Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sendikalar, ihtiyaçları karşılamaya yetmeyen 1.168 TL maaşa tepkili

Ücretsiz izin uygulamasının uzatılmasına tepki gösteren sendikalar, izne çıkarılan işçilere ödenen 1168 liranın da asgari ücret seviyesine çıkarılması istendi. Sendikalar, bu paranın kira ve çocukların eğitim masraflarına bile yetmediğini kaydetti.

BOLD – Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) üyesi sendikalar ücretsiz izin uygulamasının uzatılması ve bu süreçte verilen aylık 1168 lira ücrete tepkili. Ücretin asgari ücret seviyesine çıkarılmasını isteyen sendikalar, salgındaki artış nedeniyle tedirgin olduklarını da açıkladı.

SENDİKALAR KIDEM TAZMİNATININ RAFA KALDIRILDIĞINA İNANMIYOR

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Türk-İş Başkanlar Kurulu, Didim’de toplanarak çalışma hayatındaki gelişmeleri konuştu. Sendika başkanları, ücretsiz izne çıkarılan işçinin 1168 lira ile faturalarını, kirasını ödeyemeyeceğine, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamayacağına dikkat çektiler. Toplantının diğer önemli konusu ise rafa kalktığı belirtilen kıdem tazminatı oldu. Hükumetin kıdem tazminatını Meclis’in açılacağı ekim ayından sonra yeniden gündeme getirebileceği belirtildi.

ÇALIŞANLARA EK MALİ HAK VERİLMESİ İSTENDİ

Toplantıda daha önce toplu sözleşme imzaladıkları halde, 2009’da yapılan yasa değişikliği ile yüzde 1 işkolu barajının altında kalan sendikaların durumu da yeniden gündeme geldi. Toplantı sonrasında yayımlanan bildiride “Son haftalarda salgının yayılım hızındaki artış tedirginliğe yol açmaktadır. Çalışanların sağlıklarının korunması ve yaşama şartlarının iyileştirilmesi öncelikli konudur. Bu çerçevede, çalışanlar arasında ayırım yapılmadan yaklaşık 250 bin sağlık işçisine de ek mali haklar verilmelidir” denildi.

15 KİŞİDE KOVİD-19 ÇIKTI

Türk-İş üyesi ve toplantının yapıldığı otelin sahibi olan Türk Metal Sendikası, salgına karşı önlemleri sıkı tuttu. Toplantının yapıldığı otele girişlerde herkese Kovid-19 testi yapıldı. Aralarında şube başkanları ile uzmanların da olduğu 15 kişinin testi pozitif çıktı. Durum hemen Sağlık Bakanlığı’na bildirildi. Virüse yakalandıkları tespit edilen sendikacılar kimse ile temas ettirilmeden özel araçlarla evlerine kadar götürülerek karantinaya alındı.

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı

Ekonomi

Öğrenciler taksit kolaylığı değil borçlarının silinmesini istiyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ve yakında genel kurulda görüşülecek yasa teklifi KYK borçlarını silmiyor, sadece yapılandırıyor. Gençler ise sosyal medyadan yaptıkları kampanyalarla KYK borçlarının silinmesini talep ediyor.

BOLD – Yaklaşık 3 milyon genç Kredi Yurtlar Kurumu borcunu ödeyemedi. Gençler sosyal medyadan yaptıkları kampanyalarla KYK borçlarının silinmesini istedi. Gençlerin kampanyalarına siyasetçiler de katıldı.

300 BİN MEZUN HACİZLİK

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre üniversiteyi bitirdikten sonra Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları ile karşı karşıya gelen yaklaşık 3 milyon 100 bin üniversiteli genç borcunu ödeyemedi. 300 bini hakkında ise yasal işlem başlatıldı. Borçlarını ödeyemeyen gençler, bir süredir sosyal medya üzerinden kampanya yürüterek borçların silinmesini istiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yasa teklifi ise KYK borçlarını silmiyor, sadece yapılandırıyor. Gençler, KYK borçlarının bir defaya mahsus silinmesini talep ediyor.

YANDAŞLARIN MİLYARLIK VERGİ BORÇLARI SİLİNİYOR

Gençlerin KYK borçlarının silinmesi kampanyasına siyasetçiler de destek verdi. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Öğrencilerimizi daha fazla mağdur etmeyin. Her 4 üniversite mezunu gençten 3’ü işsiz…” derken, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de “Gençler borçla okuyor, mezun oluyor, ancak iş bulamıyor. Yandaşların milyarlarca liralık vergisi silinirken, gençlerden para isteniyor. KYK borçları tümüyle silinsin, gençler iş bulana kadar da istenmesin” dedi.

AKP BORÇLARI SİLME YERİNE YAPILANDIRACAK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen ve Genel Kurulda da ele alınacak olan teklifle mükellefler yıl sonuna kadar başvuruda bulunabilecek. Bu borçlar 6 ve 18 taksit seçenekleriyle 2 ayda bir ödenebileceği için vade 36 aya kadar uzayabilecek. İlk taksit Ocak 2021’de başlayacak. İlk taksit süresi içinde peşin ödeme yapılması halinde borç faizinin yüzde 90’ı, ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılırsa yüzde 50’si silinecek. Ana para borcu ise yapılandırma kapsamında ödenecek.

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

Okumaya devam et

Ekonomi

TOKİ’den yandaş patrona 321 milyonluk ihale kıyağı

Arnavutluk’un Laç şehrinde konut yapmak için 321 milyon TL’lik ihale düzenleyen TOKİ, ihaleyi pazarlık yöntemiyle Yeni Şafak gazetesinin de sahibi olan Nuri Albayrak’ın şirketine verdi.

BOLD – Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) depremin vurduğu Arnavutluk’ta gerçekleştireceği konut projesinin milyonlarca liralık ihalesi, açık ihale yapılmadan AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin patronuna verildi.

İHALE YAPILMADI, PAZARLIKLA VERİLDİ

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, TOKİ 20 Temmuz tarihinde Arnavutluk’taki konut projesi için bir ihale düzenledi. “Arnavutluk Ülkesi, Laç Şehri Konut Projesi İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” başlığıyla yapılan ihaleyi, Kamu İhale Kanunu’nun pazarlıkla ilgili 21-b maddesi kapsamında 321 milyon TL’ye “Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret Anonim Şirketi” aldı.

522 KONUT İNŞA EDİLECEK

BirGün’den İsmail Arı’nın bir yılda tamamlanması öngörülen proje için şirket ile TOKİ arasında 20 Temmuz tarihinde sözleşme imzalandı. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, şirketin yönetim kurulu başkanlığını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak’ın da sahibi Nuri Albayrak yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Arnavutluk Yeniden İnşa Bakanı Arben Ahmetaj arasında geçen Temmuz ayında “Afet Sonrası Konut Yapımı Alanında İşbirliği Sözleşmesi” imzalandı. Sözleşmeye göre, Laç şehrinde 522 konut, 37 ticari ünite ile 375 araçlık kapalı otopark inşa edilecek.

Türkiye yandı: 9 ayda 2 bin 792 orman yangını çıktı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Mutfaktaki enflasyon yüzde 32’yi geçti

Halkın büyük kesiminin gelirinin önemli kısmını mutfak harcamaları kapsıyor. TÜİK enflasyonu yüzde 11 seviyelerinde açıklarken halkın en önemli harcama kalemi olan gıdada enflasyon yüzde 32’yi geçti.  

BOLD – Kurdaki artışla birlikte mutfaktaki enflasyon da zirveye çıktı. Alt gelir grubunun gelirinin en az üçte birini ayırmak zorunda kaldığı gıda harcamaları ekimde bir önceki aya göre yüzde 1.7 oranında artarken, ocak-ekim dönemindeki artış ise yüzde 21.5’i buldu. Gıda fiyatları yıllık olarak ise yüzde 32 oranında arttı.

HALKIN ENFLASYONU TÜİK’İN ENFLASYONUNU KATLADI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının ekim ayı sonuçları açıklandı. Buna göre, son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 7.6, et-balık fiyatlarında 22.7, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 23.3 oranında artış yaşandı. Bir yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 35.6 oranında artarken, meyve fiyatları ise yüzde 44.7 artış gösterdi. Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 29, diğer gıda fiyatları ise yüzde 4.1 oranında zamlandı.

ZAMLANMAYAN GIDA MADDESİ YOK

Araştırmada, “İktidarın, Türk Lirası’nın istikrarını koruyamaması, diğer bir ifadeyle döviz kurunun alıp başını gitmesi halka enflasyon olarak dönüyor. Türkiye’nin en yoksul kesimin aile bütçesinin en az üçte birini ayırmak zorunda bulunduğu gıda fiyatları eylülde bir önceki aya göre yüzde 1.7 oranında artarken açlık ve yoksulluğu da büyüttü” ifadelerine yer verildi. Sadece ekim ayında ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre, yüzde 1.6 oranında arttı. Süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında yüzde 1.1 oranında artış kaydedilirken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında ise yüzde 12.4 artış oldu.

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

Okumaya devam et

Popular