Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AYM cezaevinde işkence için “eziyet suçundan soruşturma” istedi ve tazminata hükmetti

Sınava götürülen üniversite öğrencisinin cezaevi tuvaletinde darp edilmesiyle ilgili sürüncemede bırakılan yargı süreciyle ilgili Anayasa Mahkemesi “eziyet suçundan” soruşturma istedi.

BOLD – Sınava götürülen tutuklu üniversite öğrencisi, Bayrampaşa Cezaevi tuvaletinde uzman çavuş ve 10 jandarma tarafından darp edildi. Uzman çavuşa yaralama suçundan verilen para cezası ertelendi. Cezayı yetersiz bulan Anayasa Mahkemesi, eziyet suçundan soruşturma yürütülmesini istedi.

AYM, tutuklu öğrenciye 70 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti. Kararda, devletin benzer ihlallerin önüne geçebilmesi amacıyla, sorumluların uygun ve yeterli cezalar ile cezalandırılmalarını sağlanması gerektiği belirtildi. Mahkeme, ayrıca davaya dahil edilmeyen askerlerin de yargılanmasını istedi.

Cumhuriyet’in haberine göre 2007’de Kırklareli Cezaevinde örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklu olan Fırat Can, okuduğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinin sınavlarına girmek için İstanbul’a getirildi. Fırat Can, sınav sonrası Kırklareli’ne götürülmek üzere Bayrampaşa Cezaevine götürüldü. Maslak Sevk Bölüğü, ring aracına bindirmeden önce Can’dan parmağındaki alyansı çıkarmasını istedi. Bunu kabul etmeyen Can, bir uzman çavuş ve emrindeki 10 asker tarafından tuvalete götürüldü.

PARA CEZASI ERTELENDİ

Tutuklu Can, “Tuvalette dövüldüğünü, hayalarının sıkıldığını, copla boğazına vurulduğunu ve kendisine hakaret edildiğini” belirtti. Can, Kırklareli Cezaevine dönmesinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu. Can, sevk edildiği hastanede darp edildiğine ilişkin doktor raporu da aldı. Eyüp Cumhuriyet Savcılığının başlattığı soruşturmada ifade veren uzman çavuş M.N.T, “Olayı hatırlamıyorum, kimseyi darp etmedim” dedi. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, açılan dava sonucunda uzman çavuşa, “Kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama” suçundan 3 bin TL adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, cezayı da erteledi.

AYM, ‘EZİYET’ DEDİ

Can, mahkemenin kararını Anayasa Mahkemesine taşıdı. Başvuruyu değerlendiren AYM, Fırat Can’ın yaşadıklarının “eziyet” olduğunu kaydederek, ihlal kararı verdi. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yargılamanın yeniden yapılmasına da hükmeden AYM, kararın bir örneğini mahkemeye gönderdi. AYM, Can’a 70 bin TL manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

FİİLLE ORANTILI CEZA ALMALI

Kararda, yargılamanın 7 yıl 8 ay sürmesinin de makul olmadığı belirtildi. AYM kararında, cezaevindeki eziyet olayında cezasızlığa işaret edildi. “Somut olayda, soruşturmanın etkinliğinin sağlanmasının koşullarından biri olan sorumluların fiilleriyle orantılı ceza almaları koşulunun yerine getirilmediği ve cezasızlık sonucunu doğurduğu” ifade edildi.

SORUMLULARA UYGUN VE YETERLİ CEZA VERİLMELİ

Devletin bu tip ihlallerin önüne geçmesi için sorumlulara gerekli cezayı vermesi gerektiği vurgulanan kararda, “Bu durum benzer ihlallerin önüne geçebilmek amacıyla caydırıcılığın sağlanması için devletin, sorumluların uygun ve yeterli cezalar ile cezalandırılmalarını sağlayabilecek nitelikte bir ceza soruşturması yürütme konusundaki yükümlülüklerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır” denildi.

DİĞER ASKERLER DE YARGILANMALI

Kararda, sadece uzman çavuşun değil, diğer askerlerin de darp olayından sorumlu olarak yargılanması gerektiğine dikkat çekildi.

Koğuş arkadaşlarına moral verdiği için 4 yıldır hücrede tutuluyor!

Gündem

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu şantiyesinde patlama: İlk açıklama muhtardan

Büyükeceli Muhtarı Serdar Sarı, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in duyurduğu ve bazı araçların hurdaya döndüğü patlamaya santral yolu için kullanılan dinamitin neden olduğunu söyledi.

BOLD – Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesinde, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlatılan dinamit yüzünden çevrede park halindeki onlarca araç zarar gördü. Bazı otomobilleri hurdaya çeviren patlama sonrası görüntüleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen sosyal medya hesabından paylaştı.

NÜKLEER PATLAMANIN AYAK SESLERİ

Antmen paylaşımında şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yaşanan bir patlama sonrası oluşan görüntüler. Yarın yaşanabilecek korkunç bir nükleer patlamanın ayak sesleri hepimizi uyarıyor. Cennet Mersin, cehenneme dönebilir. Yarın çok geç kalmış olabiliriz. Nükleer Santral inşaatını derhal durdurun!”

Antmen’in paylaştığı Şantiyedeki işçilerin çekti tahmin edilen görüntülerde, kayıt yapanların “Savaş alanı gibi” yorumları duyuluyor.

Bir apartman inşaatındaki dikkat ve duyarlılığın Akkuyu şantiyesinden olmadığını söyleyen Antmen: “Daha önce de söylemiştik hiçbir kurala yeteri kadar uymadıklarını düşünüyorum. Hiçbir şekilde denetlenmediklerini düşünüyorum. Çevreyi ve doğayı katlediyorlar. Bu patlamalar da gösteriyor ki özeniz ve dikkatsizler. Bu görüntüler dehşet verici. Daha santral bitmeden bu kadar çevreye zarar veriliyorsa bitince neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Orada bir doğa katliamı var. İnşaatı da çok özensiz yapıyorlar bir an önce inşaata son verilmesi gerekiyor” dedi.

Bu arada, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki patlama ile ilgili ilk açıklama Büyükeceli mahalle muhtarı Serdar Sarı’dan geldi. Sarı Akkuyu’da yol açmak için patlatılan dinamitin park halindeki araçlara zarar verdiğini söyledi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Avrupalı lidere tepki: Faşizm bizi kitabımızda yok

 

Okumaya devam et

Gündem

Bir uyarı da İzmir için geldi: Koronavirüs vakaları 3,5 kat arttı

İzmir’deki vaka artışına dikkat çeken Vali Yavuz Selim Köşger: “İki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen perşembe akşamı İstanbul’daki artan vaka sayılarına dikkat çekerek, bir dizi uyarılarda bulundu. Benzer bir uyarı da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den İzmirlilere geldi. Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kentte son 20 günde vaka sayılarının 3 buçuk kat arttığını söyledi.

İKİ GÜNDE 15 CAN KAYBI

İzmir’deki ölüm oranlarının da arttığına dikkat çeken Köşger şunları söyledi: “İzmir Dikkat! Değerli İzmirliler tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi İzmir’imizde de Kovid-19 tehlikesi artarak devam ediyor. Örneğin İzmir’de 20 gün öncesine göre vaka sayısı 3,5 kat artmış durumda, son 10 günde ikiye katlandı. Durumun ciddiyeti artarak devam ediyor. Koronanın mutasyona uğradığı ve ölümcüllüğünün azaldığı iddiası da doğru değil. Son iki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum.”

İstabul’da yerel yöneticilerle, geçen perşembe bir araya gelen Bakan Koca, İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştığını söyledi.

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 72 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı koronavirüse ilişkin güncel verileri ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 72 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Son rakamlarla toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi. Bugün yapılan 112 bin 215 test sonucuna göre ise 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ada 361 bin 801 oldu. Bugün iyileşen bin 297 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 314 bin 390’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5,6, toplam ağır hasta sayısının ise bin 744 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Popular