Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Yerlerde sürünerek karga tulumba hastaneye kaçırıldım”

Tutuklu avukat Aytaç Ünsal, İçişleri Bakanı’nın kendisine zorla müdahale edilmesi yönünde talimat verdiğini ve kapısında 10 jandarmanın beklediğini söyledi.

BOLD – 187 gündür ölüm orucunda olan Aytaç Ünsal, 30 Temmuz 2020’de tutuklu bulunduğu Burhaniye T Tipi Cezaevinden İstanbul’daki Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yanında annesi Nermin Ünsal’ın bulunduğu tutuklu avukat, yaklaşık 10 gündür kaldığı hastanenin mahkum odasında yaşadıklarını yazdı. Kapısında 10 jandarmanın beklediğini söyleyen Ünsal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine zorla müdahale edilmesi yönünde talimatı olduğunu belirtti.

60 kilonun altına düşen Ünsal’ın Bianet’e gönderdiği mektubu şöyle:

“İÇERİ JANDARMALAR DOLUYOR”

“Yerlerde sürüklenerek karga tulumba taşınarak hastaneye kaçırıldım. Şimdi bir sedyenin üzerinde acildeyim. Tepemde beyaz ışıklar, sağ tarafımda iğnesiyle bir serum. İçeri jandarmalar doluyor. Aklıma Mustafa geliyor, Koçak Mustafa… Bir dağ keçisi gibi dayanmıştı bütün işkencelere. Bizden de aynı cevabı alacaklar…

Ben bunları düşünürken dışarıdan bağırışlar geliyor. Göremiyorum ama çok net duyuyorum. Çok yakındalar çünkü, hemen tanıyorum. Annemin sesi bu. ‘Hayır, hayır!’ diyor. Sonra daha ayrıntılı dinlemeye başladım.

Karşısındaki erkek sesi ‘İçişleri Bakanımızın talimatı var, müdahale edilecek’ diyor. ‘Asla kabul etmiyorum, çocuğuma işkence yapmanıza izin vermeyeceğim’ diye cevap veriyor annem. Polis olduğunu anladığım kişi ‘Devlete güvenmiyor musunuz?’ diye soruyor. ‘Bu kadar yaşadığım şeyden sonra güvenmiyorum. Ne polisine ne askerine ne mahkemesine güveniyorum’ cevabını alıyor.”

“ZORLA MÜDAHALE ETMEYECEKSİNİZ”

“Ve annem bir solukta konuşmaya başlıyor, ‘Tek oğlum. Ben onu sokakta bulmadım. Zorla müdahale etmeyeceksiniz. Onun iradesine saygı duyacaksınız. Ölümse ölüm. İradesi dışında hiçbir şeye izin vermeyeceğim.’ Hararetleniyor, heyecanlanıyor. Karşısında kalabalık olan ‘küçük adamlar’ daha da küçülüyor.”

Tartışma devam ediyor, bir yandan da beni görmek istiyorlar. Soğuk bir ‘olmaz’ cevabıyla karşılaşıyorlar. Konuşmalar sürerken bir anda gök gürlüyor sanki, ‘Lanet olsun, hepinize lanet olsun’ haykırışı inletiyor ortalığı. Babam bu ve o da çok öfkeli.

“BAYRAMI ZEHİR ETTİLER”

Adli Tıp Kurumunun ‘hapishanede kalamazlar’ raporundan sonra doğal olarak tahliye olacağımı düşünmüşlerdi. Hayaller kurdular, bayramı yanımda geçireceklerini düşündüler. Hayalleri karartıldı. Bayramı zehir ettiler onlara.

Bundandır ki taşıyor öfkeleri. Kapının önünde yavruları için çarpışıyorlar. İkisi de benim kahramanım. Çocuklarını sevdiklerini gösteriyorlar, onurlarına sahip çıkıyorlar. Koşulsuz mücadele ediyorlar. Öyle lafta kalmaz, evladını Emniyet Müdürünün karşısında çatır çatır savunur bu sevgi.

BENİ MERAK ETMEYİN”

Tartışmalar devam ederken sedyemi hareket ettiriyorlar, annemin babamın önünden jet hızıyla kaçırılıyorum. Onlara sesleniyorum, ‘Sizi çok seviyorum, beni merak etmeyin. Ben bağırdıkça sedye hızlanıyor. O kadar korkaklar ki panikliyorlar, sedye sağa sola çarpıyor.

Sonunda geldik. Yine bir demir kapı açılıyor. Ve beni bembeyaz duvarları olan, içinde sadece yatak bulunan bir odaya koyuyorlar.

“10 JANDARMA KAPIDA”

Üç tarafı duvarlarla çevrili. Sadece köşesinde iç koridora bakan dikdörtgen iki küçük pencere var. Bu pencerelerden jandarmalar beni izliyor. Koridorda kapımın önünde 10 jandarma bekliyor. Pencereden bakıyorlar. Telefonla konuşan üstüne bilgi veriyor, ‘Ayağa kalkabiliyor komutanım, kötü görünmüyor.’ Onların gözleri 5 kilo kalmış birini görüyor. Bu küçük adamlar yanılıyorlar, çok iyiyim, azimle doluyum…

İHD VE TİHV’DEN AÇIKLAMA: MAHKUM KOĞUŞLARINDA TUTMAYA ZORLAMAK İŞKENCEDİR

Öte yandan Öte yandan ölüm orucunun 218. gününde olan avukat Ebru Timtik de Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde tutuluyor. Adil yargılanmadıklarını düşündükleri dosya ise Yargıtay 16. Ceza Dairesinde bekletiliyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), her iki avukat için bir açıklama yaparak, Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bir an önce karar vermesini istedi. Açıklamada “Mahkûm koğuşlarında tutmaya zorlamak, bu ortamın sağlığı daha da bozacak niteliği ve zorun hem fiziksel hem de ruhsal etkileri işkence uygulamasıdır” denildi.

Tutuklu avukatın babasından Adalet Bakanlığı’na: “Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz!”

Gündem

Erdoğan şirketlere el koyduğunu unutup, konuşanları eleştirdi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan Gaziantep’te vatandaşlara çay dağıttı. Çayların dağıtıldığı anda sosyal mesafeye uyulmaması dikkat çekti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şirketlere el koymaktan bahsedenlerin amacının ülkenin yeniden bataklığa saplanması olduğunu öne sürdü.

BOLD – Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi bölgesi açılışı için Gaziantep’te olan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan otobüsünden halka çay dağıttı. Erdoğan’ın çay dağıttığı anlarda sosyal mesafeye uyulmaması dikkat çekti.

GİRESUN’DA AFETZEDELERE DE DAĞITMIŞTI

Daha önce de sel felaketinin yaşandığı Giresun’da otobüsün üstünden halka çay dağıtan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştiri odağı olmuş ve halkın sosyal mesafeye uymadığını belirterek onları suçlu bulmuştu.

TÜRKİYE ULUSLAR ARASI ŞİRKETLERİN ÜRETİM ÜSSÜ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’te yaptığı konuşmada, uluslararası şirketlerin alternatif üretim üssü arayışlarında Türkiye’nin adının artık daha fazla zikredildiğini öne sürerek, “Sanayisi, üretim kapasitesi, nitelikli iş gücü, sağlık ve ulaşım altyapısıyla ülkemizin yıldızı daha çok parlıyor. Salgın etkisini yitirip taşlar yerine oturdukça Türk ekonomisi yeni rekorlara koşmaya devam edecektir” dedi.

ŞİRKETLERE EL KONULMASININ KONUŞULMASINI ELEŞTİRDİ

“Kim 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde özel sektörü düşmanlaştırıyorsa onun ülkemizin kalkınmasıyla ilgili hassasiyeti yoktur. Her kim şirketlere el koymaktan bahsediyorsa, onun amacı ülkemizin yeniden bataklığa saplanmasıdır” diyen Erdoğan, “Her kim devlet ile özel sektörün işbirliğini acımasızca eleştiriyorsa onun hedefi Türkiye’yi yurt dışına bağımlı kılmaktır. Kalkınmayı, güçlenmeyi savunan özel sektöre düşmanlık yapmaz” dedi.

Türkiye’de vefat sayısı 8 bine yaklaştı

Okumaya devam et

Gündem

Eski vekil koronadan yaşamını yitirdi

Eski Gümüşhane Belediye Başkanı, 25. Dönem Gümüşhane Milletvekili ve İBB’ye bağlı iştiraklerden İSTAÇ’ın Genel Müdürü Mustafa Canlı, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

BOLD – İSTAÇ’ın Genel Müdürü Müdürü Mustafa Canlı, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Canlı, Gümüşhane eski Belediye Başkanlığı görevini ve 25. Dönem milletvekilliği görevlerini yürütmüştü.

25. DÖNEM GÜMÜŞHANE MİLLETVEKİLİYDİ

İyi Parti’den yapılan açıklamada, “Eski Gümüşhane Belediye Başkanı, 25. Dönem Gümüşhane Milletvekili, İyi Parti Gümüşhane Belediye Başkan Adayı ve İBB’ye bağlı iştiraklerden İSTAÇ’ın Genel Müdürü Mustafa Canlı, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetmiştir” denildi.

İMAMOĞLU BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yayınladığı mesajda Canlı için baş sağlığı dileklerinde bulundu. İmamoğlu, “Kıymetli çalışma arkadaşımız, İSTAÇ Genel Müdürümüz Mustafa Canlı’yı Kovid sebebiyle kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kendisine Allah’tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve İBB ailemize başsağlığı dilerim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de vefat sayısı 8 bine yaklaştı

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de vefat sayısı 8 bine yaklaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 71 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının 7 bin 929’a yükseldiğini açıkladı. 

 BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın resmi verilerini paylaşan Bakan Fahrettin Koca, 1511 yeni vaka tespit edildiğini korona nedeniyle 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece toplam ölü sayısı 7 bin 929’a, vaka sayısı 312 bin 966’ya yükseldi. 

Bakan Koca’nın paylaşımında “Bugün tespit edilen 1.511 yeni hastamız var. Hasta sayısındaki düşüş işareti bizi tedbirlere daha sıkı tutunmaya davet ediyor. Ağır hasta sayımızda da artış hızı azalma eğiliminde. Birlikte mücadele tedbirlere birlikte uyarak mümkün.” uyarısında bulundu.  

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

 

Okumaya devam et

Popular