Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP Abdullah Gül isminden korkuyor: İttifakı yok sayıp aday seçmeyiz

Cumhurbaşkanı adayı tartışmalarının yapay olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, arkasında hükumetin olduğunu vurguladı. “Abdullah Gül isminden korkuyorlar. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz” dedi.

BOLD – Ana muhalefet CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de Seda Öğretir ve Ahmed Arpat’ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı adayı tartışması, Muharrem İnce’nin başlattığı Memleket Hareketi ve İnce hakkında verilen ihraç dilekçesi, ekonomik kriz, AKP’nin Suriye ve Doğu Akdeniz politikası ve iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğuna dair dikkat çeken sözler sarf etti. İşte CHP liderinin açıklamalarından satır başları:

CUMHURBAŞKANI ADAYI TARTIŞMASI: Seçimler 2023’te, bu tarihte olacaksa Cumhurbaşkanı adayı kim olacak tartışmasına gerek var mı? Hükumetin yönlendirmesiyle yapılan bu tartışmalar yapaydır. 10 milyonun üstünde işsiz var. Çöp konteynerinden beslenenler var. Bunları niye tartışmıyoruz? Kim Cumhurbaşkanı olursa olsun! Abdullah Gül’ün ismi geçince korkuyorlar, neden korkuyorsunuz? Kişiler bazında tartışma doğru değil. İttifakı yok sayıp aday belirlemeyiz.

MUHARREM İNCE’NİN MEMLEKET HAREKETİ: Daha başlamadı bilmiyoruz. Partimizin üyesidir. Gayet güzel, itirazım yok. Türkiye’nin sorunlarını nasıl aşacağını anlatabilir. Partimiz içinde demokrasi var. Eksiğimiz olabilir ama bir arkadaşımızın çıkması ve memleket hareketi başlatacağım demesi normal. Kişilerin bu süreçte hiçbir önemi yok, önemli olan ilkeler. Tek başına hareket lüksümüz yok. İttifak kurduysak parçasıyız, onla hareket durumundayız. Çünkü rejim değişti.

İNCE İÇİN VERİLEN İHRAÇ TALEPLİ DİLEKÇE: Öyle bir durum söz konusu değil. Olur mu yani şimdi? Biri dilekçe verdi hemen ihraç edelim. Olmaz. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Kavga edip partiye zarar veriyorsa o kişiyi partiden ayıracağım. Dönem kavga dönemi değildir.

EKONOMİK KRİZ: Son 12 ayda ödenecek borç 17 milyar dolar. Cumhuriyet tarihinin en büyük bütçe açığı var. Borcun faizleri de var. İlk 7 ayda 80 milyar lira faiz ödendi. Bunları ödemek için Türkiye borçlanmak zorunda. Bankalardaki mevduat, tamamı gayrı milli. Vatandaş bunlara da Türk Lirası’na da güvenmiyor. Bankalardaki mevduatın yüzde 53’ü döviz.

SURİYE VE DOĞU AKDENİZ POLİTİKASI: Suriye’yi Erdoğan parçaladı. Talimatı kim verdi? Obama. Erdoğan neydi Büyük Orta Doğu Projesi eş başkanı. Niye seni seçiyor emperyal güçler? Çünkü sana talimat veriyor. Bozulma nereden başladı? Akdeniz’den bir tehlikeye bindirip İsrail’e göndermeyle başladı. Kıyamet koptu. Sonra ne olu? İsrail bir vakfa para verdi, her şey bitti. Her şey! Mısır ile ilişkilerimizin mutlaka sıcak tutulması gerektiğini söylüyorum. Mısır’la kavga Akdeniz’i ateşe sürüklemektir. Dış politikayı iç politikaya malzeme etmeyeceksiniz. Ederseniz kaybedersiniz.

OSMAN KAVALA’NIN TUTUKLULUĞU: Gazeteciler neden hapiste? Osman Kavala Anayasa Mahkemesi kararına karşın hâlen hapiste? Neden? Çünkü birileri içeride tutacaksınız diyor. Türkiye’de yargı bağımsız değildir algısı yaratıyor. Algı mı? Hayır gerçek.

CHP, Abdullah Gül’ün adaylığı tartışmalarına noktayı koydu

Politika

Fahrettin Altun’un “faşistler kaybedecek” paylaşımı dalga konusu oldu: Yakalım mı pejoları

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun’un, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderlerini faşistlikle suçladığı paylaşımı sosyal medyanın diline düştü.

BOLD – Saray’ın İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kavgalı olduğu Batılı liderleri faşistlikle suçladı.

Batı’nın faşist kanadı ifadeleriyle Avrupa’nın iki önemli devleti Almanya ve Fransa’nın devlet başkanlarını hedef alan Altun, Erdoğan’a sistematik olarak saldırı yapıldığını iddia etti.

Erdoğan’ın küresel vicdanın sesi olduğunu ileri süren Altun paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenececek, faşizm ve faşistler kaybedecek!”

Macron’la karikatür krizinden sonra başlayan tartışmalar sırasında Erdoğan, tartışmaya üst düzey siyasilerden gelen açıklamalarla dahil olan Almanya ve Hollanda’ya, Nazi dönemini hatırlatarak faşizm göndermesi yaptı.

Bu arada, paylaşım bir çok sosyal medya kullanıcısı tarafından ti’ye alındı. Bir sosyal medya kullanıcısı AKP yönetimini kastederek, “Doğru, evet faşizm kaybedecek” ifadelerini kullandı. Bir başka kullanıcı ise “Yakalım mı pejoları” paylaşımıyla Altun’un paylaşıyla dalga geçti.

 

Bakan Albayrak: Yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda

Okumaya devam et

Politika

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

MetroPOLL Araştırmanın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar, dolar kurunun 8 lirayı geçmesinin AKP Hükumetine olan halk desteğinin erimesine neden olduğunu iddia etti.

BOLD – MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ve CEO’su Özer Sencar AKP Hükumetine olan halk desteği ile ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Sencar, dolardaki artışın hükumete yönelik desteğe olumsuz etkisi bulunduğunu söyledi. Sencar yaşanan ani artışın ardından AKP’nin yüzde 30 bandının altına düştüğünü söyledi. Sencar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 direnç hattını aştı. Forex’çilerin terminolojisiyle: Dolar 8 lira bandını aşarken, iktidar oyları yüzde 30 destek hattını kırdı” ifadelerini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katıldığı bir televizyon programında yükselişte olan döviz kuruna ilişkin, “Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz? Ne işiniz var dolarla” ifadeleri halkın tepkisine neden oldu. Türkiye’deki emtiaların dolar üzerinden fiyatlandığını söyleyen ekonomistler, dolar ile ilgili sözlerinden ötürü Albayrak’ı uzun süre eleştirdi.

Dolar 8 TL’yi aşınca Berat Albayrak’tan açıklama geldi

Okumaya devam et

Politika

AKP Sözcüsü Çelik, Kılıçdaroğlu’nun ‘Hermes çantayı yaksınlar’ çağrısını kadına şiddete bağladı

Ömer Çelik, Erdoğan’ın boykot çağrısına eşinin Fransız lüks Hermes marka çantasıyla cevap veren Kılıçdaroğlu’nu, Emine Erdoğan’a sözel şiddet uygulamakla suçladı.

BOLD – CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu bugünkü partisinin grup toplantısında, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransa’ya boykot çağrısını ele aldı. Halka Fransız mallarını alacak hal kalmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu boykot çağrıları için: “Saray sosyetesi uygularsa uygulasın. Mesela Fransız uçakları var, satsın hemen. Emine Hanım’ın çantası var. Onu da sarayın bahçesinde yaksın, ‘Protesto ediyorum’ desin” diye konuştu.

SON DERECE YAKIŞIKSIZ

Kılıçdaroğlu’nun Emine Erdoğan’a yaptığı çağrıya AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt geldi. Kılıçdaroğlu’nu Emine Erdoğan’ın çantası üzerinden siyaset yapmakla suçlayan Çelik şunları kaydetti: “Bir siyasetçiye, hanımefendinin üzerinden siyaset yapmak yakışmıyor. Yakışıksız bir tavır. Maalesef en temel değerlere riayet etmeyen bir tutum içerisine girebiliyor. Hanımefendiyle ilgili kurduğu cümleler son derece yakışıksızdır. Siyasetçinin muhatabı siyasetçidir. Şiddetle kınıyoruz. Sözel şiddetin kadına şiddetin önemli bir parçası olduğunu ifade ediyoruz. Aileler, kadınlar üzerinden siyaset yapma tarzı doğrudan şiddettir, saygısızcadır ve kınanması gerekiyor. Hanımefendiyi diline alarak bu şekilde bir örnek ortaya koyması son derece yakışıksızdır.

Ülkedeki ekonomik krize rağmen, Emine Erdoğan’ın fiyatı 80 bin dolar civarında olan Fransız Hermes marka çanta kullanması sosyal medyada uzun süreden beri tartışma konusu. Erdoğan’ın boykot çağrılarının ardından lüks çanta yeniden gündeme geldi.

 

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Okumaya devam et

Popular