Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

En iyi 10 mockumentary dizi

Aslında kurmaca olan olayları belgesel havasında anlatan mockumentary yapımlar, parodiye yaklaşan anlatımlarıyla ve yüzeysel olsa da doğrudan eleştiri yapmalarıyla dikkat çekiyor.

BOLD– “Alay etmek, taklit etmek” anlamındaki “mock” ile “documentary”nin (belgesel) birleşiminden oluşan mockumentary, kurmaca olayları belgesel gerçekliği ile sunarak zıtlık yaratır. Böylece eleştiriye kapı aralanır. Ancak belgesel özelliklerini kaybetmemek için bu eleştiri hiçbir zaman derinleştirilmez.

Dış ses kullanımı, röportajlar hatta arşiv görüntüleri ve dosyalarla seyirciyi kurgulanan gerçeğe inandırmaya çalışan mockumentary’nin birçok başarılı örneği mevcut. İşte IMDb verilerine göre en popüler 10 mockumentary dizi…

THE OFFICE (2005-2013)

2001-2003 yılları arasında BBC’deki versiyonunda rol alan ünlü komedyen Ricky Gervais tarafından Amerika’ya taşınan dizi uyarlama olup da yüksek başarı sağlayan ender yapımlardan. Dilden dile dolaşan alıntıları ve müthiş ofis şakaları ile The Office, tam bir hayat simülasyonu…

MODERN FAMILY (2009-2020)

Birbirinden ilginç hatta biraz tuhaf üç aileyi bir arada sunan Modern Family arıza karakterleri ile öne çıkan bir yapım. Kendine has bir hayran kitlesi yaratan dizi hoş vakit geçirmenizi sağlıyor.

PARKS AND RECREATION (2009-2015)

Parks and Creation, Pawnee kasabasının park ve bahçeler müdürlüğünde çalışan ilginç karakterlerin başından geçenleri anlatıyor. Yapım aynı zamanda Nick Offerman, Chris Pratt ve Aubrey Plaza gibi isimlerin tanınmasını da sağladı.

WHAT WE DO IN THE SHADOWS (2019- )

Taika Waititi ve Jemaine Clement’in yönettiği 2014 yapımı aynı isimli filmden televizyona uyarlanan What We Do in the Shadows, New York’ta yaşayan vampirlerin gündelik hayattaki sorunlarını ve modern dünyaya uyum sürecini anlatıyor.

ARRESTED DEVELOPMENT (2003- )

Eskiden zengin olan Bluth Ailesi’nin başından geçenlerin anlatıldığı dizi 2003’te Fox’ta başladığı yolculuğu üç sezon sürdükten sonra 2013’te Netflix’le geri döndü.

CURB YOUR ENTHUSİASM (2000- )

Emmy ve Altın Küre ödüllü “Curb Your Enthusiasm” 2000’deki ilk sezonundan sonra aralıklarla toplamda 10 sezona ulaştı. Kolay bir insan olmayan Larry’nin sosyal hayatına konuk olduğumuz dizide “Seinfeld”in yapımcılarından Larry David başrolde.

TRAILER PARK BOYS (2001- 2018)

Trailer Park Boys karavan parkında yaşayan üç kafadarın kendilerini belaya sokma öykülerini anlatıyor. Türün özelliklerini en iyi yansıtan yapımlardan olan Trailer Park Boys izleme listenizde yer almalı.

AMERICAN VANDAL (2017-2018)

Her sezonu farklı bir okulda meydana gelen enteresan ve bir o kadar da absürt olayın ardından suçlanan öğrenciler hakkında çekilen belgesellerden oluşan American Vandal; absürtlüğün en fazla ne kadar ciddiye alınabileceğini merak edenler için kaçırılmaması gereken bir dizi.

RENO 911 (2003-2009)

Nevada, Reno’daki tuhaf ve çoğunlukla yetersiz bir polis gücünü anlatan Reno 911 parodi anlatımı ve renkli karakterleriyle kısa sürede bir kült klasik haline geldi. 2017’de bir de filmi çekilen yapım için yeni bir film hazırlandığı da söyleniyor.

THE THICK OF IT (2005 – 2012)

“House of Cards”’ı alıp İngilizleştirin ve “mockumentary” türüne çevirin. İşte karşınızda The Thick Of It. Her zaman biraz hiciv taşıyan İngiliz politik komedilerinin en iyilerinden…

Okumaya devam et
Reklamlar

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Kültür

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisi İzmir’de yeniden açılıyor

Koronavirüs pandemik salgın nedeniyle kapılarını geçici olarak resimseverlere kapatan Fikret Muallâ sergisi, 20 Ekim’de İzmir’de yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD– 28 Şubat 2020’de ziyarete açılan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ” sergisi, salgın sebebiyle kısa süre sonra kapatılmıştı. 20 Ekim 2020’de kapılarını tekrar açacak olan sergi iki ay süreyle ziyaretçi kabul edecek.

Sergide Fikret Muallâ’nın 55 eserinin yanı sıra sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalara da yer veriliyor. Ara Güler’in çektiği Fikret Muallâ fotoğraflarının da bulunduğu sergi pazartesi hariç her gün saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Pandemi tedbirlerinin uygulanacağı sergide ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlandırıldı. Galeri içerisinde aynı anda en fazla 15 kişinin bulunabileceği sergiye ziyaretler 0232 502 11 00 nolu telefondan randevu alınarak yapılabilecek.

Okumaya devam et

Popular