Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“İktidar, idamla ekonomik krizi gözden uzak tutmak istiyor”

Devlet Bahçeli’nin başlattığı, AKP’lilerin devam ettirdiği idam tartışmasına CHP Milletvekili Erdoğan Toprak’tan ‘samimiyetsiz manevra’ yorumu geldi. İç ve dış sıkıntılarla ekonomik krizi gözden uzak tutmak için tartışmanın başlatıldığını savundu.

BOLD – Cumhur İttifakı ortaklarının siyaset gündemine tekrar getirdiği idam tartışmasına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Kadına,çocuğa karşı şiddeti, cinsel istismar ve ayrımcılığı yasaklayan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi tartışan bir iktidarın şimdi bu suçlar için idam cezasını gündeme taşıması samimiyetsiz bir siyasi manevradır” ifadelerini kullandı.

ŞİDDET, TECAVÜZ, İSTİSMAR VE CİNAYET ZANLISI İYİ HÂL İNDİRİMİ İLE BIRAKILIYOR

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre AKP’nin iç ve dış sorunlar ile ekonomik krizin yol açtığı tabloyu perdelemek için idama sarıldığını kaydeden CHP Milletvekili Toprak, haftalık değerlendirme raporunda meseleye kadın ve çocuğa şiddet üzerinden yaklaşarak şu tespitleri yaptı:

“İdam cezası tartışması açarak gündemi değiştirmeye çalışmak yerine iktidarın öncelikle yapması gereken; emrindeki kolluk güçlerinin, polisin, jandarmanın bu tür olaylarda görev ve sorumluluğunu tam yerine getirmesini, koruma, uzaklaştırma kararlarının gereğinin hayata geçirilmesini sağlamak, bunun için siyasi iradesini açık ve net ortaya koymaktır. Mesela aylardır kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku olayında şüpheli kişi, babası polis olduğu için gözaltına bile alınmazken, pek çok şiddet, tecavüz, istismar, cinayet zanlısı iyi hâl indiriminden yararlandırılıp kısa sürelerde salıverilmektedir.”

GERİ GETİRME ULUSLARARASI ALANDA DIŞLANMAYA KADAR GİDER

Toprak, idamın geri getirilmesinin uluslararası arenada sonuçları olacağına işaretle sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin 1954’te imzalayıp Meclis’te onayladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden (AİHS) çekilmesi anlamına gelmektedir. Bunun sonucu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden (AİHM) ve Avrupa Konseyi’nden çıkarılmak, üyeliklerin askıya alınması ve dışlanmaktır.”

Bahçeli: Seçimler vaktinde, adayımız muhterem Erdoğan

Politika

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Sağlık Bakanı Koca’nın “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Dünyada böyle bir uygulama yok” sözleri halktan tepki görünce geri adım attı. “Evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz” dedi.

BOLD – Dün yaptığı Twitter paylaşımında testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarının evlerine araçla bırakıldığını öne süren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepkiler üzerine çark etti. Koca, dün “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz. İzole edilen taşıyıcıyı arıyor, semptom gelişmişse 112 Acil ile hastaneye getiriyoruz. Bu sistem tüm illerde uygulanıyor. Dünyada böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi. Koca’nın bu mesajı, özellikle koronavirüs hastalığını yaşamış ya da hastalığı kapmış bir yakını olan kişiler tepki gösterdi, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Koca, büyük tepki çeken sözlerinden bugün geri adım attı. Kişisel Twitter hesabından aynı konuda bugün bir tweet daha atan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık kuruluşuna gelen vatandaşımızın testi pozitif çıkmış ve hastanede yatmak yerine evde izole edilmesi gerekiyorsa, kendisinin evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz. Bunun başarıldığı iller var. İstenilen düzeyde başarı olmayan illerde de hedef budur.”

Okumaya devam et

Politika

Seçimden önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı

AKP’nin ‘saygın bir iş adamı’ dediği Necmettin Keskin’in şikayetiyle yerel seçimden hemen önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı. Yavaş beraat ederken hakkında 6.5 yıl hapis cezası kararı olan Keskin’in kayıplara karıştığı bildirildi

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sürecinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile karşı karşıya kalan Mansur Yavaş hakkında açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Yavaş’la ilgili suçlamanın gerçekle ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve mahkeme Mansur Yavaş hakkında beraat kararı verdi.

Suçlamayı yapan ve AKP’liler tarafından saygın bir iş insanı olarak tanımlanan Necmettin Keskin ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle 6.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Keskin aranıyor.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Halk dikkat etmedi, mecburen işi tekrar sıkmak zorundayız!

Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası koronavirüs önlemleriyle ilgili konuştu. “Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Dikkat edilen illerde vaka sayılarının düştüğünü gördük.
  • Biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük.
  • Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız.
  • O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda.
  • Gerek toplu taşıma gerek düğün nikah salonu gibi yerlerdeki yaklaşımlarımız daha kararlı hale getirdik.
  • Bunu keyfi yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır.
  • Halkımız bir sıkıntı yaşamasın, bundan dolayıdır. Şimdi bazı illerimizde olumlu dönüş başladı.
  • Aşı çalışmalarımız sıkı bir şekilde baştan itibaren özellikle başta TÜBİTAK olmak üzere devam ediyor.
  • Bunun yanında özel sektör, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız ile bu çalışmalara devam ediyorlar.
  • Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz.

Okumaya devam et

Popular