Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ankara’da gözaltına alınan kadın avukat korona oldu

Ankara’da gözaltında alınan bir kadın avukatın korona testi pozitif çıktı. İki gün önce 29 Mayıs Devlet Hastanesine götürülen avukatın test sonucu bugün e-Nabız’a düştü.

BOLD – Üç gün önce Ankara merkezli 7 ilde yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 48 avukat arasında bulunan bir kadın, Ankara Emniyet Müdürlüğünde koronavirüs kaptı. 13 Eylül’de Etlik Zübeyde Hanım EAH Laboratuvarı’nda test yapılan avukatın sonucu bugün e-Nabız’a düştü.

Daha önce 8 kişiyle aynı nezarette kalan kadın avukatın adını aile yakınları açıklamak istemedi. Kadın avukat, dün serbest bırakıldı. Hastaneye ateşi olan 3 avukatın daha korona şüphesiyle götürüldüğü öğrenildi.

KELEPÇELİ GETİRİLDİLER

7 stajyer avukat, 3 ihraç hakim, 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu arasında bulunduğu toplam 60 hukukçunun gözaltına alınmasına İstanbul ve Ankara’nın içinde yer aldığı 10 baro tepki gösterdi. 12 gün gözaltında kalmaları beklenen avukatlar dün akşam saatlerinde Ankara Adliyesine plastik kelepçe ile götürüldü. Tanık ifadeleri ve teknik takip yapılarak alınan avukatların gözaltı gerekçesi, 15 Temmuz’dan sonra Cemaat operasyonları kapsamında tutuklananlara avukatlık yapmaları.

GÖZALTINDAKİ AVUKATLARA YAPILAN HUKUKSUZLUKLAR

Sürgün avukatlar Ömer Turanlı, Av. Barış Çelik, Av. Murat Akkoç, Av. Nurullah Albayrak, avukatlık faaliyeti yaptıkları için gözaltına alınan avukatlara yapılan hukuksuzlukları 17 maddede açıkladı:

 1. Saat 5.30’da güneş doğmadan önce 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç hakim, 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişinin evine ‘terör suçlaması’ adı altında baskın yapılıyor.
 2. Ev ve bürolarda yapılan aramada her bir arama mekanı için 25-30 kadar polis görev alıyor. Yapılan operasyona katılan polis sayısı toplamda 1.500- 2.000 civarında.
 3. Polis ya da savcılık tarafından medyaya haber veriliyor ve henüz polisler arama yapılacak evlere gelmeden, medya mensupları arama yapılacak evlere gidiyor.
 4. Savcı tarafından yapılan aramalara medya mensuplarının katılmasına izin veriliyor.
 5. Avukatların evlerinde yapılacak aramada baro temsilcisi bulunması zorunlu olmasına rağmen baroya haber verilmiyor.
 6. Ankara Barosuna, ev aramaları bitirilip ofis aramalarına başlandığı saat 7.00 civarında haber veriliyor.
 7. Bürolarda yapılan aramalarda avukatların takip ettiği davalara ilişkin dosya ve belgeler alınıyor.
 8. Sulh Ceza Hakimliği kararında avukatların dava dosya bilgilerinin ayrı bir zarfa konulması gerektiği belirtilmesine rağmen bu karara da uyulmuyor.
 9. Gözaltına alınan avukatlardan biri 8 aylık hamile diğeri de yeni doğum yapmış iki kadın avukat. Hamile ve yeni doğum yapmış kadınların tutuklanması ve cezaevine konulması yasaklanmasına rağmen çağrılsalar ifade için gelecek bu kadınlar sabah 5.30 da gözaltına alınıyor.
 10. Kendi avukatıyla ifadesine başlayan kadın avukatın ifadesi kesiliyor ve savcılık tarafından gönderildiği belirtilen başka bir avukat ifadeye katılıyor kendi avukatı çıkartılıyor.
 11. Savcılık tarafından görevlendirilen özel bir avukat, gözaltına alınan avukatların ifadesine zorla dahil ediliyor.
 12. Gözaltına alınan avukatların kendi özel avukatıyla görüşmesine izin verilmiyor.
 13. Gözaltına alınan avukatların ilk 24 saat içinde kimseyle görüşmesine izin verilmiyor.
 14. Hakim tarafından verilmiş bir karar olmamasına rağmen gözaltının 12 gün süreceği belirtiliyor.
 15. Arama esnasında kadın avukatlar mukavemette bulunmamasına rağmen elleri arkadan kelepçelenerek kötü muamelede bulunuluyor.
 16. Gözaltına alınanlar arasında daha önceden yargılanıp beraat etmiş avukatlar bulunuyor.
 17. Gözaltı gerekçesinde avukatların iktidar tarafından ‘terör suçlusu’ olarak gösterilen kişilerin avukatlığını yapmaları gösteriliyor.

Türkiye’den dünyaya avukat manzaraları! Gözaltındaki avukatlar plastik kelepçeyle adliyede

Gözaltındaki avukatlar için 10 barodan açıklama: Amaç savunmaya gözdağı

Savunmaya operasyon: 48 avukat gözaltına alındı

 

Gündem

Halk otobüsü şoförü maske takmayan yolcuyu bıçakladı

Bursa’da halk otobüsüne maskesiz binmek isteyen bir yolcu, kapıyı kapattığı için kavga ettiği otobüs sürücüsü tarafından kol ve sırtından bıçaklanarak hastanelik oldu.

BOLD- Bursa’nın Osmangazi ilçesi, İstanbul Yolu Caddesi’nde öğlen saatleri meydana gelen olay iddiaya göre şöyle gelişti: Annesi ile birlikte durakta otobüs bekleyen Savaş B. (30), Demirtaş-Heykel arasında sefer yapan 17-D numaralı halk otobüsüne maskesiz binmek istedi. Otobüs şoförü İzzet Ç. (42), Savaş B.’yi maskesi olmadığı için, kapıları kapatarak otobüse almadı. Otobüs şoförü yolcuya maskesini takmasını söyledi.

KOL VE SIRTINDAN BIÇAKLADI

Şoför İzzte Ç., gencin maskesini takması üzerine kapıyı açarak, yeniden yolcu almaya devam etti. Savaş B. otobüse bindiği sırada kendisine maskesiz olduğu için kapıyı kapan İzzet Ç. ile tartışmaya başladı. İkili arasında başlayan maske tartışması, Barış B.’nin şoföre attığı tokatla kavgaya dönüştü. İzzet Ç. yanındaki bıçakla, Savaş B.’yi kol ve sırtından bıçakladı. Yaralanan Savaş B., otobüsten inip durakta kanlar içinde yere yığıldı. Savaş B.’nin yaralandığını görerek, sinir krizi geçiren annesi yolcular tarafından güçlükle sakinleştirildi.

KANLAR İÇİNDE YIĞILDI

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Savaş B., sağlık ekiplerince olay yerine yapılan ilk müdahalenin ardından Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Olay yerinde bekleyen İzzet Ç. ise polis tarafından gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kavgaya ilişkin otobüs kamerasına yansıyan görüntüler de sosyal medyada dolaşıma girdi.

GÖREVDEN ALINDI

Yaşanan olayın ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, İzzet Ç.’nin görevinden alındığı ve hakkında idari soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Gündem

Son 24 saatte 65 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığının koronavirüs salgınına ilişkin açıkladığı güncel verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu.

BOLD- Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgınına ilişkin güncel verileri paylaştı. Yeni verilere göre, Türkiye’de bugün hayatını kaybeden 65 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 639 oldu. Bugün yapılan testler sonucunda ise bin 692 yeni vaka tespit edildiği belirtildi.

Bugün sağlığına kavuşan sayısı bin 265 olarak açıklanırken yükselişi süren ağır hasta sayısının bin 522 olduğu kaydedildi.

Sosyal medya hesabından verileri değerlendiren Koca yaptığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Ağır hasta sayımız 1.522’ye ulaştı. Zatürre oranında düşüş devam ediyor. Bugün 1.692 yeni hastamız var. Tedbirlere uygun hareket ederek gecesi gündüzü bizim için çalışmakla geçen sağlık çalışanlarımıza destek verelim. Birlikte başaracağız.”

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Okumaya devam et

Gündem

Oğlunun düğünü için yasak tanımayan AKP’li vekilin cezası belli oldu

Türkiye genelinde ilan edilen düğün yasağına rağmen, oğlu için bin 500 davetlinin katıldığı düğün organize eden Cemil Yaman’a 6 bin 360 lira ceza kesildi.

BOLD- Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla, 81 ilde ilan edilen düğün yasaklarını ihlal eden AKP Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman’ın cezası belli oldu.

Oğlunun düğününe 1500 davetli çağıran, süre sınırını aşan ve yasak olmasına rağmen yemek servisi yaptırdığı saptanan Yaman’a en üst limitten ceza verildi.

CEZASI 2’YE KATLANDI

Cemil Yaman’a 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesi uyarınca Hıfzıssıhha Kurulu kararına dayalı olarak 3 bin 180 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Ayrıca Yaman’a, düğünler ile nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi ya da ikramının yasaklanmasına rağmen, düğünde davetlilere toplu yemek verildiği için aynı tutardaki idari para cezası iki kez uygulandı ve ceza 6 bin 360 liraya yükseldi.

İŞLETMELER DE CEZALANDIRILDI

Dilovası Kaymakamlığı da, düğünün yapıldığı işletmenin bağlı olduğu Karayolları Genel Müdürlüğü’ne 6 bin 360 lira ve yemek firmasına da 3 bin 180 lira idari para cezası uyguladı.

İş insanları Ali ve Sofu Altınbaş’a operasyon

 

Okumaya devam et

Popular