Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çin’in koronavirüs aşısı Türkiye’de deneniyor: İlk aşı bugün yapıldı

Türkiye, Çin’de üretilen koronavirüs aşısı denemelerine katılan ülkeler arasına girdi. İlk aşı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde gönüllü sağlık çalışanına yapıldı.

BOLD – Çin’de geliştirilen Kovid-19 aşısının gönüllü uygulaması Brezilya ve Endonezya’da başlatıldı. Faz 3 aşamasına Türkiye de dahil edildi ve aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde sağlık çalışanlarına yapıldı. İlk enjeksiyonun yapıldığı anlar görüntülendi.

Gündem

Savunmaya operasyon sürüyor: 55 avukat daha gözaltına alındı

Çoklu baro düzenlemesi sonrası baro kuracak kadar sayıya ulaşamayan iktidar, avukatlara yönelik baskılarını artırdı. Son günlerde yapılan avukat gözaltılarına yenileri daha eklendi. İzmir merkezli 19 ilde 55 avukat daha gözaltına alındı.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, Gülen cemaatinin avukat yapılanması iddiasıyla 19 ilde düzenlenen operasyonda 55 şüpheli gözaltına alındı.

ÖNCEKİ HAFTA ANKARA MERKEZLİ YAPILMIŞTI

Önceki hafta da Ankara merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonla 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç edilmiş hakim ve 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişi Gülen cemaati soruşturma ve koğuşturmalarında işlem yapılan kişilerin savunması üstlenmek suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Baroların ve hukukçuların büyük tepkisini çeken gözaltılarda avukatlara, “neden savundukları kişilerin gözaltında verdikleri ifadeleri değiştirmelerini istedikleri” sorulmuştu.

Helikopterden atılan Osman Şiban’ı ifadesi alınmadan zorla askeri hastaneye götürdüler

Okumaya devam et

Gündem

Okullar açıldı ancak 600 öğretmende Kovid var

Okullarda yüz yüze eğitim başladı fakat öğretmen ve öğrencilere test yapılmadan eğitime başlamasına sendikalar tepkili. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aydoğan, 600 öğretenin Kovid-19’lu olduğuna dikkat çekerek, okulların hijyen malzemeleri eksik olarak açıldığını öne sürdü. 

BOLD – Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ”600’ün üzerinde eğitim emekçisine Kovid-19 tanısı konuldu. Ancak okullar öğretmenlere ve öğrencilere test yapılmadan açıldı” dedi.

VİRÜS KONUSUNDA EĞİTİM VERİLMEDİ

Yüz yüze eğitime bugün başlandı. Ancak aileler ve meslek örgütleri kaygılı. Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Siyasal iktidar, okulların açılmasını siyasi başarı hikâyesine dönüştürdü. Okullarda temizlik görevlileri, hijyen malzemeleri eksik. Okul müdürleri virüs konusunda eğitim almamış. Okullarda sağlıkçı bulunmalı, taleplerimiz göz ardı edildi. 600’ün üzerinde eğitim emekçisine Covid-19 tanısı konuldu. Ancak okullar öğretmenlere ve öğrencilere test yapılmadan açıldı” dedi.

VELİLER ÇOCUKLARI İÇİN KAYGILI

Çocuğu 1. sınıfa başlayan Melya K. ise “Büyük kızım 4. sınıfa gidiyor. Okulda tuvaletler rezalet durumdaydı. Peçete, sıvı sabun eksikliği vardı. Sürekli bizden bu eksikliğin giderilmesi için para talep ediliyordu. Buna rağmen kirliydi. Şimdi ise virüs var ve küçük kızımı okula göndermem lazım. Nasıl yapacağım bilmiyorum” dedi.

Helikopterden atılan Osman Şiban’ı ifadesi alınmadan zorla askeri hastaneye götürdüler

Okumaya devam et

Gündem

Yandaş sendikaya geçmeyen işçilere sürgün üstüne sürgün

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li yönetimi Belediye-İş Sendikası üyesi işçilere yandaş Hizmet-İş sendikasına geçmeleri için yaptığı baskıları arttırdı. Hizmet-İş’e geçmeyen işçiler bir sürgünden başka bir sürgüne gönderiliyor.

BOLD – Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Başkanı Nihat Yurdakul, eski AKP’li Bakan Hilmi Güler yönetimindeki Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ORBEL AŞ’de, işçilere Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na geçmeleri için baskı yapıldığını söyledi. Yurdakul, “Her toplu sözleşme dönemi geldiğinde işçileri Hizmet-İş’e geçirmek için baskı yapıyorlar” dedi.

HİZMET-İŞ’E GEÇMEYENLERİ 300 KİLOMETRE ÖTEYE SÜRÜYORLAR

“İnsanları oradan oraya sürüyorlar. Alıyorlar 300 kilometre öteye gönderiyorlar. Oradan alıyorlar 100 km., 200 km. uzaklıkta başka bir yere gönderiyorlar” diyen Yurdakul, “İnsanlar yerleşmiş, ev tutmuş. Bir bakıyorsun ‘hadi seni şuraya verdim’. Bütün bunları işçiler Belediye-İş’ten ayrılıp Hizmet-İş’e geçmedikleri için yapıyorlar” dedi. Yurdakul, “Gönderdikleri işçilerin hepsi Belediye-İş Sendikası üyesi. Gidenlerin içinde Hizmet-İş’ten kimse yok. Neden Hizmet-İş’ten bir kişiyi bile göndermiyorsunuz? Yanıt basit: İşçileri Belediye-İş’ten istifa ettirmek” dedi.

11 AYDIR YETKİ VERİLMİYOR

Yurdakul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de örgütlenmelerini tamamladıkları halde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 11 aydır yetki vermediğini vurguladı. Yurdakul, “Hukuk, adalet tanımıyorlar. Vicdanları kararmış. 11 aydır on binlerce insan mağdur edilebilir mi ya! 11 aydır toplu sözleşme yapılamıyor. Bu durum bakanlıktan ve AKP’den kaynaklanıyor. Olacak iş değil” dedi.

Helikopterden atılan Osman Şiban’ı ifadesi alınmadan zorla askeri hastaneye götürdüler

Okumaya devam et

Popular