Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Aamir Khan, yarım kalan filmini Niğde’de tamamlayacak

Dünyaca ünlü Hindistanlı oyuncu Aamir Khan, koronavirüs nedeniyle yarım kalan filmi “Laal Singh Chaddha”nın çekimlerine Niğde’deki Demirkazık Dağı’nda devam edecek.

BOLD– Hint sinemasının dünyada en çok tanınan ismi olan Aamir Khan, Hindistan’daki çekimleri koronavirüs salgını sebebiyle yarım kalan “Laal Singh Chaddha” adlı yeni filmi için mekan bakmak üzere Türkiye’ye geldi. 1994 yapımı Forrest Gump filminin uyarlaması olan film için Khan, Niğde’deki Demirkazık Dağı’nı beğendi.

Aamir Khan Türkiye’de hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı

HİNDİSTAN DAĞLARINDAN TÜRKİYE’YE

Daha önce Christopher Nolan imzalı Memento‘yu da “Ghajini” adıyla başarılı bir şekilde uyarlayan Khan bu kez de 1994’te Tom Hanks’e “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ı kazandıran Forrest Gump filmini uyarlıyor. Khan başrolünü üstlendiği filmin aynı zamanda yapımcılığını da yürütüyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise daha önce bir başka Khan filmi olan “Süperstar“ı da yöneten Advait Chandan oturuyor.

Khan, Tom Hanks’li Forrest Gump’tan uyarladığı filmin çekimlerindeyken

Hindistan yakın tarihine dair bir panorama sunması beklenen filmin çekimleri tüm dünyayı sarsan kovid-19 salgını sebebiyle yarıda kaldı. Salgının Hindistan’da henüz düzelme eğilimi göstermemesi üzerine çekim için başka ülkeler bakan Aamir Khan bu kapsamda Türkiye’ye gelerek Niğde’de incelemelerde bulundu.

BAŞKA HİNT FİLMLERİ DE ÇEKİLEBİLİR

3 Idiots, Her Çocuk Özeldir, Dangal gibi filmlere imza atan ve Türkiye’de geniş bir hayran kitlesi bulunan Aamir Khan, filminin çekimlerinin bir bölümünü Çamardı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı içerisinde yer alan Demirkazık Dağı’nda gerçekleştirecek. Ekim ayında 300 kişilik bir ekiple yapılacak çekimlerin yaklaşık 45 gün süreceği ve Aamir Khan’ın İstanbul ve Adana’da da çekim yapacağı belirtiliyor.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Aamir Khan’la yaptığı görüşmenin ardından ünlü oyuncunun Aldağlar ve Demirkazık Dağı’nı çok beğendiğini ve Hindistan’daki dağlara benzediği için birçok film çekimi için de uygun olduğunu belirttiğini aktardı.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Wonder Woman 1984, Türkiye vizyon tarihi 15 Ocak

25 Aralık olarak duyurulan gösterim tarihi sinemaların kapatılması üzerine bir kez daha ertelenen Wonder Woman 1984 filmi 15 Ocak 2021’de vizyonda olacak.

BOLD– Warner Bros., gişede 1 milyar doları zorlaması beklenen Wonder Woman 1984’ü ABD’de 25 Aralık 2020’de gösterime sokacağını ama aynı gün HBO Max’te de yayınlayacağını duyurarak geçtiğimiz günlerde sürpriz yapmıştı.

DUYURULAN VİZYON TARİHLERİ SALGINA BAĞLI

Birçok ülkede sinema salonlarının ne zaman açılacağı belli olmadığı için Asya, Latin Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri için vizyon tarihi duyurmayan Warner Bros., ülkelerin muhtemel açılma politikalarına göre vizyon tarihleri ilan etti.

Şirketin açıklamasına göre Wonder Woman 1984’ün Türkiye’deki vizyon tarihi 15 Ocak 2021… Tabi bu tarih şu anki yasakların 31 Aralık’ta sona ereceği öngörülerek belirlendi. Salgının ülkedeki hızı düşünüldüğünde söz konusu gösterim tarihinin oldukça belirsiz olduğu söylenebilir.

HEM SİNEMADA HEM DİJİTALDE

Yapım şirketinin gösterim ve dijital yayını aynı anda planlamasının filmin gişe hasılatını olumsuz etkileyeceği kesin. Ancak, HBO’nun yaygın gösterime sokulmayan filmlere özel ücret talep ettiği göz önünde bulundurulursa Warner Bros.’un yine de hatırı sayılır bir kazanç elde edeceği söylenebilir. Türkiye’de henüz HBO Max olmadığı için yerli izleyicinin sinemaların yeniden açılmasını beklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Kültür

TRT Bilge Tonyukuk Abidesi’nin 1300. yılına özel belgesel hazırladı

UNESCO’nun 2020-2021 etkinlikleri kapsamında yer alan Bilge Tonyukuk Abidesi’nin dikilişinin 1300’üncü yıl dönümünde TRT Avaz tarafından özel bir belgesel hazırlandı.

BOLD– Sekizinci yüzyılın ilk yarısında dikilen ve Türkçenin ilk yazılı eseri olan Göktürk Yazıtları’ndan biri olan Tonyukuk Abidesi, İslam öncesi Türk siyaseti, askeri yapısı, hukuku ve düşünce hayatına dair önemli bilgiler içeriyor.

TÜRKÇENİN EN ESKİ YAZILI METİNLERİ

Bilge Tonyukuk’un kendi ağzından yazdırdığı kitabede yaşadığı döneme dair verdiği bilgiler gözetilerek hazırlanan belgeselde, Göktürk dönemine ait tarihi olaylar, Türklerin savaş stratejileri, bağımsızlık mücadelesi için verilen savaşlar, Tonyukuk’un Türk milleti için verdiği mücadeleler anlatılıyor.

Coşkun Oğuz’un yönetmenliğini üstlendiği belgeselin çekimleri Kazakistan, Türkiye ve Göktürk Yazıtları’nın bulunduğu Moğolistan’da gerçekleştirildi.

Belgeselde, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Erhan Aydın, Prof. Dr. Darhan Kuandıkoğlu Kıdırali, Prof. Dr. Şaban Doğan, Dr. Yakup Ömeroğlu, Arkeolog Adil Yılmaz ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın görüşleri yer alıyor.
“Tonyukuk” belgeseli yarın 21.30’da TRT Avaz ekranlarında izlenebilecek.

Okumaya devam et

Kültür

Ceylan Ertem koronavirüse yakalandı: Keşke ‘evinizde kalın’ diyebilseydim

Koronavirüse yakalandığını duyuran Ceylan Ertem, ” Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim ama ekmek derdi…” açıklamasında bulundu.

BOLD– Son yılların en başarılı müzisyenlerinden şarkıcı Ceylan Ertem de koronavirüse yakalandı. Twitter hesabından açıklama yapan Ertem, “İnanılmaz bir koruma kollama içinde de olsam ne yazık ki bugün Covid-19 test sonucum pozitif çıktı dostlar.” dedi.

NASIL YAKALANDIM BİLMİYORUM

Tedbirlere uymasına rağmen koronavirüse yakalandığını belirten Ceylan Ertem’in açıklaması şöyle:

“Maskemi çıkarmama rağmen nereden nasıl bulaştığını bilemiyorum ama şu an evde karantinadayım. İlaçlarıma 1 saat evvel başladım. 5. günümde olduğumu düşünüyor doktorum.

Doktor hanımefendi beni sakinliğe, moralimi yüksek tutmaya yönlendirdi. Hastaneye yatmama gerek olmadan umarım evde atlatabilirim. Ki hafif atlatacağım söylendi. Hastanelerdeki hemşireleri doktorları çok iyi anlayıp, önlemlerimizi en yüksek seviyeye çıkarmamızı tavsiye ederim. Belli ki nisan ayındaki gibi evlerimize kapanıp izole olmalıyız ama biliyorum, ekmek derdi…

Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim.
Öyle bir gücüm olabilseydi… Diyebileceğim tek şey lütfen çok çok dikkatli olun.”

Okumaya devam et

Popular