Gündem

İçişleri’nde 400 mülki amire MİT operasyonu: Kayyum olarak atadıklarını görevden aldılar

İçişleri Bakanlığında mülki idare amirlerine yönelik operasyon başlatıldı. Şu ana kadar 40 kaymakamın görevden alındığı belirtildi. Listede 400 ismin olduğu öne sürüldü.

BOLD – İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği talimatla en az 40 kaymakamın görevden alındığı açıklandı. Listede 400 mülki amirin yer aldığı kaydedildi. Görevden alınan bazı kaymakamlar, görevden alınan HDP’li belediye başkanlarının yerine kayyum olarak atanmıştı.

Bu sabah görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyumu Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yer aldı.

Batman’ın Sason Kaymakamı Abdullah Özadalı ve Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı’nın da Cemaat soruşturması nedeniyle görevden alındığı aktarıldı. Özadalı’nın Sason Kaymakamlığı’na 10 Eylül 2018’de, Aşçı’nın ise Beşiri Kaymakamlığı’na 7 Ağustos 2019’da göreve başladıkları bildirildi.

T24’te yer alan habere göre, soruşturmanın, daha önce mülki idareye yönelik soruşturmayı yürüten Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı ile MİT Başkanlığının tespitleri sonrasında başlatıldığı öğrenildi. Listede 400 dolayında mülki idare amiri olduğu öne sürülüyor. Soruşturmanın ‘95. Dönem Kaymakamları’ üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor. Görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da adli soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version