığını söyledi. Polat, ilgili tüm kurumları tarihi kuleyi korumak için göreve çağırdı.

VİDEODA GÖRÜLEN DIŞINDA DA UYGULAMALAR OLABİLİR

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’a konuşan Polat,görüntüleri ilk gördüğünde sarsıldığını belirterek, “Tarihi yapılardaki uygulamaları takip ediyoruz. Orada yapmak istediğimiz şey durumu belgeleyip savcılığa suç duyurusunda bulunmak ve bölge koruma kuruluna durumun tespitini yapmaktı. Bizim videoda gördüğümüzün dışında da uygulamalar olabilir. İçerideki durumun bütününden haberdar değiliz” dedi.

RESTORASYON PROJESİ YOK

Tarihi yapıda böyle bir çalışmaya izin verilmesinin mümkün olmadığını belirten Polat, “Onaylanmış bir uygulama olmadığı için restorasyon demekte zorlanıyoruz. Zaten uygulamanın kendisi de restorasyon tipinde bir uygulama değil. Tarihi beden duvarları ağır makinalı cihazlarla ekipmanlarla parçalanarak yok ediliyor. Kabul edilebilir bir şey değil. Açıkçası restorasyon projesi hem yok, olsa bile bu tür bir uygulama restorasyonda kabul edilebilir bir uygulama değil” dedi.

PROJE BUGÜN SUNULDU

Polat, sosyal medya hesabından da konuya ilişkin açıklama yaptı. Polat şu ifadeleri kullandı: “Galata Kulesi yıkım işlemi herhangi bir Koruma Kurulu onaylı restorasyon projesi olmadan yapılmıştır. Dün yapılan yıkım işlemin iznini almak için 2 Nolu B. Koruma Kuruluna bugün Galata Kulesi Restorasyon Projesi sunulmuştur. Önce yıkım sonra kurul izni olamaz!”

15 Temmuz’dan sonra parkta gizlenerek hayata tutunan bir komutanın hikayesi

Okumaya devam et

Gündem

107 bin aday başvurdu 2.579 kişi yerleştirildi

KPSS kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. KPSS tercihi yapan 107 bin 546 adaydan 2 bin 579 kişi boş kontenjanlara yerleştirildi.

BOLD – KPSS 2020/1 kapsamında bazı kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenilebilecek.

107 BİN ADAY TERCİH YAPMIŞTI

KPSS 2020/1 tercih sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr sayfasında erişime açıldı. Yerleştirme sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecekler. KPSS tercihi yapan toplam 107 bin 546 adaydan 2 bin 579 kişi boş kontenjanlara yerleştirildi.

ÖSYM’NİN SAYFASINDAN SORGULANABİLECEK

23 Temmuz – 4 Ağustos 2020 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2020/1 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçları T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr sayfasından sorgulanabilir.

15 Temmuz’dan sonra parkta gizlenerek hayata tutunan bir komutanın hikayesi

Okumaya devam et

Popular