Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKP’nin Almanya koluna seçim yolsuzluğu soruşturması

Almanya’da AKP’ye yakınlığı ile bilinen BİG-Dergah ittifakının adayı Selgün Çalışır’ın, aday olduğu eyalet seçimleri öncesi oy satın aldığı iddiaları Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde kriz çıkardı. Savcılık “seçim sahtekarlığı” iddiasıyla soruşturma başlattı.

BOLD – Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde yapılacak yerel seçimler öncesinde, Türkiye kökenli göçmenlerin öncülüğünde kurulan ittifak partisi BİG-Dergah’ın “seçim yolsuzluğu” yaptığı iddiası gündeme geldi. İddialar savcılık tarafından soruşturuluyor.

5 BİNİ BUL 12 BİN 500 AL

Bild gazetesinin haberine göre, seçimden günler önce YouTube’a düşen ses kaydında oy satın alma pazarlığı yapılıyor. Kayıttaki ses, “Üst sınır yok. Bana 4 bin getirmek istediğini söyledin. 10 bin vereceğimi söylemiştim. 2 bin için size 5 bin vereceğim. 5 bin bul, 12 bin 500 al. Marxloh’da bazı şeyleri değiştirmek istiyorum. Para burada önemli değil. Açık ve net bir teklif.” Ses kaydında bunu söyleyen kişinin, ittifak partisi BİG-Dergah adayı Selgün Çalışır’ın olduğu iddiasının oraya atılması, Almanya’da, “seçim güvenliğinin tehlikeye gireceği” endişelerine yol açtı.

Parti kendi tanımına göre kendisini göçmenlerin, özellikle de Müslümanların “çıkarlarının temsilcisi” olarak görüyor. Ancak, Bild gazetesinde partiyle ilgili şu yorum yer alıyor: “(Parti) yıllardır Erdoğan partisi AKP’nin Almanya’daki bir kolu olmakla suçlanıyor. Parti bu suçlamaya karşı kendini şiddetle savunsa da parti görevlilerinin bazı bağlantıları bunu doğruluyor. Ayrıca Çalışır’ın seçim çalışmalarını finanse etmek için parayı nereden bulduğu şüpheli.” Söz konusu konuşmanın posta yoluyla verilecek oylar için olduğu iddia ediliyor.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI, EV VE İŞ YERLERİ ARANDI

Haberlere göre, ses kaydının ortaya çıkmasıyla birlikte Duisburg Cumhuriyet Savcılığı “seçim sahtekarlığı” iddiasıyla konuyla ilgili soruşturma başlattı. Çalışır’ın iş yerinin ve evinin aradığı belirtildi. Duisburg Cumhuriyet Savcılığı, “Arama sırasında kapsamlı deliller bulundu. Değerlendirilmesi gereken seçim belgeleri var. Bu belgeler de sahtecilik açısından kontrol edilecek” açıklaması yaptı. Eyalet yönetiminden bir sözcü ise, “Polis tarafından seçim sahtekarlığına yönelik bir soruşturmanın devam ettiği konusunda bilgilendirildik. Soruşturma makâmlarıyla yakın temas halindeyiz ve onları bu konuda destekliyoruz” dedi. WDR’in bu konudaki sorusunu yanıtlayan Selgün Çalışır da iddiaları reddederek “Kayıttaki ses benim değil, montaj” dedi.

Tutuklu KHK’lı öğretmen sabah sayımında beyin kanaması geçirdi

Dünya

“Türkiye ve Yunanistan istikşafi görüşmelere hazır”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü. Zirvede, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirildi, Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü formatta bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, üçlü zirvede, Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirildiği zirvede, Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

Erdoğan, istikşafi görüşmelerin ve diğer diyalog kanallarının canlandırılması noktasında sağlanan mutabakatın nasıl ilerleyeceği hususunda Yunanistan’ın atacağı adımların önemli olacağını belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkleri dahil, tüm tarafların katılımıyla düzenlenecek bölgesel bir konferanstan herkesin yararına olacak olumlu ve yapıcı kararlar çıkacağına inandığını söyledi.

ABD Büyükelçiliği’nden “Sevilla Haritası” açıklaması: Hukuki bir öneme sahip değil

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği’ne sığınma başvuruları yüzde 69 azaldı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 2020’nin ikinci çeyreğinde ilk kez iltica başvurusu yapanların sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 69 azalarak 46 bin 500 oldu.

BOLD – İltica başvurularında yılın ikinci çeyreğinde görülen keskin düşüşe Kovid-19 salgını neden oldu. En fazla başvuruyu Suriye, Afganistan ve Venezuela vatandaşları yaptı.

Avrupa İstatistik Ofisinin verilerine göre, AB üyesi ülkelere iltica başvuruları 2019’un aynı dönemine göre de yüzde 69 azaldı. Başvuru sayılarındaki düşüşe yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Mart 2020’de başlayan tedbirler neden oldu.

AB ülkelerine bu yılın ikinci çeyreğinde en fazla başvuru Suriye, Afganistan ve Venezuela vatandaşları tarafından yapıldı. Bu dönemde 7 bin 700 Suriyeli, 4 bin 200 Afganistanlı ve 3 bin Venezuelalı iltica hakkı istedi.

En fazla iltica başvurusu ise Almanya, Fransa ve İspanya’ya yapıldı. Almanya’ya 14 bin 200, Fransa’ya 8 bin 900 ve İspanya’ya 7 bin 200 kişi iltica başvurusunda bulundu. Bu üç ülkeye yapılan başvurular toplam başvuruların üçte ikisini oluşturdu.

Haziran 2020 sonu itibarıyla AB ülkelerine yapılan ve karar aşamasında olan 841 bin 600 başvuru bulunuyor. Bunların yüzde 34’ünün Almanya, yüzde 19’unun Fransa, yüzde 14’ünün ise İspanya tarafından karara bağlanması bekleniyor.

Yunanistan sığınmacıların insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayet edildi

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye yalnız kaldı: Doğu Akdeniz Gaz Forumu Mısır merkezli bölgesel bir örgüte dönüştü

Türkiye, AKP hükumetinin yürüttüğü dış politika sonucu yalnızlaşmaya devam ediyor. Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İtalya ve Ürdün’ün imzasıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu bölgesel bir örgüte dönüştü.

BOLD – Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun 6 ülkenin katılımıyla bölgesel bir örgüte dönüştüğü duyuruldu.

Açıklamada, “Forum resmen Akdeniz bölgesinde Kahire merkezli uluslararası bir örgüt halini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Video konferans yoluyla yapılan toplantıya, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İtalya ve Ürdün temsilcilerinin yanı sıra, Avrupa Birliği, ABD ve Fransa’nın gözlemcileri de katıldı.

Mısır’ın ev sahipliğinde, 16 Ocak 2019’da Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Mısır, İtalya ve Ürdün Enerji Bakanlarının katılımıyla “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” kurulmuştu.

İkinci toplantısını 16 Ocak 2020’de yapan Doğu Akdeniz Gaz Forumu, “üye devletlerin halklarının çıkarı için enerji güvenliği” temelinde kurumsallaşma yönünde anlaşmıştı.

FİLİSTİN DE FORUMA KATILACAK

Filistin, Akdeniz’e sahili bulunan 6 ülke ile Ürdün’den oluşan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluş imza törenine katılmadı.

Filistinli bir yetkili, devlet başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile ilişkilerin kesilmesi kararı gereği düzenlenen Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluş imza törenine katılmadığını belirtti. Ancak aynı yetkili Filistin’in Doğu Akdeniz Gaz Forumu’ndan çekilmesinin söz konusu olmadığını, başka bir zamanda kurucu üyeliğini yaptığı bu forumun kuruluş bildirgesini imzalayacağını kaydetti.

ABD Büyükelçiliği’nden “Sevilla Haritası” açıklaması: Hukuki bir öneme sahip değil

Okumaya devam et

Popular