Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Fatmanur Altun Halil Sezai’nin karıştığı kavgayı 15 Temmuz’a bağladı

Kavgayı 15 Temmuz sonrasına yaşananlara bağlayan Altun’a, İyi Partili Mehmet Aslan’dan ”Halil Sezai’den bile siyasi mağduriyet çıkartmaya çalışacak kadar köşeye sıkıştılar” yanıtı geldi.

BOLD- Şarkıcı Halil Sezai, kiraladığı villada film çekimine izin vermeyen yan komşusu 67 yaşındaki Hüseyin Meriç’i darp ve tehdit ettiği gerekçesiyle dün karakolluk oldu.

Ünlü şarkıcı, ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Yaşlı adamı darp eden şarkıcının, götürüldüğü karakolda nezarette tutulduğu öğrenildi.

EZAN MI OKUYORSUN?

Halil Sezai’nin darp olayına ilişkin skandal görüntüler ise sosyal medyada dolaşıma girdi. Halil Sezai’nin dövdüğü 67 yaşında olan Hüseyin Meriç verdiği ifadede “Beni döverken kelime-i şehadet getirdim, ‘Ezan mı okuyorsun lan sen?’ diye daha çok dövdü” dediği iddia edildi.

SEKÜLER ŞİDDETTİR BU

Meriç’in basına yansıyan ifadelerini yorumlayan Saray’ın İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, Halil Sezai’nin karıştığı kavgayı seküler şiddet olarak niteledi. Kavgayı 15 Temmuz sonrası yaşanan olaylara bağlayan Altun paylaşımında: “Ezan mı okuyorsun sen?!”den sonra gelen patlama normal bir şey değil, dikkat! Seküler nefretin ürettiği seküler şiddettir bu. 15 Temmuz’da sela okuyan imamları dövenler de tam olarak bu nefretle malüldüler. Adını koymak ve toplumsal yaptırımları devreye sokmak gerekiyor” dedi.

ACZİYET TAVAN YAPMIŞ

Açıklamasıyla toplumu ayrıştırdığını söyleyen takipçileri, Altun’un paylaşımına tepki yağdırdı. İyi Partili Mehmet Aslan da Fatmanur Altun’u olaydan mağduriyet çıkarmaya çalışmakla suçladı. Aslan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:”Artık Halil Sezai’den bile kendilerine siyasi mağduriyet çıkartmaya çalışacak kadar köşeye sıkıştılar! Bireysel bir eylem topluma mal edilmez! Kaldı ki toplumun bir kısmını aşağılayarak ötekileştirip, halkı kin ve nefrete teşvik ederek suç da işliyorlar! Acziyet tavan yapmış.”

Savcılık yaşlı adamı tekme tokat öldüresiye döven Halil Sezai’yi ifadeye çağırdı

Gündem

“Hastalar yağmur gibi yağıyor sağlık çalışanları yaprak gibi dökülüyor”

Akdeniz Üniversitesi Kovid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, 50 yaş altı 7 hastaları bulunduğu bilgisini verip virüsün genç yaşlı ayrımı yapmadığını belirtti. Artan vaka sayısı karşısında sağlık çalışanlarının zorlandığına da dikkat çekti.

BOLD – Koronavirüs pandemisi Türkiye geneli etkisini devam ettirirken günden güne iş yükleri artan sağlık çalışanlarının sıkıntısı da katlanıyor. Bilhassa yoğun bakımda görevli emekçiler hastalanma riski altında uzun süreli mesai yapıyor, ailelerinden ve sosyal hayatlarından kopuk yaşam sürüyor.

Yoğun ve zorlu mesai sağlık çalışanlarının gücünü tüketiyor.

SINIRSIZ ENERJİMİZ YOK ÖNLEMSİZ VATANDAŞLAR ÜZÜYOR

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, 21 yıldır bu alanda çalıştığını ancak hiçbir dönem bu kadar ağır çalışmadıklarını vurguladı. “Hastalar yağmur gibi yağıyor” diyerek “Sağlık çalışanları ise adeta yaprak gibi dökülüyor. Ekibimizden karantinaya alınanlar oluyor. Çalışan sayımız azalıyor. Sınırsız enerjimiz yok. Zor şartlarda çalışıyoruz. Önlem almadan dışarıda gezen vatandaşları görünce üzülüyoruz” ifadelerini kullandı.

HİÇ ÖNLEM ALMADIM HASTALIK YAŞLILAR İÇİN TEHLİKELİ DİYE DÜŞÜNDÜM

Hastanelerindeki 80 yoğun bakım yatağından 15’inin korona tedavisi görenlere ayrıldığını bildirerek “Tamamı, aralarında 30’lu yaşlardakilerin de yer aldığı hastalarla dolu. 60 kişilik ekip 24 saat onların beslenmesinden tuvalet ihtiyacına bütün gereksinimlerini sağlamaya çalışıyor” dedi. Virüsün sadece yaşlıları etkilemediğini, yoğun bakıma gelen ve entübe edilen gençler bulunduğunu kaydedip yaşa güvenmemek gerektiğini dile getirdi. 33 yaşındaki bir hastasının kendine “Hocam ben bütün işlerime devam ettim. Hiç önlem almadım. Bu hastalık yaşlılar için tehlikeli diye düşündüm” itirafı yaptığını aktardı. Genç yaşlı ayrımı kalmadığını söyleyip hâlihazırda 50 yaş altı 7 hasta bulunduğu bilgisini verdi.

Saatlerce kat kat koruyucu kıyafetler içinde süren mesai sonrası emekçiler tere batıyor.

AİLEMDEN UZAK DURUYORUM ESKİ HASTALIKLARI ÖZLÜYORUM

Eve gidebildiği zamanlarda, ailesinden uzak durduğunu da anlatarak “Eşim kapı önünde kıyafetlerimi çıkarttırıp makineye atıyor. Duş alıp kendimi salonda karantinaya alıyorum. Ailemi düşünüyorum. İnsanların da kendilerini, ailelerini, bizleri düşünmesi lazım” hatırlatması yaptı. Eski hastalıkları ve hastaları özlediğini de belirtip sözlerini şöyle noktaladı: “Şimdi hastanın yanına özel kıyafetlerle giriyoruz. Eskisi kadar rahat muayene edemiyorum. Duygularımızı karşılıklı rahat ifade edemiyoruz. İnsan hastalıkları özler mi? Evet, bu dönemde eski hastalıkları özledim.”

Pandemi ekibindeki öğretmenlerin sınıflara girmesi velileri korkutuyor

Okumaya devam et

Gündem

Deprem Profesöründen korkutan İstanbul açıklaması: 10 yıl içinde 7’in üzeri sürpriz olmaz

Kuzey Anadolu Fayı’nın, daha önceki depremlerle Marmara’nın içine doğru kırıldığını belirten Pampal, fayın üzerinde meydana gelecek ilk depremin Silivri açıklarında 7.5 şiddetinde olabileceğini söyledi.

BOLD- Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, olası İstanbul depremi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Anadolu Fay hattının güney kolunun çeşitli bölgelerde meydana gelen depremlerle Marmara’nın içine doğru kırıldığını belirten Pampal, Marmara fayının ortalarında sismik boşluk oluştuğunu ve boşluğun henüz kırılmadığını söyledi.

7 ÜZERİ SÜRPRİZ OLMAZ

Kuzey Anadolu Fayı üzerinde meydana gelecek depremin ilk olarak Marmara açıklarında olacağını belirten Pampal: “Deniz altında yapılan çalışmalarla bu fay iyi tanımlandı. Bu fayın bir özelliği daha var, hiç hareket etmiyor, kilitli bir fay. Yani deformasyon hiç olmuyor, yıllık hareketlerle daha fazla enerji birikiyor. O nedenle burada 7’nin üstünde bir deprem olması sürpriz olmayacaktır” dedi.

İHTİMAL YÜZDE 80’E ÇIKIYOR

Olası İstanbul depremi üzerinde 1999 sonrası yapılan istatistik çalışmalarının, 30 yıl içerisinde deprem olma olasılığını yüzde 65 düzeyinde gösterdiğini belirten Pampal: “21 yıl geçti. Bu yüzde 65 olan ihtimal 70’e çıktı, 75’e çıktı 80’e çıkıyor. Yani yaklaşıyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde olması tabi ki mümkün, 10 yıla kalmayabilir, 10 yılı geçebilir de. Ama dediğim gibi ilk olacak deprem Batı Marmara’da yani Marmara denizinin ortalarında bekleniyor” dedi.

ANKARA’DA TEHLİKE ALTINDA

Deprem uzmanı Pampal, Elazığ-Malatya bölgesinde meydana gelen depremlere ilişkin de çaıklamalarda bulundu. Sivrice- Pötürge arasında meydana gelen depremin uyuyan devi uyandırdığını aktaran Pampal: “Bir fay sisteminde kırılma yaşanması durumunda tehlikenin en yoğun olduğu yer, fayın diğer iki ucudur. Bu ne demek? Pütürge’den güneye Sincik, Gölbaşı’na doğru olan kısmın eli kulağında demek, yırtılma başladı demek, burası topun ağzında demek. Bir de Kuzey Doğu’ya doğru, Sivrice’den Palu’ya doğru uzanan Palu-Hazar segmentinde 6-6,5 büyüklüğünde deprem yaratabilir demek” diye konuştu.

Bu arada, Tuz Gölü Fayı’nın Ankara Haymana’ya kadar uzandığını ifade eden Pampal, bu fayın Ankara ve çevre iller için büyük risk oluşturduğunu belirtti. Pampal, “Ankara ciddi tehlike altında. Ankara’da deprem olmaz, deprem riski düşük zannediliyor, aslında son derece yüksek deprem tehlikesi altında olduğunu, risklerin daha da büyük olduğunu bilmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’den ‘Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın’ kampanyası

Okumaya devam et

Gündem

Pandemi ekibindeki öğretmenlerin sınıflara girmesi velileri korkutuyor

Yüz yüze eğitim yarın anaokulu ve 1’inci sınıflar için başlıyor. Veliler ise öğretmenlerin filyasyon ekiplerinde yer alması sebebiyle endişeli. Eğitim İş Sendikası da öğretmenlere test yapılmasını sonuçlar çıkana kadar da sınıflara girilmemesi gerektiğini vurguladı.

BOLD – Koronavirüs salgın tehdidi sürerken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ‘en riskli yerler’ diye okulları tanımlamışken yarın itibarıyla yüz yüze eğitim anaokulu ve birinci sınıflar için başlıyor. Ancak velileri kaygılandıran bir başka mesele daha var ki o da öğretmenlerin pandemi filyasyon ekiplerinde yer alması.

RİSKİN BİRİNCİ MÜSEBBİBİ MEB YETKİLİLERİ OLUR

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’a konuşan Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, en ufak hatada çığ gibi büyüyebilecek vaka dalgası oluşabileceğini, okul öncesi ve ilkokul öğretmenlerine test yapılması ve testin sonucu gelene kadar yüz yüze eğitimin ertelenmesi gerektiğini belirtti. “Böyle bulaştırma alanı yaratılırsa bunun önüne geçmek mümkün olmaz ve bunun birinci müsebbibi MEB yetkilileri olur” dedi.

ATANAMAYAN SAĞLIK GÖREVLİLERİ DAVET EDİLMELİ

Gönüllü olmadığında öğretmenlerin resen görevlendirildiğini söyleyen Yıldırım, bu kararın öğretmen, öğrenci ve velileri tehlikeye attığına dikkat çekti. Sendika üyesi öğretmenlerin filyasyon ekiplerinde görevlendirilmemeleri kararı aldıklarına işaretle atanmayan sağlık görevlilerinin filyasyon ekiplerine çağrılabileceğini kaydetti.

Prof. Dr. Özlü’den ‘okullar yüksek riskli’ ikazı

Okumaya devam et

Popular