Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ermenistan, Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına engel oldu

Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak askeri tatbikatları devam ederken Ermenistan, 1999 yılında imzalanan “Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması” çerçevesinde Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına izin vermedi.

BOLD – Ermenistan, 1990 yılında imzalanan “Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (Treaty on Conventional Forces in Europe – CFE) çerçevesinde Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına engel oldu.

29 Temmuz’da yapılması gereken denetimleri Ermenistan’ın, “Türkiye’den kaynaklanan eşi görülmemiş güvenlik tehditleri” nedeniyle iptal ettiği belirtildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türk askeri gözlemcilerin denetimlerinin askıya alındığını Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) 29 Temmuz’da bildirdiğini açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin “Azerbaycan’a tek taraflı desteği” ve 12 Temmuz’da Azerbaycan’la başlayan çatışmalar sonrası “Ermenistan’a karşı eşi görülmemiş güvenlik tehditlerini” askıya alınmaya gerekçe gösterildi. Ayrıca Türkiye ile Azerbaycan’ın başlattığı ortak askeri tatbikatlar da ertelemeye gerekçe gösterildi.

Bakanlığın açıklamasında, Türkiye tarafından yapılacak silah denetimlerinin Ermenistan’ın güvenlik çıkarlarını kötü şekilde etkileyeceği ve Ermeni halkının güvenliğinin tehlikeye düşüreceği ifade edildi. Ermenistan, Türkiye dışındaki AGİT üyesi ülkelerin anlaşma çerçevesinde silah denetimlerine devam edebileceğini bildirdi.

CFE ANLAŞMASI

1990 yılında imzalanan ve 1999 yılında revize edilen Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması, Atlas Okyanusu’ndan Rusya’daki Urallara kadar konvansiyonel güçlere ve ağır silahlara belirli sınırlamalar getiriyor.

Türkiye’nin de taraf olduğu anlaşmayı Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan bağımsızlıklarını kazanmasının ardından imzalamışlardı.

Anlaşmaya taraf olan devletler, karşı tarafın da rızasını alarak diğer ülkedeki pratikte rastgele seçtiği bir üssü istediği zaman ziyaret edebiliyor.

Türk askeri gözlemcileri, Ermenistan’daki üsleri 1990’ların ortasından beri belirli aralıklarla ziyaret ediyor ve anlaşma çerçevesinde denetimlerde bulunuyor. Ermenistan Savunma Bakanlığından gözlemciler de ilk olarak 2010 yılı Mart ayında Türkiye’nin doğusunda denetimlerde bulunmuşlardı.

Türkiye-Azerbaycan ortak kara tatbikatları sona erdi

Dünya

ABD’de aşılananlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

ABD’de federal sağlık yetkilileri, aşılanma sürecini tamamlamış kişilerin çoğu yerde maske takmadan veya sosyal mesafeye uymadan bulunabileceğini açıkladı.

BOLD – Kovid-19 pandemisine karşı 155 milyona yakın vatandaşın aşılandığı ABD’de maske zorunluluğu restoran, müze ve alışveriş noktalarında kaldırılıyor.

ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri Direktörü Dr. Rochelle P. Walensky Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Hepimiz bu anı heyecanla bekliyorduk. Tamamen aşılıysanız pandemi sebebiyle yapmayı bıraktığınız şeyleri tekrar yapmaya başlayabilirsiniz” dedi.

Walensky, “Tam olarak aşılanmış herkes içerideki veya dışarıdaki, büyük veya küçük tüm etkinliklere maske takmadan veya sosyal mesafe uygulamasına uymadan katılabilir” ifadelerini kullandı. CDC Direktörü, aşılı insanların toplu taşımada maske takmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Aşılanan ABD’liler artık restoran ve kaldırımlarda, müze ve dükkanlarda maske takmak zorunda olmayacak.

Maske zorunluluğunun şartlı olarak kaldırılmasının aynı zamanda hala aşı olmayanları aşı olmaya teşvik etmesi bekleniyor. ABD’de çarşamba günü itibariyle 155 milyon kişi en az bir doz aşı oldu. 119 milyon kişi, yani yaklaşık ülkenin nüfusunun üçte biri tamamen aşılandı.

ABD Başkanı Joe Biden da maskesiz olarak yaptığı konuşmasında aşı yaptırmayı reddeden insanlara da saygı gösterilmesini belirtirken, “Lütfen onlara sevecen ve saygılı bir biçimde yaklaşın” açıklaması yaptı.

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Yunanistan bu hafta başından itibaren aşılanmış ve testi negatif olan turistleri ülkede ağırlamaya hazırlanıyor. Kovid-19 pandemisinde turizm gelirleri düşen Yunanistan, ekonomisini yeniden canlandırmak istiyor.

BOLD – Yunanistan, 17 Mayıs 2021 itibariyle aşılanmış, Kovid-19 testi negatif çıkan ya da hastalandıktan sonra vücudunda antikor olduğunu gösteren testlere sahip turistleri kabul edecek.

Salgın sürecinde sıkı tedbirler alan ülkede tüm aşılar kabul edilirken, turistlere rastgele testler yapılması da planlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, ülkenin turizm açılımıyla ilgili “Hayatımızda öncelikler artık yer değiştirdi” dedi. Theoharis, gerekmesi durumunda sınırların tekrar kapatılacağını kaydetti.

MİLLİ GELİRİN 5’TE 1’İ TURİZMDEN

Ülkede istihdamın yüzde 25’i, milli gelirin ise yaklaşık beşte biri turizm sektöründen geliyor. Turizm özellikle sınırlı ekonomik aktivitenin bulunduğu bölgelerde yerel ekonomiyi destekleyen bir sektör.

Turizm açılımının yanında ülke bölgeler arası seyahat kısıtlaması gibi bazı koronavirüs önlemlerini de kaldırmaya hazırlanıyor.

Bakanlıktan Türkiye’yi aşağılayan skandal video: Keyfini çıkar ben aşılandım

Okumaya devam et

Dünya

BM’den “Derhal durdurun” çağrısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı harekatın ardından sosyal medya hesabından “Derhal durdurun” çağrısı yaptı. Guterres, çatışmanın tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı yoğun saldırıların ardından BM Genel Sekreteri Guterres, çok fazla masum sivil öldüğüne dikkat çekerek, Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal durdurulması için çağrıda bulundu.

BÖLGEDEKİ RADİKALLEŞMEYİ ARTIRIR

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı harekatın ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Twitter hesabından açıklamada bulundu. “Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum” diyen Guterres, “Bayram ruhuna saygı duyduğum için, Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Çok fazla masum sivil öldü. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir” ifadelerine yer verdi.

BMGK, FİLİSTİN İÇİN TOPLANACAK

İsrail’in Filistinlilere saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Gazze’ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için pazar günü toplanma kararı aldı. ABD’nin BMGK’nin cuma günü toplanmasına itirazının ardından Konsey, İsrail ve Filistin arasındaki gerginliğin ve yaşanan şiddetin pazar günü açık oturumda görüşülmesi konusunda uzlaştı. ABD, BM Güvenlik Konseyinin mayıs ayı dönem başkanı Çin ile Konseyin geçici üyelerinden Norveç ve Tunus’un cuma günü toplantı yapılması talebine “gerginliği azaltma çabalarına katkı sağlamayacağı” gerekçesiyle itiraz etmişti.

Gazze Şeridi’ne kara operasyonu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0