Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

“Çocuklarım evden kovuldu, aile bütünlüğümüz paramparça”

İki yıldır Manisa E Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu olan 3 çocuk annesi Nesibe Nur Akkaş: “Çocuklarım evden kovuldu, artık kendimi iyice çaresiz hissediyorum.”

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

Manisa’da bir aile dramı yaşanıyor. Karı-koca tutuklu olan Akkaş çiftinin 3 çocukları, dede, üvey babaanne, görümce ve şizofreni hastası anneannenin evleri arasında git gel yaşarken psikolojileri bozuldu, ortada kaldıkları zamanlar oldu. Anneleri ev hanımı Nesibe Nur Akkaş (41) ise cezaevinden mektuplar yazarak çocuklarının derdine derman olmak için çırpınıyor.

Geçen şubat ayında HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazan Akkaş, intihara teşebbüs eden 12 yaşındaki kızını ve manik depresif olan 16 yaşındaki oğlunu anlatmıştı. Akkaş, 16 Ağustos 2020 tarihli ikinci mektubunda çocuklarının ortada kaldığını ve artık kendini iyice çaresiz hissettiğini söylüyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan ev hanımı Nesibe Nur Akkaş 27, eşi Mehmet Akkaş ise 49 aydır aynı cezaevinde tutuklu. Manisa İmam Hatip Lisesi’nde din kültürü öğretmeni olarak çalışan 44 yaşındaki Mehmet Akkaş, 8 yıl 1 ay, eşi ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tanık ifadelerine dayanılarak tutuklanan Akkaş çiftinin hakkındaki iddialar Bank Asya hesabı, mesajlaşma programı Bylock. İkisinin de cezaları Yargıtay tarafından onaylandı.

Hem annelerinden hem babalarından ayrı kalan 3 çocuğu iki yıldır çok zor günler geçiriyor. İki kızı, bir oğlu olan Nesibe Nur Akkaş tutuklandıktan sonra kızları Manisa Nuriye Köyü’nde yaşayan dedeleri ve üvey babaannelerinin yanına, oğlu da İzmir’de yaşayan ancak şizofren olan anneannesinin yanına yerleşti. Anneanne hastalanınca büyük oğlan mecburen kardeşlerinin yanına köye döndü.

Nesibe Nur-Mehmet Akkaş, Manisa Cezaevi.

ÇOCUKLARIM KENDİ KENDİLERİNE BİLET ALIP GİTMİŞLER

Çocuklarının bu süreçte ruh sağlıklarının bozulduğunu söyleyen Nesibe Akkaş, şimdi de onların ortada kaldığını belirtiyor. Akkaş mektubunu yazdığı tarihten 3 hafta önce babaannelerinin çocuklarını evden kovduğunu söyledi. Nedenini mektubunda şöyle anlattı:

“Maalesef 3 hafta önce evde sudan çıkarttığı bir arbede ardından 3 çocuğumu evden kovmuş, kim bakıyorsa baksın demiş. Olayı ertesi gün telefon görüşünde öğrendim. Babam çocuklarımı almış, kapalı olan Turgutlu’daki evimize getirmiş, evi temizleyip onları evde bırakıp köye dönecekmiş. Bu arada Kayseri’deki görümcemi aramış, çocuklar evde yalnızlar, gelin alın diye. Maalesef köyde ırgat gibi çalışan babam işlerin başına dönmek zorunda kalmış. Kısacası kimse gelip almamış, bilet almışlar, çocuklarım kendi kendilerine Kayseri’ye gitmişler.”

TEK BAŞINA KALIYOR, ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIYOR

İki kız şu anda halalarının yanında kalıyor. Nesibe Nur Akkaş’ın görümcesinin Bold Medya’ya verdiği bilgiye göre büyük oğlan ise bu sene üniversite sınavına gireceği için İzmir Çiğli’ye gitti. Dedesinin ona tuttuğu evde tek başına yaşıyor, bir yandan da okuluna devam ediyor.

EVDE 5 ÇOCUK VE YATALAK BİR ANNE

Nesibe Nur Akkaş mektubunda kızların yaşamak zorunda kaldığı ortama dair ise şu bilgileri veriyor: “Evde yatalak, görümcemin yardımı olmadan doğrulamayan kayınvalidem, bekar kaynım ve görümcemin 3 çocuğu var. Görümcemin de eşi 4 yıldır tutuklu, ciddi zorluklar yaşamış mağdur başka bir kadın. Psikolojisini tahmin ediyorsunuzdur.”

Bold Medya’ya konuşan görümce Fatma Taşdelen, 5 çocuk, yatalak bir anne ile ilgilenmek zorunda olduğunu ifade ediyor. 11 yaşındaki oğlunda şeker hastalığı çıktığını belirten Taşdelen zorluklara rağmen yeğenleriyle ilgileniyor, ikametgahlarını da yanına aldırdı.

“TRİLYONLAR DAHİ VERİLSE TELAFİSİ YOK”

Aile bütünlüğünün paramparça olduğunu söyleyen Nesibe Nur Akkaş mektubunu isteyerek bitiriyor:

“O yasa çıkıyordu, bu yasa kapsıyordu ümitlerimin inkisara uğraması hem çocuklarımda, hem ailemde hem de bizde ciddi üzüntüler sebep olmuşken bu yaşananların ardından artık kendimi iyice çaresiz hissediyorum. Bunları hiçbir suç işlememişken yaşıyor olmak ve bu tahribatın ve kayıpların trilyonlar dahi verilse telafisi olmaması… Mağduriyetimizin tez zaman çözülmesini ümit ediyorum.”

Nesibe Nur Akkaş ve çocukları bir görüş gününde.

NESİBE NUR AKKAŞ’IN ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU’NA GÖNDERDİĞİ MEKTUP

 

 

Tutuklu anne: Kızım intihara teşebbüs etti, oğlum manik depresif oldu

BOLD ÖZEL

Dünya Enes Kanter’e uygulanan sansüre inanamadı!

Boston Celtics’in Miami Heat ile oynadığı Doğu Konferansı finalinin 2. maçında Türk spikerlerin uyguladığı sansür dünya basınına konu oldu. Arap ve Polonya basını skandal sansürü bakın nasıl haber yaptı…

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD MEDYA

3 senedir Enes Kanter’in maçlarını yayınlanmayan S Sport kanalı, Boston-Miami arasında oynanan Doğu Konferansı Final Serisi’ni yayınlamaya karar verdi. Maçı ESPN kanalı için anlatan ABD’li spiker başarılı Türk yıldıza övgüler yağdırırken S Sport sunucuları Uğur Ozan Sulak ve Kaan Kural, maçta 9 sayı, 6 ribaundla oynayan Enes Kanter’e sansür uygulayarak adını ağızlarına bile alamadı.

S Sport kanalının uygulamış olduğu bu sansür dünya çapında haber olmaya devam ediyor. Polonya’nın en büyük ve en prestijli spor gazetesi Przegląd Sportowy’nin başarılı muhabiri Jakub Wojczyński olayı Polonyalı basketbolseverler için haberleştirdi.

NBA ve Avrupa Basketbolunu yakından takip eden tecrübeli gazeteci, geniş kapsamlı bir yazı kaleme alarak, Enes Kanter’e uygulanan komik sansürü görmek için Türkçe bilmenize gerek yok ifadelerini kullandı. Avrupa Kupası maçları için Türkiye’ye de gelen ve Enes Kanter’in son yıllarda yaşadıklarını haberinde anlatan Jakub Wojczyński, yazısını NBA yıldızının düşüncelerini aktararak bitirdi:

“Türkiye diktatörün eline bırakılmamalı. Eğer Türk hükumetini eleştirirsen kötü birisin. Ben sadece özgürlük, demokrasi ve insan hakları için savaşıyorum. İnsanlar benim hikayemi NBA’de oynadığım için biliyor ama Türkiye’de hikayeleri benimkinden çok daha kötü olan binlerce aile var. Pek çok insan bana basketbola odaklanmamı ve siyaseti bırakmamı söyledi, ancak söylediklerim kesinlikle siyaset değil.”

ARAPÇA NBA TWITTER HESABI ŞAŞIRDI

Twitter üzerinden Arapça yayın yapan ve yaklaşık 100 bin takipçisi olan NBA hesabı Enes Kanter’e uygulanan sansürü şaşkınlıkla karşıladı. Doğu Finalinde Enes Kanter’in ribaund aldığını, sayılar attığını ancak Türk spikerlerin Boston Celtics maçı 4 kişi oynuyormuş gibi davrandığını ifade etti ve görüntüleri takipçileriyle paylaştı. İşte o tweet:

Enes Kanter’in Miami Heat karşısındaki ribaund ve sayılarını, ABD’li spikerler ile Türk spikerlerin karşılaştırmalı anlatımıyla, aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

 

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Acun Karadağ “Koğuşun değişecek” denerek Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildi

Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu bulunan Acun Karadağ’ın dün gece ‘koğuşun değişecek’ denerek apar topar çıkartıldığı hücresinden Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildiği öğrenildi.  

MUSTAFA GÜRLEK-BOLD ÖZEL

BOLD – KHK ile işten çıkarılan ve Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki ‘İşimi geri istiyorum’ eylemlerinin sembol isimlerinden biri olan Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral, annesinin dün gece yaşadığı sürgünü Bold Medya’ya anlattı.  

Acun Karadağ’ın kızı İpek Moral

İpek Moral, haftalık telefon görüşmesi için annesinin aramasını beklerken Acun Karadağ’ın Ankara Sincan Cezaevi’nden Kayseri Cezaevi’ne nakledildiğini öğrendiğini belirtti. Yaklaşık 25 gün önce tutuklanan Karadağ’ın hücresine gelen cezaevi memurlarınca “koğuşun değişecek” denerek dışarı çıkarılıp apar topar Kayseri’ye sevk edildiği ortaya çıktı.  

“YAŞADIKLARININ TARİFİ İŞKENCE”

Annesiyle birlikte Alev Şahin’in cezaevi aracıyla bir metre karelik bir alanda Kayseri’ye götürülmek üzere yola çıkartıldığını ifade eden İpek Moral, “Nakil süreci uzun sürmüş. Çok fazla toza maruz kalmışlar. Annemin astım hastalığı var. Yaşadıklarının tarifi işkencedir.” şeklinde konuştu.  

“Annemin koğuş arkadaşlarına veda etmesine dahi müsaade etmediler” diyerek gece yaşanan sürgünü anlatan Moral, “Cezaevi kantininden yeni aldıkları eşyaları Sincan’da kaldı. Cezaevi yönetimi kontrol ettikten sonra göndereceklerini söylemişler. Annemin kitapları da eline yeni ulaşmıştı. Sincan Cezaevi’nin onaylı kaşesi olmasına rağmen Kayseri Cezaevi’nde yeniden kaşe basılması gerektiğini söylemişler” dedi. 

“SIRF EZİYET OLSUN DİYE AİLELERİNDEN UZAK ŞEHİRLERE NAKİL EDİLDİLER”

Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu bulunan Yüksel Direnişçilerinin kasıtlı olarak farklı cezaevlerine sürgün edildiğini anlatan Moral, “Sincan’da karantina koğuşunda kalıyordu. Şimdi Kayseri’de yine bir 2 haftalık karantina süreci olacak. Şu an Alev Şahin ile birlikte kalıyor. Tüm siyasi tutukluları, sırf eziyet olsun diye ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak ters istikamette sevk etmişler. Aynı zamanda tutuklularının ailerlerine de işkence yapılıyor. Nazan Bozkurt’un ailesi Ankara’da fakat Gebze’ye sevk edildi. Ben İstanbul’da yaşıyorum. Annem Acun Karadağ’ı Gebze yerine Kayseri’ye gönderdiler. Mehmet Dersulu’nun ailesi Hatay’da Mehmet’i neden Adana’ya değil de Bolu’ya sürdüler?” diye sordu.  

Mahmut Konuk’unda Adana’ya ailesinden uzak bir şehre sevk edildiğini belirten Moral, “Bu yapılanların hepsi kasıtlı. Kadınlar için Sincan’da siyasi tutuklular kısmı varken yapılan bu uygulamaları keyfi olarak görüyorum. Suçsuz olduklarının ispatı dosyalarda olmasına rağmen bu yapılanlar işkence” şeklinde değerlendirdi.  

NE OLMUŞTU? 

Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” eylemini sürdüren Acun Karadağ, Alev Şahin, Armağan Özbaş, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt 13 Ağustos’ta evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Yüksel eylemcileri, 8 gün süren gözaltı sonunda çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Bahçeli, TTB’nin kapatılmasını ikinci kez istedi

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Sansür tarihinde böylesi yok: ‘Enes Kanter’ demeden maç anlattılar

NBA Doğu Konferansı Finali’nde Miami – Boston karşılaşmasını yayınlayan S Sport’un spikerleri, Enes Kanter’in attığı sayılar ve ribaundları anlatmadan maçı sundu.

MUHAMMET ALİ TOKSOY – BOLD ÖZEL

NBA maçlarının yayın haklarını elinde bulunduran ve 3 senedir Batı Konferansı Finali dahil Enes Kanter’in maçlarını yayınlamayan S Sport kanalı, Doğu Konferansı Final serisini Türkçe olarak yayınladı. Ancak bu kez de Miami-Boston maçını anlatan ve yorumlayan spikerler Uğur Ozan Sulak ve Kaan Kural eşi görülmemiş bir sansüre imza attı.

Maçta ilk çeyreğin sonuna doğru, NBA Play Off’larındaki tek temsilcimiz Enes Kanter oyuna girdi. Maçı canlı olarak olarak anlatan Sulak ve Kural değişiklikten bahsetmedi. İlerleyen dakikalarda Enes Kanter’in aldığı ribaundlarda ve attığı sayılarda farklı olaylardan bahseden ikili, Enes Kanter’in 3 kişinin arasından aldığı hücum ribaundunu basket faul ile sonuçlandırarak Celtics benchini ayağa kaldırdığı pozisyonda ise oyunda olmayan Theis’den bahsettiler. İşte o pozisyon:

Miami Heat, final serisinin 2. maçını da 17 sayı geriden gelerek 106-101 kazandı ve durumu 2-0’a taşıdı. Maçta 11 dakika süre alan başarılı oyuncu Enes Kanter’in 9 sayı, 6 ribaundluk performansı galibiyet için yeterli olmadı. Koç Brad Stevens’in maçın son bölümündeki oyun planı ve oyuncu tercihleri NBA basınında eleştirilere neden oldu. Serinin 3. maçı 20 Eylül Pazar günü 03:30’da (TSİ) oynanacak.

YABANCI SPİKER ENES’E ÖVGÜ YAĞDIRDI

Enes Kanter’in bu maçtaki performansına Türk spikerler sansür uygularken, ABD’li spikerler ise övgüler yağdırdı. Başarılı oyuncunun Miami Heat karşısındaki ribaund ve sayılarını, yabancı spikerler ile Türk spikerlerin karşılaştırmalı anlatımıyla, aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular