Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AP’de Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden Polonyalı milletvekiline yolsuzluk soruşturması

Avrupa Parlamentosu’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket eden ve AB-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Polonyalı Milletvekili Ryszard Czarnecki’ye yolsuzluk soruşturması açıldı.

BOLD – Avrupa Parlamentosu’nun Polonyalı üyesi Ryszard Czarnecki hakkında yolsuzluk iddiaları sebebiyle ülkesinde soruşturma açıldı.

Polonyalı savcılar tarafından başlatılan soruşturma, Czarnecki’nin milletvekili olarak yaptığı seyahat masrafları ve günlük ödeneği ile ilgili usulsüzlükleri kapsıyor.

Polonya yerel basını, soruşturmanın Czarnecki’nin 2009-2014 yılları arasında Avrupa Parlamentosu milletvekili olarak görev yaptığı zamana ilişkin masraflarla ilgili olduğunu bildirdi.

Polonya’da iktidardaki sağ Hukuk ve Adalet partisinin üyesi olan Czarnecki, 2004 yılından beri 16 yıldır Avrupa Parlamentosu’nda Avrupa Muhafazakarları ve Reformcular Grubu’na üye bir milletvekili. Eski bir gazeteci olan Czarnecki, Avrupa Bütçe Kontrol Komitesi’nde de görev yapıyor.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), Polonya’ya Mayıs 2019’da Czarnecki’nin soruşturma raporu ile birlikte adli tavsiyeler içeren bir dosya gönderildiğini açıkladı.

Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi ‘nden bir sözcü de, “OLAF ayrıca Avrupa Parlamentosu’na haksız yere harcanan paraların telafi edilmesi için bir tavsiye yaptı” dedi. Avrupa Parlamentosu da “parayı telafi etmek için gerekli tüm adımları atacağını” doğruladı.

RYSZARD CZARNECKİ

Czarnecki, 2014 yılından 2018 yılına kadar Avrupa Parlamentosu’nun başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ancak  Czarnecki’nin rakip bir Polonya parlamentosu üyesini bir Nazi işbirlikçisiyle karşılaştırmasından sonra Avrupalı parlamenterler Czarnecki’yi yaptıkları oylamayla görevinden uzaklaştırdılar.

Czarnecki, son yıllarda Avrupa Parlamentosu’nda AKP’nin ve Erdoğan’ın sözcüsü gibi hareket etmeye başlamıştı.

Parlamentoda AKP ve Erdoğan’ın propagandasını yapan Czarnecki, sosyal medya hesaplarından sık sık Türkiye’deki havuz medyasının haberlerini paylaşıyordu.

Avrupa Parlamentosu’ndaki AB-Türkiye Dostluk Grubu da geçtiğimiz aylarda Czarnecki başkanlığında kurulmuştu.

Almanya: Türkiye’den gelen koronavirüs vakaları artıyor

Dünya

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

İspanya’da yapılan araştırmada dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu tespit edildi. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

BOLD – İspanyol doktorlar, Kovid-19’un yeni kesin belirtisini tespit etti. Yapılan araştırmaya göre, dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu açıklandı.

KOVİD-19’UN EN YENİ BELİRTİSİ

Sputnik Türkçe’nin Daily Star’a dayandırdığı habere göre, İspanya’da yeni bir Kovid-19 belirtisi bulan doktorlar, bu hastalığa yakalanan kişilerde dil ucunda küçük kırmızı veya beyaz sivilcilerin görüldüğünü bildirdi. Araştırmaya, yüzde 58’i kadın olmak üzere orta yaş ve yaşlı hastalar katıldı. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

KÜÇÜK ÇOCUKLARDAKİ TEK BELİRTİ BU

İngiliz doktorlar, dil ucundaki döküntünün daha sık çocuklarda görüldüğünü ve hatta küçük çocuklarda görülen tek belirti olduğunu dile getirdi. The Sun’da yer alan bilgiye göre uzmanlar, hastaların yüzde 46’sının bir çeşit bağışıklık yetersizliği sendromuna sahip olduğunu özellikle ellerin ve ayaklarında kızarıklıktan etkilendiğini ortaya koydu. Ayrıca, hastaların yüzde 26’sında ağız içinde kızarıklık ve yaygın olarak geçici şişlik olduğu saptandı. Bu durum aynı zamanda ‘yalan çarpmalar’ olarak biliniyor.

“Saray, Zühtü Arslan’ı ‘yemek’ için, zemin mi yokluyor?”

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Aşıyı bulana kadar ölü sayısı 2 milyona ulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, korona salgınına karşı bir aşının yaygın kullanılacağı döneme kadar 2 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı.  

BOLD – Dünya genelinde korona salgını nedeniyle ölü sayısının bir milyona yaklaştığı dönemde açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, koronavirüse (Kovid-19) karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına geçilene kadar ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini vurguladı.  

Koronavirüs salgını dünya çapında hızla yayılırken, vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan bugün yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın olarak kullanılacağı güne kadar koronavirüse bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini ifade etti.  

Ryan, salgına karşı birlikte ve uyumlu hareket edilmemesi halinde bu sayının daha da fazla olacağını aktardı. Ryan, “Bunu yapmazsak bahsettiğiniz sayı sadece hayal edilebilir değil, ne yazık ki çok muhtemel” dedi. 

Tüm dünyada kısıtlamaların ve tecritlerin hafifletilmesinin ardından virüsün gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Ryan, vaka sayılarındaki artış nedeni ile gençlerin suçlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Öte yandan dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 32 milyon 572 bin 774’e, toplam can kaybı ise 989 bin 981’e ulaştı. 

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular