Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

3 bin kişi Ayasofya’nın açılışında koronavirüs kaptı

Ayasofya Camii’nin açılış günü binlerce insan asırlık mabedi ve çevresini doldurdu. Tabloyu pandemi açısından değerlendiren Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Sarp Üner, “Basit bölme çarpmayla orada bin civarı hasta vardı. Bulaştırma kat sayısını düşünürsek 2-3 bin kişiye hastalık bulaştırıldı” dedi.

BOLD – Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sarp Üner, ülke geneli koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirme yaparken Ayasofya Camii açılış gününe işaret etti. O gün tedbirlerin göz ardı edildiğine dikkat çekerek “Basit bir bölme çarpmayla orada bin civarı hasta vardı. Bunların bulaştırma kat sayısını düşünürsek 2 bin- 3 bin kişiye hastalığı bulaştırdı. O bir araya gelmenin İstanbul’daki vaka sayısını arttıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

SADECE MEDYA ARACILIĞIYLA UYARMAK YETMİYOR

Son günlerde artan vaka sayısının asker uğurlaması, Kurban Bayramı, vatandaşların tatilde tedbirlere riayet etmemesinden kaynaklandığını belirterek 1 Haziran sonrası adımlara değindi: “Önlemler kaldırılırken gerekli bilimsel değerlendirmeler yapılmadığı için vaka sayısı arttı.”

Sağlık Bakanlığı’nın virüse karşı verdiği mesajların yerine ulaşmadığını kaydederek “Salgın başından beri verilen mesajlar yerine ulaşmıyorsa farklı yöntemler gerekiyor. Topluma yönelik mesajlar verilmesi gerek. Neden uyarılara uyulmadığının araştırılması gerekiyor. Sadece medya aracılığıyla uyarmakla olmuyor” tespitini yaptı.

Doç. Dr. Sarp Üner

EVDE İLAÇ TEDAVİSİ YANLIŞ YAN ETKİLERİ VAR

Test sayılarındaki yetersizliğe işaretle “Bunların ne kadarı hastalara, ne kadarı yurt dışına gidenlere, ne kadarı tarama amaçlı, ne kadarı futbol vb. amaçlı yapıldı? Sayının arttırılması ve temaslılara da mutlaka test yapılması gerekiyor ki hastalık ancak böyle kontrol altına alınabilir” ikazını dillendirdi.

Bakanlığın filyasyon yöntemi değişikliğini sakıncalı bulan Doç. Dr. Üner, tarama ekiplerinin hastalığın tanısını koyup, tedavisini verecek bilgi, beceri ve yetenekte olmayabileceğini söyledi. “Evde ilaç tedavisi yanlış. Vakalarda ilaç başlanıyor, temaslılarda şikâyet varsa başlanıyor. Bunlar kesin tedavi ilaçları değil ve deneniyor. Kişilerin fiziksel muayeneden geçirilip ilaç verilmesi lazım. Yan etkileri var” dedi.

ÖĞRENCİNİN İYİ BİLGİLENDİRMEYE İHTİYACI VAR

Okulların açılması gerektiği fikrini savunan Üner, düşüncesini şu şekilde izah etti: “Öğrencinin okula gelirken, okulda, eve giderken nasıl davranacağı konusunda iyi bilgilendirmeye ihtiyaç var. Veli, personel ve öğrenci ne yapması gerektiğini bilecek. Okulda fiziksel mesafenin sağlanması lazım. Sınıftaki öğrenci sayısı ve kapalı alanda bulundukları sürenin azaltılması lazım ve müfredatta değişiklik gerekecek. Maske, su, sabun ve dezenfekten sağlanmalı, bu anlamda da okullara bütçe verilmesi gerekiyor.”

Prof. Dr. Müftüoğlu’ndan salgın yorumu: “İpin ucunu kaçırdık ya da kaçırmak üzereyiz”

Gündem

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın resmî sitesinden yaptığı paylaşımda son 24 saat içerisinde 73 kişi korona salgını nedeniyle yaşamını kaybetti.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1665 yeni vaka tespit edildiğini ifade etti.  

Bakan Koca’nın paylaşımında “Bugün tespit edilen 1.665 yeni hastamız var. Bölgesel çalışmalarımızın neticesini görmeye başladık. Önümüzdeki günlerde yeni hasta sayılarının salgını kontrol altına aldığımızı göstereceğine inanıyorum. Virüsle hep birlikte mücadele edelim.” dedi.  

Okumaya devam et

Gündem

Cübbeli Ahmet, ‘silahlanıyorlar’ dediği 150 derneğin ismini vermedi

Cumhuriyet savcılarına seslenerek “silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım” diyen Cübbeli Ahmet’in bugün ifadesine başvurulduğu öğrenildi.  

BOLD – Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, bir televizyon yayınında “Radikal Selefi derneklerin silahlandığını” iddia etmişti. Gazeteci Saygı Öztürk ile konuşan Ünlü, dernek isimlerini savcıların davet etmesi üzerine vermeye hazır olduğunu açıklamıştı. Cübbeli Ahmet’in bu sabah bildiklerini anlatmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne davet edildi. 

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre bu sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden Cübbeli, özel birimde polislerle görüştü. 

İfadesinde, silahlanma iddiasıyla ilgili bilgi aldığı kişileri belirten Ünlü, emniyet yetkililerine silahlandığı iddia edilen herhangi bir dernek, yapılanma veya şahıs ismi vermedi. Ünlü’nün ifadesi, soruşturmayı yürüten savcılığa gönderildi. 

Emniyet’in söz konusu soruşturma çerçevesinde önümüzdeki günlerde Cübbeli Ahmet’e bu bilgiyi getiren kişilerin de bilgisine başvuracağı öğrenildi. 

Cübbeli Ahmet’ten savcılara: silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Okumaya devam et

Gündem

Bütçe yetiştirilemeyen Diyanet, 5 bin personel daha alacak

Türkiye Diyanet Vakfı’nın gelirlerinin yanı sıra merkezi bütçeden kendisine ayrılan bütçeyi de bitirip ek bütçe almasıyla ünlenen Diyanet, 5 bin yeni Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım almaya hazırlanıyor.

BOLD – Son 10 yılda personel sayısı 140 bini aşan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım olmak üzere toplam 5 bin sözleşmeli personel alacak.

3 BİN 500’Ü İMAM HATİP OLACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım olmak üzere toplam 5 bin sözleşmeli personel alınacağını duyurdu. Diyanet’in internet sitesinde yayımlanan ilana göre; taşra teşkilatında boş bulunan sözleşmeli pozisyonlara, 2018 yılı KPSS puan sırası esas alınarak 4-B sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alınacak. Bu kapsamda bin 400 Kuran kursu öğreticisi, 3 bin 500 imam hatip ve 100 müezzin kayyımın alınacağı belirtildi.

7 HDP’li vekil hakkında ‘Kobani’ fezlekesi

Okumaya devam et

Popular