Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İşkencecileri raporlaştıran AST: “Cezasız kalmayacaklar”

AST, işkenceci kamu görevlilerinin deşifre edildiği bir rapora imza atıyor. Raporda deşifre edilen işkenceci isimler hakkında uluslararası mecralarda hukuki takip yapılacak.

BOLD – Merkezi ABD’de olan insan hakları kuruluşu Advocates of Silenced Turkey (AST), Türkiye’de işkence suçuna karışanlar ve işkencecileri korumaya yönelik işlem yapan yetkililer hakkında rapor hazırlıyor. İşkence mağdurlarıyla yapılan mülakatlardan, resmi ifade tutanaklarından, sağlık raporlarından ve suç duyurularından yola çıkılarak hazırlanan raporda cezasız kalan işkenceci isimler deşifre edilerek haklarında hukuki takip başlatılacak. AST, güvenlik gerekçesiyle mağdurların kimliklerini gizli tutarken tüm işkence mağdurlarını rapora destek vermeye işkencecileri deşifre etmeye çağırdı.

156 SAYFALIK RAPOR BM İŞKENCE KOMİSYONU’NA İLETİLMİŞTİ

AST raportörleri, daha önce hazırladıkları ‘işkence’ raporunda, gözaltında, cezaevlerinde ve kaçırılmak suretiyle yasa dışı sorgu altında işkence gören mağdurların yaşadıklarını belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. 156 sayfalık rapor BM İşkence Komisyonu’na iletilmişti. Kuruluş, bu kez de yüzlerce işkence olayının ortaya çıkmasına rağmen Türkiye’nin ilgili kamu görevlileri hakkında herhangi bir hukuki işlem yapmaması nedeniyle harekete geçti.

HUKUKİ MÜCADELEDEN VAZGEÇMEK İŞKENCECİLERİ CESARETLENDİRİYOR

AST, işkenceci isimlerin tespiti için geniş çaplı bir rapor çalışması başlattı. Raportörlerin tespitlerine göre; işkenceciler aleni şekilde bir kısım doktorlar, yargı mensupları ve hükumetin üst düzey yetkilileri tarafından korunuyor ve suçları örtbas ediliyor. Haklarında dava açılan işkencecilerin cezasızlıkla, hatta terfilerle ödüllendirilmesi ve görevlerine devam etmeleri mağdurların hukuki haklarını kullanmaktan vazgeçmesiyle sonuçlanıyor. Birçok mağdur da baskıdan ve tekrar benzer olaylarla karşılaşmaktan korktuğu için hukuki mücadele başlatmıyor. AST raportörleri, benzeri gerekçelerle cezasızlıkla sonuçlanan suçla mücadele için mağdurlara ulaşarak kimliklerini gizli tutmak suretiyle işkencecileri tespit ediyor.

AST, işkencenin devlet eliyle meşrulaştırıldığına dikkat çekerek bu vahim durumu önlemek için harekete geçtiklerini açıklıyor. Hükumet yetkililerinin yasal düzenlemelerle ve yaptıkları açıklamalarla işkencecileri motive ettiğine yönelik tespitlerde bulunan raportörler, dönemin TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı AKP’li Mehmet Metiner’in, “İşkence iddialarını araştırmayacağız” sözlerinin bu tavrın bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor.

ERDOĞAN, İŞKENCECİ POLİSE PLAKET VERDİ

Hükumetin işkencecileri korumasına yönelik eylemlerine Şırnak Eski TEM müdürü Hacı Murat Dinçer örneği de gösteriliyor. Dinçer, emrindeki polislere ağır yaralı olarak yakalanan Hacı Lokman Birlik’in polis zırhlı aracı arkasına bağlatılarak ilçe içinde sürükletilmesi talimatı vermişti. Birlik’in öldürülmesine neden olan Dinçer, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden başarı plaketi almıştı. Daha sonra da AKP’den milletvekili olmak için aday adayı olmuştu.

Ekim ayında yayınlanması beklenen raporda, özellikle gözaltında ve cezaevlerinde işkence sonucu ölen, sakat bırakılan kişilerle ilgili soruşturmaların nasıl ve kimler tarafından kapatıldığı gözler önüne seriliyor. İl emniyet müdürlüklerinde görevli işkenceci kamu görevlilerinin, işkencecileri koruyan doktorların, yargı mensuplarının, mülki amirlerin ve hükumet yetkililerinin isimleri deşifre edilerek bu kişiler hakkında uluslararası mecrada hukuki işlem yapılacağı belirtiliyor.

İŞKENCEYİ ÖRTEN GAZETECİ, YAZAR, BÜROKRATLAR DA AÇIKLANACAK

Raporda, tüm dünyada insanlığa yönelik suç kabul edilen işkenceyi öven gazeteci, yazar, bürokrat gibi isimler de yer alıyor. Öte yandan AST, mağdurlara kimlik bilgilerinin saklı kalacağı güvencesini vererek rapora katkıda bulunma çağrısında bulunuyor. İşkenceciler hakkında bilgi paylaşımı için iskenceihbar@silencedturkey.org adresi veriliyor.

Dünya

“Türkiye ve Yunanistan istikşafi görüşmelere hazır”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü. Zirvede, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler değerlendirildi, Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü formatta bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, üçlü zirvede, Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de değerlendirildiği zirvede, Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edildi.

Erdoğan, istikşafi görüşmelerin ve diğer diyalog kanallarının canlandırılması noktasında sağlanan mutabakatın nasıl ilerleyeceği hususunda Yunanistan’ın atacağı adımların önemli olacağını belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Türkleri dahil, tüm tarafların katılımıyla düzenlenecek bölgesel bir konferanstan herkesin yararına olacak olumlu ve yapıcı kararlar çıkacağına inandığını söyledi.

ABD Büyükelçiliği’nden “Sevilla Haritası” açıklaması: Hukuki bir öneme sahip değil

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği’ne sığınma başvuruları yüzde 69 azaldı

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 2020’nin ikinci çeyreğinde ilk kez iltica başvurusu yapanların sayısı ilk çeyreğe göre yüzde 69 azalarak 46 bin 500 oldu.

BOLD – İltica başvurularında yılın ikinci çeyreğinde görülen keskin düşüşe Kovid-19 salgını neden oldu. En fazla başvuruyu Suriye, Afganistan ve Venezuela vatandaşları yaptı.

Avrupa İstatistik Ofisinin verilerine göre, AB üyesi ülkelere iltica başvuruları 2019’un aynı dönemine göre de yüzde 69 azaldı. Başvuru sayılarındaki düşüşe yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Mart 2020’de başlayan tedbirler neden oldu.

AB ülkelerine bu yılın ikinci çeyreğinde en fazla başvuru Suriye, Afganistan ve Venezuela vatandaşları tarafından yapıldı. Bu dönemde 7 bin 700 Suriyeli, 4 bin 200 Afganistanlı ve 3 bin Venezuelalı iltica hakkı istedi.

En fazla iltica başvurusu ise Almanya, Fransa ve İspanya’ya yapıldı. Almanya’ya 14 bin 200, Fransa’ya 8 bin 900 ve İspanya’ya 7 bin 200 kişi iltica başvurusunda bulundu. Bu üç ülkeye yapılan başvurular toplam başvuruların üçte ikisini oluşturdu.

Haziran 2020 sonu itibarıyla AB ülkelerine yapılan ve karar aşamasında olan 841 bin 600 başvuru bulunuyor. Bunların yüzde 34’ünün Almanya, yüzde 19’unun Fransa, yüzde 14’ünün ise İspanya tarafından karara bağlanması bekleniyor.

Yunanistan sığınmacıların insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle AB Komisyonu’na şikayet edildi

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye yalnız kaldı: Doğu Akdeniz Gaz Forumu Mısır merkezli bölgesel bir örgüte dönüştü

Türkiye, AKP hükumetinin yürüttüğü dış politika sonucu yalnızlaşmaya devam ediyor. Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İtalya ve Ürdün’ün imzasıyla Doğu Akdeniz Gaz Forumu bölgesel bir örgüte dönüştü.

BOLD – Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun 6 ülkenin katılımıyla bölgesel bir örgüte dönüştüğü duyuruldu.

Açıklamada, “Forum resmen Akdeniz bölgesinde Kahire merkezli uluslararası bir örgüt halini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Video konferans yoluyla yapılan toplantıya, Mısır, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, İtalya ve Ürdün temsilcilerinin yanı sıra, Avrupa Birliği, ABD ve Fransa’nın gözlemcileri de katıldı.

Mısır’ın ev sahipliğinde, 16 Ocak 2019’da Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail, Mısır, İtalya ve Ürdün Enerji Bakanlarının katılımıyla “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” kurulmuştu.

İkinci toplantısını 16 Ocak 2020’de yapan Doğu Akdeniz Gaz Forumu, “üye devletlerin halklarının çıkarı için enerji güvenliği” temelinde kurumsallaşma yönünde anlaşmıştı.

FİLİSTİN DE FORUMA KATILACAK

Filistin, Akdeniz’e sahili bulunan 6 ülke ile Ürdün’den oluşan Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluş imza törenine katılmadı.

Filistinli bir yetkili, devlet başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile ilişkilerin kesilmesi kararı gereği düzenlenen Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruluş imza törenine katılmadığını belirtti. Ancak aynı yetkili Filistin’in Doğu Akdeniz Gaz Forumu’ndan çekilmesinin söz konusu olmadığını, başka bir zamanda kurucu üyeliğini yaptığı bu forumun kuruluş bildirgesini imzalayacağını kaydetti.

ABD Büyükelçiliği’nden “Sevilla Haritası” açıklaması: Hukuki bir öneme sahip değil

Okumaya devam et

Popular