Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Urfa TEM Şube yine işkenceyle gündemde

Şanlıurfa TEM’de işkence gördüğünü açıklayan üç kişi tutuklandı. HDP Milletvekili Sürücü, “Urfa’da işkence sistematik ve işkenceciler sırtını İçişleri Bakanı’na dayıyor” dedi.

BOLD – Urfa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi bir kez daha işkenceyle gündemde. Viranşehir’de 4 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra TEM Şube’ye götürülen Mehmet Sait Yardımcı (60), Hamdullah Esen (55) ve Tayip Temel (52), geçtiğimiz günlerde avukatları aracılığıyla yoğun işkenceye maruz kaldıklarını açıkladı. Gözaltı süreleri iki kez uzatılan üç kişi dün çıkarıldıkları Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

CEYLANPINAR VE HALFETİ OLAYLARI

Söz konusu TEM Şubesi, daha önceki yıllarda da benzer birçok işkence olayı ile gündeme gelmişti. Bunlardan birisi, Ceylanpınar’da 22 Temmuz 2015 tarihinde 2 polisin şüpheli bir şekilde öldürülmesinden sonra gözaltına alınan 4 kişinin karşı karşıya kaldığı işkenceydi. Bir süre tutuklu kalan 4 genç hakkında yargılama sonucu beraat kararı verilirken, işkence yapan polisler hakkında şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadı.

Yine, Halfeti’nin Dergili (Derto) Mahallesi’nde 18 Mayıs 2019 tarihinde çıkan çatışma sonrası olayla bağlantıları oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 55 kişi de yoğun işkenceye maruz kalmıştı. Yaylak Jandarma Karakolu bahçesinde elleri arkadan bağlanarak, yüz üstü yatırılmış şekilde fotoğrafları basına yansıyan 55 kişi, TEM Şube’de tutuldukları süre boyunca elektrik, darp ve cinsel organlarını sıkma gibi işkencelere maruz kaldıklarını ifade etmişti.

Kamuoyundaki tepkiler ve Urfa Barosunun girişimleri sonucu bazı polisler hakkında soruşturma başlatılırken, haklarında soruşturma başlatılan 37 kişi hakkında “takipsizlik” kararı verilmişti. 13 kişinin tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşmasında ise 4 kişi tahliye olmuştu.

SÜRÜCÜ: URFA’DA İŞKENCE SİSTEMATİK HAL ALDI

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansına değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, işkence olaylarıyla gündemden düşmeyen TEM Şube’deki durumun “sistematik” bir hal aldığına dikkati çekti. İşkencenin yanı sıra gözaltındakilere zorla kimi ifadelerin imzalatılmaya çalışıldığını kaydeden Sürücü, “Viranşehir’de gözaltına alınan 3 kişiye işkence yapıldı. Bu işkence vakaları ilk değil” dedi. Önceki yıllarda gündeme gelen işkence olaylarını anımsatan Sürücü, “Kadınlar tecavüz ile karşı karşıya kaldı. Sonuç ne oldu; Adaletsizlik, hukuksuzluk, ahlaksızlık ve vicdansızlık oldu” ifadelerini kullandı.

SIRTLARINI SOYLU’YA DAYIYORLAR

İşkencenin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Sürücü, “Ama işkence Urfa’da hala devam ediyor. Zincirleme bir işkence sistemi var. Ama kimse Urfa’da yaşanan bu işkenceyi görmek istemiyor. Bir inceleme yapılmıyor. İşkence ile insanlara suç yaratmaya çalışıyorlar. İşkenceciler korunuyor. İşkenceciler hakkında açılan soruşturmalar ise takipsizlik ile sonuçlanıyor. İşkenceciler sırtını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dayıyor. İşkence görmezden geliniyor. Birilerini talimatı ile insanlara işkence yapılıyor” şeklinde konuştu.

Gündem

Erdoğan: 5. ve 9. sınıfları 2 Kasımda yüz yüze eğitime başlatıyoruz

Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan, 12 Ekim’de başlayan yüz yüze eğitimde kapsam dışı bırakılan 5. ve 9. sınıfların, 2 Kasımda ders başı yapacağını açıkladı

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Koronavirüs yüzünden geçen Mart ayında ara verilen ve 12 Ekimde kısıtlı olarak tekrar başlayan yüz yüze eğitim hakkında önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan: “Ortaokullarda 5. sınıflarda liselerde 9. sınıflarda yüz yüze eğitimi 2 Kasım itibariyle başlatıyoruz. Uzaktan eğitimin sürdüğü sınıflarla ilgili durumu gelişmelere bakarak en kısa sürede ilan edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin öncelikli hedefinin, gelecek bahar aylarına kadar aşı meselesini çözmek olduğunu söyleyen Erdoğan denetimlerle ilgili de şöyle konuştu: “Ulaşım araçları başta olmak üzere çok sayıda insanın bulunduğu mekanlar ve kapalı alanlarla etkin denetimler sürdürülecek. Temaslı kişilerin takibi çok daha sıkı şekilde yapılacak. Yerli aşılarda insan üzerinde denemelere 2 hafta içinde ulaşılacağı görülüyor.”

12 Ekimde bazı sınıflar için başlayan yüz yüze eğitimde 5.6.7.9.10. ve 11. sınıflar kapsam dışı bırakılmıştı.

Erdoğan: Koronavirüs krizinde olumlu yönde ayrıştığımızı vicdan sahipleri kabul ediyor

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 74 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 74 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 445’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre, bugün hayatını kaybeden 74 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 445’e yükseldi. Son 24 saatte yapılan 116 bin 565 testin sonucuna göre ise bin 894 yeni hasta tespit edildi. Son rakamlarla toplam hasta sayısı da 351 bin 413 kişi oldu.

Toplam iyileşen hasta sayısı bin 512 artarak 306 bin 939’a ulaştı. Öte yandan ağır hasta sayısının bin 545, hastalardaki zatürre oranının da yüzde 5.6 olduğu açıklandı.

Verilere göre, Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 1.894 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.545’e yükseldi. Sağlık çalışanlarımızın hastaları iyileştirmek için sarf ettiği gayreti biz de tedbirlere uymak için sarf etmeliyiz. Tedbirlere uyarak birlikte mücadeleye destek verin.”

Bahçeli askıda ekmeği eleştirenlere tepki gösterdi: Ekmeksiz gafiller!

Okumaya devam et

Gündem

Torpil skandalının kahramanı AKP’li rektör cami yapımı için IBAN paylaştı

Arkadaşını rektörlüğünü yaptığı Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Genel Sekreterliğine getirmesiyle tanınan, AKP’li Rektör Cem Zorlu cami için vatandaştan para istedi

BOLD – Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, kampüs içerisinde inşaatı başlayacak olan cami için destek istedi. Sosyal medya hesabından caminin tanıtımını yapan Zorlu, IBAN numarası paylaşarak maddi yardım talep etti.

Zorlu paylaşımında, “66 metre yüksekliğindeki minareleri ile Konya’mızın her tarafından görülebilen 15.000 kişilik muhteşem camimizin inşaatına başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINI GENEL SEKRETER YAPTI

Eski AKP Milletvekili de olan Zorlu daha öncede bir arkadaşını bir holdingde görev yapan arkadaşını üniversitenin genel sekreteri yapmasıyla gündeme geldi.

Zorlu’nun arkadaşı TİMAV Yönetim Kurulu Başkanı Ecevit Öksüz, Temmuz 2019’da üniversiteye genel sekreter yapıldı. Öksüz, genel sekreter yapılmadan önce, AKP’li bir belediyede Özel Kalem olarak açıktan atamayla memurluğa başlatıldı ve memur olur olmaz üniversiteye atandı. Konya’daki özel bir holdingte “Kurumsal iletişim direktörü” olarak görev yapan Öksüz, geçen 22 Temmuz’da üniversiteye transfer oldu ve genel sekreter yapıldı.

OĞLU DA HOLDİNG DE İŞE BAŞLADI

Öksüz’ü üniversiteye aldıran Rektör Zorlu, 4 gün sonra da kendi oğlunu, Öksüz’ün çalıştığı holdingte işe başlattı. Rektör Zorlu’nun oğlu İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Süleyman Yasir Zorlu, Öksüz’ün çalıştığı özel holdingin yönetim kuruluna atandı.

AKP’nin ‘Sen kimsin’ sorusuna halktan cevap gecikmedi: Çaresizlikten kendini yakan adamım ben

Okumaya devam et

Popular