Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sağlık Bakanlığı Medipol’den vazgeçmiyor!

Sağlık Bakanlığına bağlı Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ’nin istifa eden eski Medipol’lü başkanı Cevat Şengül’ün yerine yine Medipol Üniversitesinden Salih Kenan Şahin getirildi. CHP’li Murat Emir, atamaya, “Sağlık Bakanlığı, Medipol Bakanlığı mı oldu?” sözleriyle tepki gösterdi.

BOLD – CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Türkiye Sağlık Enstitüleri Birliğinde de bazı koordinatörlerin, hatta bakanlık katında da bakanın yakın ekibinde birçok ismin de Medipol Üniversitesi’nden getirildiğini duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de koronavirüs salgınının başlamasının ardından maske ihracat izinlerine ilişkin iktidara yakın firmaları kayırdığı ve maske ihtiyacının yoğun olduğu dönemde ihracat yaparak sıkıntıya neden olduğu iddialarıyla gündeme gelen, yerli koronavirüs tanı kiti alımının fiyatıyla ilgili tartışma konusu olan USHAŞ’ta tartışmalı başkan değişikliği yapıldı.

Medipol Sağlık Grubunda bir dönem yöneticilik yapan Cevat Şengül, haziran ayında maske ile ilgili ortaya atılan iddiaların ardından ailevi sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmişti. Şengül’ün yerine geçici süreyle Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin atanmıştı. Tartışmaların odağındaki USHAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanlığına Salih Kenan Şahin getirildi. 2009-2019 yılları arasında Pendik Belediye Başkanlığı yapan Şahin, son olarak Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölüm Başkanlığını yürütüyordu.

BAKANLIĞI MEDİPOL MÜ YÖNETİYOR?

CHP’li Emir, atamaların aynı adresten yapılmasına tepki göstererek, “Türkiye’de onlarca başarılı üniversite ve akademisyen varken neden sadece Medipol Üniversitesi?” diye sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, bakanlık görevine geldikten sonra “Medipol’le bağım kalmadı” sözlerini hatırlatan Emir, şunları söyledi: “Tartışmalı şirket USHAŞ’ın başına her defasında Medipol’de görev yapmış birisini getiriyorlar. Bununla da kalmayıp, TÜBİTAK’ın Favipiravir ilacının yerli sentez çalışmalarına da bir şekilde Medipol’ü dahil ettiler. Türkiye’de onlarca başarılı üniversite ve akademisyen varken neden sadece Medipol Üniversitesi? Türkiye Sağlık Enstitüleri Birliğinde de bazı koordinatörlerin, hatta bakanlık katında da bakanın yakın ekibinde birçok ismin de Medipol Üniversitesinden getirildiğini duyuyoruz. Bakan, Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumunun başına getirdiği Harun Kızılay’ı görevden aldı ve yerine Tolga Tolunay’ı atadı. Bu atama ve görevlendirmeler Bakan Koca’nın Medipol’le ilgili bir türlü koparamadığı bağlarından mı kaynaklanıyor? Bakanlığı Medipol Üniversitesi mi yönetiyor?”

‘Mavi Vatan’da köşeye sıkışmak ve hezimeti yaşamak

Politika

Kobani olaylarıyla daha önce de suçlanan Ayhan Bilgen’in tutuklanmasını AYM haksız buldu

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in, Kobani eylemleri öncesi çağrı yaptığı iddiasıyla 8,5 ay tutuklu kaldığı, Anayasa Mahkemesi’nin haksız tutukluluk gerekçesiyle devleti 20 bin lira tazminata mahkum ettiği ortaya çıktı.

BOLD – Kobani eylemleri öncesi çağrı yaptıkları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen HDP’li 82 kişi arasında yer alan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in aynı suçlama nedeniyle daha önce yargılandığı belirtildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre HDP’nin sosyal medya hesabından üyesi olduğu MYK adına yapılan çağrı nedeniyle suçlanan Bilgen, 31 Ocak 2017’de tutuklandı. Hakkında, “silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik etme, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme” suçlarından kamu davası açıldı. Davaya bakan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Eylül’de Bilgen’in tahliyesine karar verdi.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERDİ

Bilgen, “olayda kuvvetli suç şüphesinin veya suç işlediğine dair somut bir delilin olmadığını” belirterek, tutuklu bulunduğu sürede kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Bilgen, başvuruda suça konu paylaşımların yapıldığı gün gerçekleştirilen MYK toplantısına katıldığına veya bu MYK toplantısında suç işleme çağrısı yapıldığına yönelik bir karar alındığına ilişkin herhangi bir tespit veya araştırmanın soruşturma makamlarınca yapılmadığını belirtti. Bilgen başvurusunda, hakkındaki tutuklama tedbirinin, “suçların önlenmesi amacıyla değil, HDP mensubu bir milletvekili olarak siyasi faaliyetlerini engelleme ve muhalefetin susturulması amacıyla uygulandığını” ifade etti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 21 Aralık 2017’de Bilgen’in başvurusunu kabul ederek, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ karar verdi. Devletin, Bilgen’e 20 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

AKP’den Kobani operasyonuyla ilgili ilk açıklama: Adli mercilerin takdiri!

Okumaya devam et

Politika

7 HDP’li vekil hakkında ‘Kobani’ fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani eylemleri sırasında MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceğini duyurdu.  

BOLD – Sabah saatlerinde aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan’ın da olduğu 82 kişi hakkında ‘Kobani eylemleri’ gerekçesiyle gözaltı kararı çıkarılmıştı. Akşam saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamaya göre Kobani eylemleri sırasında MYK üyesi olan 7 HDP milletvekili hakkında fezleke düzenleneceği duyuruldu. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2014’te düzenlenen Kobani eylemler ile ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı. 

Bunun üzerine 7 ilde eş zamanlı operasyon başlatılmıştı. Terörle mücadele ekiplerince düzenlenen eş zamanlı operasyonda 19 şüpheli gözaltına alınmıştı.  

Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekili ve HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan, Nazmi Gür, Emine Beyza Üstün, Emine Ayna, MYK üyesi Alp Altınörs ile mevcut ve eski HDP yöneticilerinin bulunduğu belirtildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Politika

İyi Partideki liste krizi aydınlandı: Nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim

İyi Parti kurultayında ortaya çıkan “İlk 75’te de olsa tercih edilmeyecekler listesi” ile ilgili konuşan Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, listeyi kendisinin hazırladığını söyledi. “Nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim” dedi.

BOLD – İyi Parti’nin 2. Olağan Kurultayında Genel İdare Kurulunda ‘Tercih edilmeyecek isimler’ listesiyle ilgili itiraf geldi.

iyi-parti-deki-liste-krizinde-itiraf-ben-yaptim-785034-1.

İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Oğuz Hocaoğlu, listeyi kendisinin yaptığını belirterek, “Sayın Koncuk, siz ve Ümit Özdağ’ı benim sildiğimin kanıtı işte o listedir. Birazcık muhakeme yapabilseydiniz, liste, sizin tabirinizle yukarıdan gelseydi, listeyi veren sizin olmadığınızı da bilecek kadar zekiydi. Listeler çıkmadan nazımın geçtiği delegeye o listeyi verdim. Bakacağım yüze tükürmem, tükürdüğüm yüze de bakmam” dedi. Hocaoğlu, Koncuk’un desteklediği adayların sıra numaralarını delegelere mesaj attığını da belirtti.

İYİ Parti’nin 2’nci Olağan Kurultay’da dağıtılan “İlk 75’te de olsa tercih edilmeyecekler” listesinde, milletvekilleri Aytun Çıray, Ümit Özdağ, Hayrettin Nuhoğlu, Ayhan Erel Feridun Bahşi, Aylin Cesur, Aydın Adnan Sezgin, İsmail Koncuk ve Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer gibi isimler yer almıştı. Başta Ümit Özdağ ve İsmail Koncuk olmak üzere listede ismi geçenler listeye tepki göstermişti.

AKP’den Kobani operasyonuyla ilgili ilk açıklama: Adli mercilerin takdiri!

Okumaya devam et

Popular