Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hasta tutuklu albaydan ailesine: Durumum kötü belki de elveda…

İki yıl önce tek kişilik hücresinde kalp krizi geçirdiği yeni ortaya çıkan ve ağır sağlık sorunları bulunan hasta tutuklu Mustafa Barış Avıalan cezaevinde ölmek üzere…

BOLD – 18 Temmuz 2016’dan bu yana Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu olan Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan, artık ölüme yaklaştığını söyleyerek ailesine veda etti. Cezaevinden bir faks gönderen Avıalan, “Hasta ve ölüme çok yaklaşmış bir insan olarak her türlü yardıma ihtiyacım var. Durumum çok kötü. Çok acı çekiyorum. Fedakarlık yapabilecek herkesten bir şeyler yapmasını bekliyorum” dedi.

“KOLUMU KIPIRDATAMIYORUM NABZIM DÜŞÜK”

Bu saatten sonra kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını belirten Avıalan sağlık durumunu ise şöyle anlattı:

“Kolumu kıpırdatamıyorum. Aldığım oksijen yetmiyor, çok az yiyebiliyorum, karnım şiş, nabzım sürekli düşük, başım sürekli dönüyor, uyuyamıyorum. Jandarmalar tarafından her türlü onur kırıcı muameleye ve hakarete maruz kalıyorum. Hayatımı zorlaştırmak için her şeyi yapıyorlar. Doktorlar ilgilenmiyorlar. Allah yardımcımız olsun. Belki de elveda…”

Dört yıldır hapiste olan kurmay albay, iki yıldır cezaevinde sağlık hizmetlerine ulaşması geciktirilerek hak ihlaline uğruyor. 15temmuzinfo.net’te yer alan 6 sayfalık dilekçesinde 22 Ocak 2018’den- 9 Ekim 2018 tarihine kadar yaşadıklarını yazan Avıalan, hapse girdiğinde kendisinin ifadesiyle “kalpte zararsız ritim bozukluğu”ndan başka hastalığı yoktu. İki yıllık süreçte sağlığı tamamen bozuldu. Birçok hastalık mücadele ediyor.

Önce kalp krizi geçiren ve kalbine pil takılan Avıalan’ın kalbi görevini iyi yapamadığı için daha sonra iç organları büyük hasar gördü. Akciğerleri su topladı. KOAH hastalığı ortaya çıktı. Böbrek ve pankreasında kist oluştu. Karaciğerinde ise C seviyesindeki siroz nedeniyle işlev kaybı var.

HASTANEYE SEVKİ GECİKTİRİLDİ

Dilekçesinde yaşadığı hak ihlallerini tarih vererek anlatan Avılan, 22 Ocak 2018’den itibaren nefes darlığı, göğüste sıkışma, yorgunluk ve baş dönmesi şikayetleriyle 4 kez revire çıkmayı talep etti. Her seferinde azarlanıp geri gönderildi. Durumunun ciddi olduğunu belirtmesine rağmen hastaneye sevk için sırasını beklemesi söylendi. 6 Şubat 2018’de ise bir gece yarısı tek kişilik hücresinde kalp krizi geçirdi. Acile kaldırılan Avıalan’ı muayene eden doktor kriz geçirdiğini ve ağır kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

Kriz geçirdikten bir ay sonra 14 Mart 2018’de götürüldüğü Sincan Devlet Hastanesi Kardiyoloji bölümü doktoru ise Avıalan’a anjiyo olması gerektiğini belirtti. Avıalan daha sonra 3 kez Numune Hastanesine götürüldü ve doktorlar pil takılması gerektiğini ifade etti.

TEDAVİ TALEPLERİ KABUL EDİLMEDİ

8 ayda hastalığının ilerlemesinin nedeninin kurum doktorunun tavrı olduğunu vurgulayan  Avıalan, “Yaptığı eylemlerle yaşam hakkımı ihlal eden, hayatımı tehlikeye sokan ve görevini yapmayan Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi revirinin belirttiğim tarihlerde görev yapan, ismini bilmediğim doktordan şikayetçiyim.” diyerek doktordan şikayeti oldu.

İNFAZ ERTELEMESİ REDDEDİLDİ

Avıalan’a bu dilekçeden sonra 2018 yılının sonunda gecikmeli olarak 2 kablolu kalp pili takıldı. Ailesinin, ücretini kendilerinin ödemek istemesine rağmen 3 kablolu pil takılması talebi kabul edilmedi. Bu şekilde yaşamına devam eden Mustafa Barış Avıalan’ın sağlık durumu 2019 yılı sonlarından itibaren kötüleşti.

Şu anda ölmek üzere olduğunu söyleyen kurmay albayın infaz erteleme ve tedavi için yapılan başvurulardan sonuncusu 7 Ağustos 2020 Cuma günü reddedildi. Yaşadığı bunca rahatsızlıktan sonra aşırı kilo kaybeden Avılan, tahliye edilip yoğun bakıma kaldırılması gereken bir hasta tutuklu olmasına rağmen hala cezaevinde tutuluyor.

MUSTAFA BARIŞ AVIALAN’IN DİLEKÇESİ

 

Gündem

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın resmî sitesinden yaptığı paylaşımda son 24 saat içerisinde 73 kişi korona salgını nedeniyle yaşamını kaybetti.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 73 kişinin daha hayatını kaybettiğini, 1665 yeni vaka tespit edildiğini ifade etti.  

Bakan Koca’nın paylaşımında “Bugün tespit edilen 1.665 yeni hastamız var. Bölgesel çalışmalarımızın neticesini görmeye başladık. Önümüzdeki günlerde yeni hasta sayılarının salgını kontrol altına aldığımızı göstereceğine inanıyorum. Virüsle hep birlikte mücadele edelim.” dedi.  

Okumaya devam et

Gündem

Cübbeli Ahmet, ‘silahlanıyorlar’ dediği 150 derneğin ismini vermedi

Cumhuriyet savcılarına seslenerek “silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım” diyen Cübbeli Ahmet’in bugün ifadesine başvurulduğu öğrenildi.  

BOLD – Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü, bir televizyon yayınında “Radikal Selefi derneklerin silahlandığını” iddia etmişti. Gazeteci Saygı Öztürk ile konuşan Ünlü, dernek isimlerini savcıların davet etmesi üzerine vermeye hazır olduğunu açıklamıştı. Cübbeli Ahmet’in bu sabah bildiklerini anlatmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne davet edildi. 

Independent Türkçe’den Cihat Arpacık’ın haberine göre bu sabah saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne giden Cübbeli, özel birimde polislerle görüştü. 

İfadesinde, silahlanma iddiasıyla ilgili bilgi aldığı kişileri belirten Ünlü, emniyet yetkililerine silahlandığı iddia edilen herhangi bir dernek, yapılanma veya şahıs ismi vermedi. Ünlü’nün ifadesi, soruşturmayı yürüten savcılığa gönderildi. 

Emniyet’in söz konusu soruşturma çerçevesinde önümüzdeki günlerde Cübbeli Ahmet’e bu bilgiyi getiren kişilerin de bilgisine başvuracağı öğrenildi. 

Cübbeli Ahmet’ten savcılara: silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Okumaya devam et

Gündem

Bütçe yetiştirilemeyen Diyanet, 5 bin personel daha alacak

Türkiye Diyanet Vakfı’nın gelirlerinin yanı sıra merkezi bütçeden kendisine ayrılan bütçeyi de bitirip ek bütçe almasıyla ünlenen Diyanet, 5 bin yeni Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım almaya hazırlanıyor.

BOLD – Son 10 yılda personel sayısı 140 bini aşan Diyanet İşleri Başkanlığı, Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım olmak üzere toplam 5 bin sözleşmeli personel alacak.

3 BİN 500’Ü İMAM HATİP OLACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Kuran kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin-kayyım olmak üzere toplam 5 bin sözleşmeli personel alınacağını duyurdu. Diyanet’in internet sitesinde yayımlanan ilana göre; taşra teşkilatında boş bulunan sözleşmeli pozisyonlara, 2018 yılı KPSS puan sırası esas alınarak 4-B sözleşmeli Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım alınacak. Bu kapsamda bin 400 Kuran kursu öğreticisi, 3 bin 500 imam hatip ve 100 müezzin kayyımın alınacağı belirtildi.

7 HDP’li vekil hakkında ‘Kobani’ fezlekesi

Okumaya devam et

Popular