Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Borçlarını ödeyemeyen esnaf ‘yapılandırma’ istiyor

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren sanayiciler ve küçük esnaf ve sanatkârlar, kamu borçlarının faizsiz ertelenmesini ve yeniden yapılandırılmasını talep ediyor. Piyasalarda daralma yaşandığına dikkat çeken sanayiciler, aksi halde durumun daha da kötüleşeceğine vurgu yaptı.

BOLD – Esnaf ve sanatkârlar ile reel sektör temsilcileri, kamu borçlarının faizsiz ertelenmesi ve yeniden yapılandırılmasını talep etti. Sanayiciler ayrıca SGK ve Bağ-Kur prim borçlarının faizsiz ertelenmesi istedi.

KORONA NEDENİYLE ESNAFLAR ZARAR EDİYOR

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle birçok esnafın zarar ettiğini belirtti. Bu yıl için hiçbir kamu borcunun geriye dönük ödemesinin yapılmamasını isteyen Çelikus, “Bütün borçlar faizsiz olarak önümüzdeki yıla ertelensin. Önümüzdeki yıl itibariyle de bu borçlar uzun süreli faizsiz yapılandırılsın” ifadesini kullandı. Çelikus, SGK ve Bağ-Kur prim borçlarının faizsiz ertelenmesi için de çağrıda bulundu.

BORÇLAR MAKUL TAKSİTLERE BÖLÜNMELİ

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Genel Sekreteri Mehmet Duman da salgın nedeniyle ekim ayına ertelenen vergi ve prim ödemeler için vaktin daraldığını hatırlatarak, “Reel sektörün beklentisi borçların yeniden yapılandırılmasıdır. Aksi halde piyasalarda daralma yaşanabilir. Kamuya yapılacak ödemelerle ilgili yeni bir yapılandırma, bozulmuş yapılandırmaların tekrar gözden geçirilmesi, ötelenmiş borçların daha makul taksitlere bölünmesi alınacak en önemli önlemlerdir” dedi.

Bahçeli: Seçimler vaktinde, adayımız muhterem Erdoğan

Ekonomi

Merkez’in 1 milyarlık satışı işe yaramadı: Dolar 14 lira yolunda

Damat Berat Albayrak döneminde döviz kurlarındaki artışı durdurmak için 128 milyar dolar harcayan Merkez Bankası, uzun aranın ardından yeniden satış yaptı. Dün piyasalara müdahale eden Merkez’in 1 milyar dolar sattığı belirtildi. Yüksek döviz satışı sonrası dolar önce 12,50 seviyesine gerilese de yeniden 13,45 liraya yükseldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TRT’de ‘seçimlere kadar faiz indirimlerine devam’ mesajıyla yükselen dolar 13,95 liraya çıktı. Dün de Merkez Bankası’ndan (TCMB) kura doğrudan müdahale açıklaması geldi.

1 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ 14 LİRA SINIRINDAN ÇEVİRDİ

Müdahale sonrasında dolar kuru 12,50 seviyelerine kadar geriledi. Ancak kısa süre sonra tekrar 13,50 lira seviyelerine yükseldi. Doları önce düşüren sonra yeniden yükselten TCMB’nin dolar satışının büyüklüğü merak konusu oldu. Sözcü gazetesine bilgi veren kaynaklar, müdahalenin büyüklüğünün 1 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.

SPOT PİYASADA 700 MİLYON DOLARLIK SATIŞ

TCMB’nin Borsa İstanbul’daki Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası (VİOP) üzerinden 340 milyon dolarlık satış yaptığı, spot piyasadan satışın ise 700 milyon dolar civarında olduğu aktarıldı. Merkez Bankası’nın müdahale tutarını 15 gün içinde açıklaması bekleniyor.

GÜVENİLİRLİĞİNİ KAYBEDEN MERKEZ DOLARI DÜŞÜREMİYOR

1 milyar dolarlık satışa rağmen dövizin düşmemesi Merkez Bankası’nın etkisinin azalmasına bağlandı. Ekonomistler, kurda istikrarlı düşüş için hukuk ve demokrasi vurgusu yapıyor. Merkez Bankası’nın yeniden bağımsızlığının sağlanmasının önemine işaret eden uzmanlar, Erdoğan’ın bir süre konuşmamasını öneriyor.

8 YIL ÖNCE 3,2 MİLYAR DOLARLIK MÜDAHALE OLDU

2019-2020 döneminde yaklaşık 128 milyar dolarlık örtülü rezerv satışı yaparak kur artışını frenlemeye çalışan TCMB, en son doğrudan müdahaleyi 23 Ocak 2014 tarihinde, yani yaklaşık 8 yıl önce yapmıştı. 2014’teki son doğrudan müdahalede Merkez Bankası, 3 milyar 151 milyon dolar satışı yapmıştı.

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Ekonomi

Nebati, ilk hedefini paylaştı: Cumhurbaşkanımıza layık olmayı Rabbim nasip etsin

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadığı Nureddin Nebati ilk mesajını yayınladı. Nebati, “Sn. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin.” yazdı.

BOLD – Lütfi Elvan’ın ‘görevden affı’ talebinin kabul edilmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nureddin Nebati’den ilk açıklama geldi.

Resmi Twitter hesabında profilindeki “T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı” ifadesini henüz değiştirmeyen Nebati, yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah…”

Meriç’i geçip mahsur kalan 17 kişi donmamak için acil yardım istedi

Okumaya devam et

Analiz

Damat Albayrak’ın gölgesi Nebati, çöken ekonominin başına geçti

Lütfi Elvan’ın istifası sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Nureddin Nebati, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın gölgesi olarak tanınıyor. Faiz indirimi taraftarı Nebati, Erdoğan’ın yeni ekonomi modelinin yılmaz savunucularından.

BOLD ANALİZ – Aylardır konuşulan Hazine ve Maliye Bakanlığında konuşulan değişiklik gerçekleşti. Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili grup konuşmasını alkışlamayan Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Yerine bir yıl önce istifa eden Berat Albayrak’ın talimatlarını Hazine ve Maliye bürokrasine ulaştıran Nureddin Nebati atandı. Faiz indirimini savunan Nebati’nin göreve gelmesi üzerine dolar 14 lirayı aştı. Yıllarca AKP teşkilatlarını yöneten ikinci isim olan Nureddin Nebati, kimdir?

BİLAL ERDOĞAN’A DA YAKIN

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre ekonominin dümenine geçen Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı’nda üyeliği devam eden Nebati aynı zamanda AKP’nin desteklediği Ensar Vakfı, Önder gibi kamuoyunun yakından bildiği sivil toplum kuruluşlarına üye.

INSTAGRAM’DAN İSTİFA EDEN DAMAT ALBAYRAK BAKANLIĞA GERİ DÖNDÜ

Damat Berat Albayrak’ın sosyal medyadan istifa ettiğini duyurduğu ilk saatlerde Nebati, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” mesajı paylaşmıştı. Albayrak’ın Hazine ve Maliye’deki kolu olan Nebati, istifa ettikten sonra bile Albayrak talimatlarını bakanlıkta uygulamaya devam etti. Albayrak’ın yerine gelen Lütfi Elvan’ın bu nedenle huzursuz olduğu ve yardımcısı Nebati ile anlaşamadığı kulislere yansıdı. Nebati’nin kabinede yer almasıyla Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu’ndaki gücü arttı.

ÇİFTE MAAŞLI BAKAN

AKP’de teşkilat ve mali işler başkanlıklarında görevler alan Nebati, İstanbul ve Şanlıurfa milletvekilleri de yaptı. 4 çocuk babası olan yeni bakan Nebati, “çifte maaşlı” isimlerden biri. Hazine ve Maliye Bakanlığı yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak maaş alıyor. Nebati, Türk Telekom’dan huzur hakkı adı altında aylık 33 bin 849 lira alıyor. Milletvekilliği emekli maaşı, Esenler Belediyesi’nden aldığı ücretler ise bilinmiyor.

Bakanıyla Erdoğan’ın garip diyaloğu: Ne söyledi, para pul söyledi mi? Söyler miyim efendim!

Okumaya devam et

Popular

Shares