Bizimle iletişime geçiniz

Müzik

Melek Mosso’ya Sıla desteği

“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demesi bahane edilerek polis zoruyla sahneden indirilen müzisyen Melek Mosso’ya meslektaşı Sıla Gençoğlu’ndan destek geldi.

BOLD – Türkçe müziğin son yıllardaki önemli isimlerinden Melek Mosso, 22 Ağustos’ta Aqua Florya’da verdiği konser sırasında, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır.” dedikten bir süre sonra mekana gelen polisler tarafından sahneden indirilmişti.

Melek Mosso

SESİMİZİ KISAMAZSINIZ

Melek Mosso’nun yaşadığı bu olay sonrasında sosyal medyadan birçok tepki yükseldi. Mosso’ya destek olan isimlerden biri de meslektaşı Sıla Gençosmanoğlu idi. Kısaca Sıla olarak anılan şarkıcı kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “sesimizi kısamazsınız” mesajı verdi.

TECAVÜZCÜ MUSA ORHAN VURGUSU

Mesajında Batman’da İpek Er isimli genç kıza tecavüz ederek ölüme sürüklemesine rağmen serbest bırakılan Musa Orhan’ı hatırlatan Sıla şu ifadeleri kullandı: “Tecavüzcüyü serbest bırak, tecavüzcüyü serbest bırakma diyenin sesini kıs. Kısamazsın. @MelekMosso #melekmosso #MusaOrhanTutuklansin”

Hatırlanacağı üzere Sıla Gençoğlu da bir süre önce eski sevgilisi Ahmet Kural’ın fiziksel şiddetine maruz kaldığını belirterek Kural’dan şikayetçi olmuştu. Yapılan yargılama sonunda Ahmet Kural 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmış ancak ceza ertelenmişti.

Kültür

Burhan Şeşen’den müzik dünyasına Manifesto

Burhan Şeşen pandemi döneminde birçok etkinlik devam ederken müzikal faaliyetlerin sınırlandırılmasına sessiz kalan meslektaşlarını “Manifesto” başlıklı bir yazıyla özeleştiriye davet etti.

BOLD– Birgün’de yayınlanan yazısında “Yıllardır ekmek yediğiniz müziğin pandemi bahanesiyle yasaklanmasına karşı duyarsız mı kalacaksınız? Sesinizi ne zaman yükselteceksiniz?” diye seslenen Şeşen müzisyenleri tepki göstermeye çağırdı.

KAFANIZI KUMDAN NE ZAMAN ÇIKARACAKSINIZ?

Türkçe müzikte 40 yıla yakın bir süredir etkin bir şekilde üretim yapan Grup Gündoğarken üyesi Burhan Şeşen “Manifesto” isimli köşe yazısında dikkat çeken eleştirilerde bulundu. Şeşen’in “Tüm müzisyenlere çağrıdır.” ifadesiyle başladığı yazısında öne çıkan bazı mesajlar şöyle…

• Müzik sektörü soluk alamazken, müzisyenler evine bir ekmeği bile zor götürürken, suskunluğunuz niye?

• “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın”, müzisyenliğinizi, yaratıcılığınızı nasıl sürdüreceksiniz?

• Çalışma saatlerimizin 24.00 ile kısıtlanmasına bizim sahnelerimiz bomboşken mitinglerdeki ulaşım araçlarındaki açılışlardaki diğer kalabalıklara nasıl göz yumacaksınız?

• İktidarla ve yerel yönetimlerle ters düşmemek, birkaç konser kaçırmamak, protokolde ön sıralarda yer almak için kafanızı ne zaman kumdan çıkaracaksınız?

• Müzikseverler vatandaşlar bu adaletsizliği dile getirirken siz sosyal medyada hâlâ ne yediğinizi ne içtiğinizi nereleri gezdiğinizi mi paylaşacaksınız?

• Yıllardır eleştirdiğiniz oportünizm’ in savunucusu kapitalizmin bekçisi mi olacaksınız?

• “Hak verilmez alınır” sözünü rafa mı kaldırdık?

Burhan Şeşen’in ilgili yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et

Kültür

İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri ücretsiz izlenecek

48. İstanbul Müzik Festivali’nin 18 Eylül’deki “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temalı açılış konseri temasıyla gerçekleşecek açılış konseri, İKSV tarafından ücretsiz yayınlanacak.

BOLD– Pandemi tedbirleri sebebiyle tüm konserlerin çevrimiçi gerçekleşeceği 48. İstanbul Müzik Festivali, açılışını Tekfen Filarmoni Orkestrası ile yapacak. Konseri Şef Aziz Shokhakimov yönetecek.

Festivalin açılış konserinde keman sanatçısı Emre Engin sahne alacak.

YOUTUBE’DAN TÜM DÜNYAYA

Festivalin açılış konserlerin 2022’ye kadar üstlenen Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik edeceği konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartok’tan eserler müzikseverlere sunulacak.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda yapılacak konserde sınırlı sayıda konuk yer alacak. Konserin kaydı ise 18 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’den itibaren İKSV YouTube kanalında erişime açılacak.

Okumaya devam et

Kültür

“Susamam”ın yıldönümünde Şanışer: Daha az umutluyum

Geçen yılın ses getiren rap Şarkısı Susamam’ın birinci yaşında Şanışer olarak bilinen rapçi Sarp Palaur sosyal medyadan karamsar bir yorumda bulundu.

BOLD– Şanışer’in öncülüğünde 17 müzisyenin birlikte hazırladığı şarkı; doğa, adalet, eğitim, kadına şiddet ve hayvan hakları gibi konularda verdiği mesajlarla 2019’un en çok konuşulan parçası olmuştu. Şarkı birinci yıldönümnde #Susamam etiketiyle tekrar gündeme otururken Şanışer’den karamsar bir yorum geldi.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan rapçi Şanışer’in “Müziğin bir şeyler değiştirebileceğine artık daha az inanıyorum.” Şeklindeki paylaşımı kısa sürede 40 binin üzerinde beğeni aldı. Paylaşıma yorum yapan çok sayıda takipçi ise ünlü rapçiye destek verdi. Şanışer’in gündem olan paylaşımı şöyle:

“#Susamam’ın yıldönümü bugün. Üzgünüm, müziğin bir şeyler değiştirebileceğine artık daha az inanıyorum. Ama yapmaya devam edeceğim. Zira elimden gelen tek şey bu.”

GÜNDEME OTURAN ŞARKI

Rapçilerin seslendirdiği Susamam şarkısı, 2019’un 6 Eylül günü Türkiye gündemini sarsmıştı. Şanışer’in 17 müzisyenle beraber yaptığı şarkı, birçok saat içinde yüz binlerce kez dinlenmişti.

Şanışer öncülüğünde; Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle’nin yer aldığı ekibin 6 Eylül 2019’da yayınladığı Susamam şarkısı, Türkiye gündeminin sancılı meseleleri olan ‘adalet’, ‘özgürlük’, ‘eğitim’, ‘kadına yönelik şiddet’, ‘hayvana yönelik şiddet’, ‘kentleşme’ gibi konularda söyledikleriyle kısa sürede yüz binlerce kişi tarafından dinlenmişti. Şarkının YouTube videosu 1 yıl sonunda 46 milyon kez izlenmiş durumda…

Okumaya devam et

Popular