Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB’nin Belarus zirvesinden seçimleri tanımama ve yaptırım kararları çıktı

Belarus’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini, ”Ne adil, ne de serbest” olarak tanımlayan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ülkelerinin  seçim sonucunu tanımadığını söyledi.

BOLD  – Avrupa Birliği’ne (AB) üye 27  ülkenin hükumet ve devlet başkanının katılımıyla, video konferans yöntemiyle düzenlenen zirvede, başkanlık seçimi sonrası Belarus’ta başlayan siyasi kriz masaya yatırdı.  Zirve sonrasında açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, Belarus’taki seçimin “ne adil ne de serbest” olduğunu, seçim sırasında büyük kural ihlalleri yapıldığı konusunda şüphe olmadığını söyledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB üyesi 27 ülkenin hükumet ve devlet başkanları ile Belarus konusunu görüştüBelarus’ta 9 Ağustos tarihinde yapılan devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 80 oyla Lukaşenko’nun kazandığı kamuoyuna duyurulmuştu. Ardından ülkede kitlesel protesto gösterileri patlak vermiş, polis barışçıl göstericilere şiddetle müdahale etmişti.

“GÖZALTINA ALINANLAR KAYITSIZ ŞARTSIZ SERBEST BIRAKILMALI”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB liderlerinin Belarus konusundaki zirvesine videokonferans ile katıldı

“İnsanlara yönelik vahşi şiddeti kınıyoruz” diyen Merkel protestolar sırasında gözaltına alınanların kayıtsız şartsız serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Merkel ayrıca, Belarus’taki muhalefetin siyasi diyalog süreci başlatma talebini desteklediklerini ifade etti.

Muhalefet, zirve öncesinde AB ülkelerine seçim sonuçlarını tanımama çağrısı yapmıştı. Litvanya’da bulunan muhalefetin devlet başkanı adayı Svetlana Tihanovskaya “Avrupa’nın saygıdeğer yöneticileri size Belarus’un uyanışını destekleme çağrısı yapıyorum” demişti.

“BELARUSLU YÖNETİCİLERE YAPTIRIM KARARI”

Zirvede, göstericilere karşı şiddet uygulanmasına göz yuman ve seçim sonuçlarının değiştirilmesinden sorumlu tutulan kişilere karşı yaptırım kararı alındı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von Der Leyen, zirve toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı

TAM DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Zirve sonrası alınan kararları açıklayan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin Belarus halkıyla tam dayanışma içinde olduğunu, halkın taleplerinin karşılanması gerektiğini söyledi.

Seçimleri “özgür ve adil” olmadığı için tanımadıklarını belirten Michel, seçimlerden sonraki şiddetin sorumlularının cezasız kalmaması gerektiğini ifade etti.

Michel, “AB, seçimlerde hile yapan ve göstericilere uygulanan şiddetin sorumlularından hatırı sayılır miktarda kişiye yaptırım uygulayacak.” dedi.

BELARUS HALKININ CESARETİNDEN ETKİLENDİ

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Belarus halkının cesaretinden etkilendiklerini belirterek, Belarusluların gösterilerde gözaltına alınanların serbest bırakılmasını, demokratik haklarını ifade edebilmeyi ve seçimlerin yenilenmesini istediğini hatırlattı.

Von der Leyen, Belarus halkını desteklemek için 53 milyon avro ayıracaklarını aktardı.

RUSYA’DAN “DIŞ MÜDAHALE” İDDİASI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Belarus’ta oluşan siyasi karışıklığa dışarıdan müdahale edildiğini ileri sürdü.

Rus devlet televizyon kanalı Rossiya 1’e konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Belarus halkı ve yönetiminin karşılaştığı zorlukların ülkedeki olaylara ve süreçlere dışarıdan müdahale etmek amacıyla kullanılması girişiminden endişeliyiz.” ifadesini kullandı.

RUSYA: MÜDAHALEYE ŞİMDİLİK GEREK YOK

 

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında Rusya’nın Belarus’a destek sağlamasının şimdilik gerekmediğini bildirdi.

Belarus’un Rusya’nın müttefiki olduğunu belirten Peskov: “Belarus’ta yaşanan olayları, onların içişleri olarak değerlendiriyoruz. Belarus halkının oradaki durumu hukuki çerçeve içerisinde kalarak, karşılıklı istişareler yoluyla çözmesini destekliyoruz.” diye konuştu.

Belarus’taki olaylara başka ülkelerden müdahale edildiği savını dile getiren Peskov: “Üzülerek bu tür doğrudan müdahale girişimlerinin olduğunu ifade ediyoruz. Bu tür girişimleri kabul edilemez buluyoruz” yorumunu yaptı.

KGAÖ’nün Rusya ile Belarus arasında karşılıklı yardım konusunda “birtakım taahhütler” sağladığını savunan Peskov, “Fakat Rusya’nın KGAÖ kapsamında Belarus’a destek sağlamasına şimdilik gerek yok. Belarus yönetimi de zaten şu anda böyle bir desteğe ihtiyaç duymadıklarını duyurdu.” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞACAK”

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Güvenlik Konseyi ile yaptığı toplantıda, ülkede yeni anayasa değişikliğiyle ilgili çalışmaların yoğunlaşacağını söyledi.

Belarus’ta değişim isteyenlerin bunu yasalar çerçevesinde yapması gerektiğini vurgulayan Lukaşenko, “Değişiklikler anayasada yazılı olmalıdır. Anayasa değişikliği için çalışmalar devam ediyor ve yoğunlaşacak.” dedi.

Batılı devletlerin açık bir şekilde Belarus’taki protestoculara nakit para yardımı göndererek destek olduğunu ileri süren Lukaşenko, bu devletlerin ülkedeki protestolarla ilgili toplantı yapmalarına da tepki gösterdi.

 

Belarus’ta muhalifler ‘yönetimi devralma kurulu’ oluşturdu

Dünya

Almanya’da maske skandalına karışan milletvekili siyaseti bırakıyor

Hristiyan Birlik Partileri’ne mensup iki milletvekilinin koruyucu maske ticaretine arabuluculuk ederek yüzbinlerce euro komisyon aldıklarının ortaya çıkması siyasette büyük tartışma yarattı.

BOLD – Almanya’da koronavirüs salgınına karşı koruyucu maske tedariği konusunda nüfuzunu kullanarak çıkar sağladığı ifade edilen, iktidarın büyük ortağı CDU’ya (Hristiyan Demokrat Birlik) mensup milletvekili Nikolas Löbel’in siyasetten çekileceği bildirildi.

Alman medyası, Milletvekili Löbel’in 31 Ağustos tarihinde bu görevinden ayrılacağını ve bir daha milletvekilliğine aday olmayacağını bildirdi.

Löbel’in kendi partisine daha fazla zarar vermemek için, parlamentoda üyesi olduğu Birlik Partileri Grubu’ndan da derhal ayrılacağı bildirildi.

CDU’nun Mannheim bölgesi milletvekili Löbel, koruyucu maske tedariği konusunda özel bir firma adına girişimleri karşılığında 250 bin euro almakla itham ediliyor. Açıklamasında, tavrından dolayı özür dileyen 34 yaşındaki milletvekili daha önce Federal Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu’ndan da ayrılmıştı.

CDU milletvekili Löbel’den önce CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) milletvekili Georg Nüsslein da, yine bir maske ticaretine aracılık ederek yüzbinlerce euro komisyon almakla suçlanmış ve Nüslein bir sonraki seçimlerde tekrar milletvekilliği için aday olmayacağını duyurmuştu.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Dünya

İsviçre’deki burka ve peçe referandumundan yasağa ‘Evet’ çıktı

İsviçre’de Müslüman kadınların vücudu tamamen kapatan burka ve yüzü, gözler hariç örten peçe kullanmasının yasaklanmasını öngören referandumda, ilk tahminlere göre yüzde 51 oranında evet oyu verildi.

BOLD – İsviçre’de ülke genelinde burka ve peçe yasağı uygulanmasına ilişkin referandum bugün  yapıldı. İlk tahminlere göre, sandıktan yüzde 51 oranında evet oyu çıktı. Bu sonuç tescillenirse, sağlık sorunu gibi istisnalar dışında Müslüman kadınlar, ibadethaneler dışında ülke genelinde vücudu tamamen örten burka giyemeyecek ve gözler dışında yüzü kapatan peçe takamayacak.

Ülkede olduğu kadar Avrupa’da ve Müslüman ülkeler başta olmak üzere, dünya çapında tartışma yaratan referanduma karşı çıkanlar, söz konusu halk oylamasının İslam karşıtı ırkçılığı teşvik ettiğini öne sürüyor.

İsviçre’de bu referandumun yapılmasını sağlayan girişim, 2009 yılında da önayak olduğu bir başka referandumla, ülkede yeni minareler inşa edilmesinin yasaklanmasını sağlamıştı.

2018 yılında yapılan son sayımlara göre Müslümanlar İsviçre’de halkın yüzde 5,3’ünü oluşturuyor.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Dünya

Esad ve Rus güçlerinin Suriye’nin kuzeyine saldırıları arttı

Beşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırıları arttı. Rusya, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab’ı balistik füzelerle vururken, Suriye Ordusu  da İdlib’i hedef aldı.

BOLD – Rus Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yakın muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 sivil öldü, yaklaşık 30 sivil yaralandı.

Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesinin Hamran bölgesi ile Bab ilçesinin kuzeydoğusundaki Terhin bölgesi, Cuma akşam saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı.

PETROL TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Hedef alınan noktalarda, ilkel yöntemlerle işletilen petrol rafine tesisleri yer alırken, çok sayıda tankerin yanması sonucu şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

Saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de konuşlu bulunan savaş gemilerinden fırlatıldığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhaliflerin çatı kuruluşu SMDK’den saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya, Halep kırsalını yeni bir saldırıyla hedef alarak, devlet terörü uyguluyor. Hamran ve Terhin’deki saldırılar, tehlikeli bir tırmanışı ve işgalci Rusya’nın uyguladığı devlet terörünü temsil ediyor. Saldırıyı Rusya 3 füzeyle gerçekleştirdi.” ifadesi kullanıldı.

Terhin bölgesi, 9 Şubat’ta da balistik füze saldırısına maruz kalmış, saldırıda 2 sivil ölmüş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçeleri, Türkiye’nin 2016-2017 yılları arasında düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB’İ HEDEF ALDI

Suriye’de Esad rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, İdlib bölgesindeki sivil yerleşimlere cumartesi günü düzenlediği saldırılarda 6 sivil yaralandı.

İdlib’in güneybatısındaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli gruplar,İdlib’in güneyinde M4 kara yolundaki Eriha ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda ikisi ağır toplam 6 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKİYE’DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Hafta sonun yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarına askeri sevkiyat yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, aralarında çok sayıda zırhlı aracın da bulunduğu askeri araçların İdlib’e geçiş yaptığını bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen yıl 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0