Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Sosyal medya fenomeni “didomido” müzik listelerinde 1 numara

Instgram’da 545 bin takipçisi olan sosyal medya fenomeni Didomido, geçtiğimiz günlerde yaptığı “Nimet” şarkısı ile Spotify, Apple Music ve Deezer’da 1.sıraya girdi.

BOLD– Nimet, müzik dinleme platformlarında bu hafta en çok aranan şarkı olunca herkes “Didomido” takma adıyla bilinen Didem’in kim olduğunu merak etmeye başladı.

KİM BU DİDOMİDO

Instagram hesabında yaptığı yarım yüz “cover”lar ile fenomen haline gelen “didomido” ‘Nimet’ şarkısı ile kısa sürede tüm müzik listelerine zirveye yerleşti. Şarkının klipsiz hali YouTube’da 18 günde 6 milyonu geçti. Spotify, Apple Müzik, Deezer ‘da en çok dinlenenlerde 1. sırada. Peki kim bu didomido? İşte kendi ağzından Didem ve Nimet şarkısı…

“Merhaba ben Didem. 21 Temmuz 1999 doğumluyum. Sakaryalı’yım.Çocukluğumdan beri müzikle ilgili biriyim. İlkokulda, ortaokulda arkadaşlarımın yanında şarkı söylemeye çok çekinirdim. Zamanla şarkı söyleyip sosyal medyada paylaşmaya başladım ama içimdeki çekingenlik video tarzı olarak bana geri döndü. Yüzümü tam göstermeden sadece şarkı söyleyerek videolar paylaştım. Kötü yorumlar geldi, saçma bulanlar oldu tam pes etmek üzereyken Ahmet Kılınçlı ile tanıştım bu yolda hem abim hem en yakın arkadaşım oldu. Onun desteği ile çok yol aldım.

Videolar paylaştıkça ve içimden geldiği gibi davrandıkça takipçim hızla arttı ve bir kitle edindim. Bu sürede kendimi enstrüman öğrenme konusunda ve şarkı yazma konusunda geliştirmeye çalıştım. Kendi şarkımı yapmak için çalışmalara başladığımız sırada Ömer (Eglo G) ile tanıştık Nimet’i dinledim ve cover yapmak için izin alırken bir anda birlikte yapmaya karar verdik

Pandemi döneminde zorlu oldu sokağa çıkma yasakları hep bize denk geldi süreci uzattı. Ömer Kıbrıs’ta yaşıyordu görüşemedik ve telefondan konuşarak her şeyi halletmeye çalıştık. Sonucunda değeceğini biliyorduk stresli yorucu ama çok keyifliydi. Çok severek yaptığımız bir işin bu kadar sevilmesi hepimizi çok mutlu etti. Kendi açımdan bu yolda attığım ilk adım çok daha güzel projelerle güzel işler yapmak istiyorum.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Müzik-Sen’den sanatçılara dayanışma çağrısı

Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası Müzik-Sen, müzik dünyası emekçilerine çağrıda bulunarak yaşanan zorluklara karşı sendika çatısı altında mücadele etmeye çağırdı.

BOLD– Müzik-Sen “Dağınıklığımıza ve örgütsüzlüğümüze son verip, haklarımız için birleşelim, bütünleşelim…” ifadelerine yer verdiği çağrı metninde sorunların ancak el birliğiyle ve örgütlü mücadele ile aşılabileceğine vurgu yaptı.


SORUNLAR BİRLİKTE AŞILABİLİR

Birgün’ün haberine göre Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası gerek pandemi koşullarının getirdiği zorluklara karşı gerek sanat camiası üzerindeki baskılara karşı mücadele edebilmek için tüm müzik emekçilerine yaptığı çağrıda şu ifadelere yer verdi:

“Hepimizin karşı karşıya kaldığı temel sorunları el birliğiyle aşalım. Sosyal güvencesizliğimize son verelim, daha önce dört kere kazandığımız ve en doğal hakkımız olan emeklilik hakkımızı kazanmak için mücadele edelim, mesleki tanım statümüzü elde edelim, yeşil pasaport talebimizi dile getirelim. Müzisyen ve sahne sanatçılarının hak ettiği bir yaşam için sendikamıza sahip çıkalım ve üye olalım.”

KİŞİSEL NÜFUZ DEĞİL ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Müzik-Sen’in çağrısındaki önemli noktalardan biri de örgütlü mücadelenin gerekliliğine yapılan vurgu oldu. Sendika, açıklamasında “Örgütlü, güçlü ve birlik olmaktan korkmayalım! Devletin anayasal hak olarak bize tanıdığı sendikal örgütlülük hakkımızı kullanalım. Sendikal örgütlülük dışında medet umulan hiçbir kişinin veya kurumun nüfuzu veya etki gücü hedefimiz olan haklarımızı bize kazandıramaz.” sözleriyle müzik emekçilerine sendikalaşmaya çağırdı.

Okumaya devam et

Kültür

Vizyonda 7 yeni film var

Koronavirüs salgını yüzünden eski izleyici sayılarını mumla arayan Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 3’ü yerli 7 film vizyon şansı buldu.

BOLD– 25 Eylül Cuma günü vizyona giren filmler arasında Eylem Kaftan’ın bol ödüllü filmi Kovan ve Çin’in gişe rekortmeni filmi Sekiz Yüz haftanın dikkat çeken yapımları. İşte haftanın filmleri…

KOVAN

Eylem Kaftan’ın yönetmenliğini yaptığı; Meryem Uzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak, Burcu Salihoğlu ve Dizem Kaftan‘ın rol aldığı Kovan Almanya’dan Artvin’e gelip arıcılıkla uğraşmaya başlayan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Filmin tüm gişe geliri Haluk Levent’in yönetim kurulunda olduğu AHBAP’a bağışlanacak.

RANDIMAN

Cezmi Baskın, Salih Kalyon, Yağmur Ün, Kerim Aydemir ve Feriha Eyüboğlu‘nun rol aldığı Mehmet Hoşnut’un yönettiği komedi filminde; çalıştığı reklam ajansı için çocukluğunun geçtiği Ordu’ya dönen genç bir kadının başından geçen olaylar anlatılıyor.

CİN BASKINI

Yağmur Çapal, Neslişah Ertürk, Göknil Gök ve Uğur Elaldı‘nın rol aldığı korku filmi Cin Baskını, okul arkadaşının başarılarını kıskanan bir kızın büyülere başvurmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Yönetmen Kadir Genç…

ÖLÜMSÜZLERİN SAVAŞI

Çizgi roman uyarlaması filmin başrollerinde Eric Roberts, Mindy Robinson, Bill Oberst Jr. ve Ronnie Nanos yer alıyor. Joe Lujan’ın yönettiği aksiyon filmi bir özgürlük mücadelesi öyküsü.

SEKİZ YÜZ

Çin’in gişe rekortmeni filmi Sekiz Yüz’de Hu Guan yönetmen koltuğunda. Zhi-zhong Huang, Zhang Junyi, Hao Ou ve Wu Jiang gibi önemli Çin’li oyuncuların yer aldığı yapım, 1937 yılında Şangay’da Japon ordusuna karşı savaşan 800 Çin askeri ve sivilin hikayesini anlatıyor.

DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKÂYESİ

Charles Dickens’ın ünlü eserinden uyarlanan yapım, doğumundan itibaren belli başlı talihsizlikler geçiren ve türlü badireler atlatan David Copperfield’ın var olma mücadelesini anlatıyor. Dev Patel, Peter Capaldi, Hugh Laurie, Tilda Swinton ve Ben Whishaw‘ın rol aldığı filmi Armando Iannucci yönetiyor.

ORMANDAKİ CADI

Hannah Kasulka, Craig Arnold, Sasha Clements, Corbin Bleu ve Alexander De Jordy‘in rol aldığı ve Jordan Barker yönettiği filmde üniversiteli Jill ve arkadaşlarının çıktıkları kış tatilinde yaşadıkları gerilim dolu olaylar anlatılıyor.

Okumaya devam et

Gündem

Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh’u konuk eden İmamoğlu’ndan ‘kavuk’ projesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geleneksel tiyatronun simgelerinden kavuğun halef selef emanetçileri Rasim Öztekin ve Şevket Çoruh’u Florya’da Başkanlık Konutu’nda ağırladı.

BOLD– 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda kavuğun Öztekin’den Çoruh’a devredildiği törene mesaj gönderen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün de iki usta tiyatrocuyu ağırladı. Görüşmede İmamoğlu kavuğun tüm emanetçilerinin tasvir edileceği bir alan projeleri olduğunu dile getirdi.

İSTANBUL KAVUK’UN EV SAHİBİ

T24’ün haberine göre kavuğun eski ve yeni emanetçilerini ağırladığı buluşmada Ekrem İmamoğlu geleneksel Türk tiyatrosunun en değerli isimleri olan kavuk emanetçileriyle ilgili projelerini şu sözlerle paylaştı.

“Kavuk, gerçekten çok kıymetli bir simge. İstanbul, neticede bunun başlangıcı ve ev sahibi. Simgesel bir yerde hem tarihsel sürecini anlatan hem de alan kişilerin büstlerinin olduğu, yarın bir başka olduğunda da devam edebilecek bir tanzimle, böyle bir alanı İstanbul’a hazırlamak istiyorum dedim arkadaşlarıma. Sizin de fikrinizi alalım. Sizlerin uygun gördüğü metin ve tasarım çalışılması üzerine ya da sizin davet edeceğiniz başka kişiler de olabilir, Ferhan Bey gibi. Biz, bir çalışma yapalım buna. Kalıcı ve dokunulmayan bir yer olmalı diye konuştuk. Böyle bir niyetim var. Sizin büstünüzün dışında, kavuğun da bir büstü olmalı orada.”

İmamoğlu’nun düşüncesine Öztekin ve Çoruh olumlu yaklaşırken aynı zamanda pandemi sürecinde tiyatrocuların yaşadıkları zorlukları da dile getirdiler. İBB Başkanı İmamoğlu ise tüm sorunların İBB tarafından çözülmesi mümkün olmasa da ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Popular