Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa’da maske takmayana para cezası 6 bin euroya çıkabiliyor

Dünyada yayılım hızı artan koronavirüse karşı en önemli tedbir maske takmak. Fakat bu noktada ihmalkâr davranan hayli insan var. Birçok Avrupa ülkesi bu meseleye para cezası ile çare arıyor. Ceza miktarı ülkelere göre 95 eurodan 6 bine kadar çıkabiliyor.

BOLD – Milyonlarca insanın hayatını etkileyen koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadele devam ediyor. Son günlerde vaka sayısı artan hastalık ilk ortaya çıktığı günden itibaren sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen tavsiyesi dillendirildi. Özellikle maske bulaş oranı üzerinde hayli etkili.

Gel gelelim birçok kişi ya maske takmıyor ya da yanlış kullanıyor. Avrupa ülkeleri salgına karşı maske kullanımını artırmak için para cezası yoluna başvurdu. Kıta geneli en düşük maske takmama cezası 95 euro, en yüksek ise 6 bin euro. İşte ülkelere göre tablo:

24 TEMMUZ İTİBARIYLA LİSTE GENİŞLETİLDİ

YUNANİSTAN: Restoran ve kafeler hariç halka açık neredeyse tüm kapalı mekânlarda maske takmak mecburi. Bunlara taksi, asansör gibi yerler dâhil. İlgili para cezası 150 euro. Ülkede 5 bin 123 vaka görüldü, 210 kişi hayatını kaybetti.

AVUSTURYA: 24 Temmuz’a kadar yalnız toplu taşıma, sağlık merkezleri ve eczanelerde maske şarttı. Bu tarihten sonra market, banka, postane ve fırın gibi kapalı alanlar listeye eklendi. Kural ihlalinin cezası 50 euro. Kovid-19 vaka sayısı 21 bin 696, ölü 719.

İTALYA: 249 bin 204 vaka bulunan 35 bin 187 kişinin hayatını kaybettiği ülkede bölgelere göre para cezası değişebiliyor. Napoli’nin yer aldığı Campania’da ceza 1000 euro. Kamu binalarında, restoranlarda, süpermarketlerde ve toplu taşımada maske zorunlu. Ülkede en çok can kaybı görülen Lombardiya bölgesinde nisan başından bu yana maske şart. Yasağı ihlal edene 400 euro ceza var ki tekrar ederse 3 bin euroya çıkıyor.

EN DÜŞÜK ORAN HOLLANDA’DA BULUNUYOR

ALMANYA: 215 bin 210 vaka tespit edilen, 9 bin 252 kişinin öldüğü ülkede mağazalarda ve topluma taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu söz konusu. Eyaletlere göre değişse de uymayanlara 150 euro civarı ceza kesiliyor.

HOLLANDA: Avrupa’da en düşük ceza 95 euro ile bu ülkede. Tekrarı hâlinde 350 euroya çıkıyor. Her yerde maske uygulaması yok. Toplu taşımayı kullanan 13 yaşından büyüklere zorunlu. Görülen 56 bin 982 vakadan 6 bin 153’ü can verdi.

BELÇİKA: Kamuya açık-kapalı alanlarda, toplu taşımada ve alışveriş yapılan bazı kalabalık sokak ve caddelerde maske takmak gerekiyor. Kurala uymayanlara 250 euro para cezası kesiliyor. Ülkede vaka sayısı 72 bin 16, ölüm ise 9 bin 861.

ÖZERK YÖNETİMLER ARASI MİKTAR FARKI SÖZ KONUSU

FRANSA: Kapalı mekânlarda maske takma zorunlu. Bazı şehirlerde kalabalık açık alanlarda da takılması isteniyor. Kullanımı reddedenlere 135 euro ceza uygulanıyor. Cezanın yasalara aykırı olduğunu iddia edenler var. Bu kişiler özellikle sosyal medyada yasağa karşı çıkıyor. Ülkede vaka sayısı 195 bin 633, can kaybı 30 bin 312.

İSPANYA: Maske takmayanlara 6 bin euroya kadar ceza verilebiliyor. Birçok yerde halkın yoğun olduğu kapalı-açık alanlarda, sağlık sorunu olanlar ve 6 yaşından küçükler hariç herkese maske zorunlu. Katalonya, Bask bölgesi, Balear Adaları ve Madrid gibi özerk yönetimlere göre küçük farklılıklar bulunsa da maske şartı birçok yerde geçerli. Yasağa uymayanlara çoğu yerde 100 euro ceza var. Bazı özerk bölgelerde miktar artıyor. Mesela parklarda ve restoran bahçelerinde bile maske yasağı uygulanan Extremadura’da oluşturulan riske göre ceza 6 bin euroya erişebiliyor. Ülkede vaka sayısı 354 bin 530, vefat 28 bin 500.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI DENENDİ FAKAT İŞE YARAMADI

PORTEKİZ: Toplu taşıma araçlarında, mağazalarda, restoran ve kafelerde, tiyatro ile sinema salonlarında maske takmak zorunlu. Uymamanın cezası 350 euro. Ülkede bugüne kadar 52 bin 61 vaka tespit edildi. Yaşamını yitiren sayısı bin 740.

İNGİLTERE: Şimdiye değin 308 bin 134 vaka, 46 bin 413 vefat görülen ülkede, pandemi başında sürü bağışıklığı denendi. Olgular artınca bundan vazgeçildi. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde ve toplu taşıma araçlarında maske şart, takmayana 100 pound ceza var.

“Tedbir alınmazsa birinci derece sağlık hizmeti çöker”

Dünya

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Yunanistan bu hafta başından itibaren aşılanmış ve testi negatif olan turistleri ülkede ağırlamaya hazırlanıyor. Kovid-19 pandemisinde turizm gelirleri düşen Yunanistan, ekonomisini yeniden canlandırmak istiyor.

BOLD – Yunanistan, 17 Mayıs 2021 itibariyle aşılanmış, Kovid-19 testi negatif çıkan ya da hastalandıktan sonra vücudunda antikor olduğunu gösteren testlere sahip turistleri kabul edecek.

Salgın sürecinde sıkı tedbirler alan ülkede tüm aşılar kabul edilirken, turistlere rastgele testler yapılması da planlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, ülkenin turizm açılımıyla ilgili “Hayatımızda öncelikler artık yer değiştirdi” dedi. Theoharis, gerekmesi durumunda sınırların tekrar kapatılacağını kaydetti.

MİLLİ GELİRİN 5’TE 1’İ TURİZMDEN

Ülkede istihdamın yüzde 25’i, milli gelirin ise yaklaşık beşte biri turizm sektöründen geliyor. Turizm özellikle sınırlı ekonomik aktivitenin bulunduğu bölgelerde yerel ekonomiyi destekleyen bir sektör.

Turizm açılımının yanında ülke bölgeler arası seyahat kısıtlaması gibi bazı koronavirüs önlemlerini de kaldırmaya hazırlanıyor.

Bakanlıktan Türkiye’yi aşağılayan skandal video: Keyfini çıkar ben aşılandım

Okumaya devam et

Dünya

BM’den “Derhal durdurun” çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı harekatın ardından sosyal medya hesabından “Derhal durdurun” çağrısı yaptı. Guterres, çatışmanın tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı yoğun saldırıların ardından BM Genel Sekreteri Guterres, çok fazla masum sivil öldüğüne dikkat çekerek, Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal durdurulması için çağrıda bulundu.

BÖLGEDEKİ RADİKALLEŞMEYİ ARTIRIR

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı harekatın ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından açıklamada bulundu. “Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum” diyen Guterres, “Bayram ruhuna saygı duyduğum için, Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Çok fazla masum sivil öldü. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir” ifadelerine yer verdi.

BMGK, FİLİSTİN İÇİN TOPLANACAK

İsrail’in Filistinlilere saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Gazze’ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için pazar günü toplanma kararı aldı. ABD’nin BMGK’nin cuma günü toplanmasına itirazının ardından Konsey, İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin ve yaşanan şiddetin pazar günü açık oturumda görüşülmesi konusunda uzlaştı. ABD, BM Güvenlik Konseyinin mayıs ayı dönem başkanı Çin ile Konseyin geçici üyelerinden Norveç ve Tunus’un cuma günü toplantı yapılması talebine “gerginliği azaltma çabalarına katkı sağlamayacağı” gerekçesiyle itiraz etmişti.

Gazze Şeridi’ne kara operasyonu

Okumaya devam et

Dünya

Gazze Şeridi’ne kara operasyonu

İsrail ordusu Gazze’ye kara harekatına başladı. Gazze Şeridi’nin kuzey kesimine kara, hava ve denizden yoğun şekilde saldırı düzenledi. Netanyahu, operasyonların ‘bir süre’ daha devam edeceğini açıkladı.

BOLD – Gazze’nin kuzey kesiminin doğu ve batı bölgelerinde bulunan farklı hedefler İsrail güçlerince top atışlarının yanı sıra hava ve denizden de eş zamanlı olarak yoğun biçimde bombalandı. Saldırılar nedeniyle kentin kuzeyinde elektrik kesintileri yaşanırken, İsrail ordusunun bombaladığı bölgelerden alevlerin yükseldiği görüldü. Söz konusu bölgelere ambulans ve sivil savunma ekipleri sevk edildi.

Öte yandan İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, hava ve kara kuvvetlerinin şu saatlerde Gazze Şeridi’ne saldırı düzenlediği belirtildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

İSRAİL’E FIRSAT SAĞLAYAN SİSTEM

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonun bir süre daha süreceğini söyledi. DW Türkçe’nin aktardığına göre İsrail’in hava savunma birliklerini ziyareti sırasında açıklama yapan Netanyahu, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyon “Bir süre daha sürecek, ancak hem savunmada hem de ataklarda büyük bir kararlılıkla, İsrail devletinde huzuru yeniden sağlama hedefimize ulaşacağız” iddiasında bulundu. İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin, İsrail’e saldırılar için fırsat yarattığına işaret eden Netanyahu, Filistinlilere ait binden fazla hedefin vurulduğunu kaydetti.

HAMAS’TAN HAVALİMANINA SALDIRI

Hamas da İsrail’e yönelik roket saldırılarını perşembe günü de sürdürerek, Kızıldeniz kıyısındaki Eilat kenti yakınlarındaki Ramon Havalimanı’na saldırı düzenledi. Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in “Bütün havalimanlarına uluslararası uçuşların durdurulması” talep edildi. Saldırı öncesinde, İsrailli yetkililer Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’na planlanan uçuşları Ramon Havalimanı’na yönlendirmişti.

İSRAİL’DE 7, FİLİSTİN’DE 83 CAN GİTTİ

İsrail tarafından verilen bilgilere göre, Hamas ve İslami Cihad militanları Pazartesi akşamından bu yana İsrail topraklarına bin 600’den fazla roket saldırısı düzenledi. Pazartesi akşamından bu yana İsrail’de biri çocuk, 7 kişi yaşamını yitirdi. Filistin tarafından verilen bilgilere göre, 17’si çocuk 83 kişinin öldüğü bildirildi.

RİVLİN: BUNA İZİN VEREMEYİZ

Uluslararası düzeyde taraflara şiddete son verme çağrılarına rağmen, İsrail ve militan Filistinliler arasında tansiyon yükseliyor. İsrail kentlerinde de İsrailli Yahudiler ile Araplar arasında yaşanan gerginlikler endişeyle karşılanıyor. İsrail sokaklarındaki şiddete son verilmesi çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, “Dün tanık olduğumuz şiddet olayları, İsrail’in egemenliği için gerçek bir tehdit. Buna izin veremeyiz” açıklamasında bulundu.

ŞİDDETİN BOYUTU ÇOK BÜYÜK

AFP’ye konuşan polis sözcüsü Micky Rosenfeld, “İsrail içinde yaşanan şiddet, on yıllardır görülmeyen bir boyuta ulaştı” dedi. İsrailli Arapların yoğun olarak yaşadığı Kafr Kasım kentinde göstericilerin otomobil lastikleri yaktığını ve polis araçlarını ateşe verdiğini anlatan Rosenfeld, kente yaklaşık bin polislik takviye güç gönderildiğini ve 400’den fazla kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Ultra milliyetçi Yahudiler ile İsrailli Araplar arasında Çarşamba akşamı da çatışmalar çıkmış, Bat Yam kentinde Arap olduğu tahmin edilen bir kişi göstericiler tarafından darp edilmişti. Lod kentinde de, pazartesi akşamı İsrailli bir Arap’ın öldürülmesinin ve bir sinagogun ateşe verilmesinin ardından ilan edilen olağanüstü hal sürüyor.

RUSYA VE MISIR ARA BULMAYA ÇALIŞIYOR

İsrail ve Filistinliler arasındaki şiddetin sona erdirilmesi için arabuluculuk girişimleri de sürüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Farklı ülkeler çaba göstererek, tarafların itidalli bir tutum izlemesi için bağlantılarını kullanıyor, Rusya da aynısını yapıyor” dedi. Ayrıntılı bilgi vermeyen Peskov, İsrail ve Filistinlilerin diplomatik çözümden başka bir seçeneğin olmadığını görmeleri gerektiğini vurguladı.

Mısır’dan bir heyetin taraflarla görüşmek üzere Tel Aviv’e gittiği bildirildi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0