Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan 14 maddelik eğitim teklifi: Yapamıyorsanız biz hazırız

Salgın sürecinde başlatılan eğitim dönemiyle ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 maddelik önerilerini sıraladı. CHP’li belediyelerin fedakârlığa hazır olduğunu belirtip “Engel çıkarmasınlar, engel çıkarırlarsa çözemiyoruz” dedi.

BOLD Kovid-19 salgını sürerken eğitim dönemi başladı. AKP iktidarı uzaktan ve yüz yüze eğitimi birlikte yürütme kararı aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sistemdeki aksaklıklara işaretle “Salgın koşullarına uygun 57 bin 340 yeni dersliğe, 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var” dedi. Zorunlu örgün eğitime devam eden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718’inin evinde internet bulunmadığı bilgisini paylaşıp “Devlet okuluna giden öğrencilerden 754 bin 429’unun evinde televizyon yok. Uzaktan eğitim yapıyoruz. Sayı bin iki olsa anlarım” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİ VAR AMA İKTİDARIN YOK

CHP’nin belediye başkanları ile her türlü fedakârlığı yapmaya hazır bulunduğunu dile getirip “Önümüze engel çıkarmasınlar, engel çıkarırlarsa çözemiyoruz. Merkez ve yerel el birliği ile çocuklarımızın eğitimde karşılaştıkları bütün sorunları çözebiliriz. Türkiye’nin sorunları çözme kapasitesi var ama Türkiye’yi yönetenlerde bu kapasite yok” diye konuştu. Eğitime dair çözüm tekliflerini de 14 başlıkta sıraladı:

1- MEB’e kaynak sağlanıp derslik ihtiyacı giderilmeli. Bazı köy okulları yeniden açılmalı. Hazine ve Maliye Bakanlığı yapamıyorsa yer tahsisi koşuluyla CHP’li belediye başkanları bunları yapmaya talip. İBB İSMEK, ABB BELMEK katkı amacıyla MEB’e tahsise hazır.

2- YÖK ile yapılacak iş birliğiyle üniversitelerin 2020-2021 döneminde açılmayacak alanları doğrudan örgün eğitim sistemi kullanımına açılmalı. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye ulaşmak mümkün olacaktır.

3- Yeni dersliklerin hizmete girmesiyle 92 bin 165 öğretmenin ataması yapılmalı. Siyasi otorite pandemi meselesiyle kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen sistemine son vermeli. Hepsinin kadrosu verilmeli.

4- Okulların hijyen kurallarına uygun açılması için MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı personel alımı yetkisi verilmeli.

5- Dezenfektan, maske, ateş ölçümü ihtiyaçları için velilerden ek para talep edilmemeli.

6- MEB internet hizmet sağlayıcılarla görüşüp devlet okullarına kayıtlı 3 milyon öğrencinin internet erişimini sağlamalı. Maliyet evrensel hizmet fonundan sağlanmalı. Böyle bir fon var, heder edilmediyse bunun için kullanılmalı.

7- Öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve süresiz internet erişimi için ya ücreti ya da ucuza sağlanması için operatörlerle girişimde bulunulmalı.

8- Evinde televizyonu olmayan öğrenciler için MEB, sivil toplum örgütleriyle kampanya açmalı. Bakanlık açmıyorsa CHP’li belediyeler STK’larla sorunu çözmeye talip.

9- Her hanede öğrenci için dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, ihtiyacı olanlar için MEB bunu sağlamalı. Yapamayacaksa CHP’li belediyeler, yılbaşındaki döviz kuru güvencesi koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyalarının engellenmemesi kaydıyla sorunu çözmeye hazır.

10- EBA, TRT ile sınırlı kalmamalı. Tüm televizyonlarda belirli vakitlerde eş zamanlı verilmeli.

11- Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse önemlilerin okullarda verilmesi düşünülmeli.

12- Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmen okulda mutlaka bulunmalı.

13- Okul servisi yapan esnaf süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi talebi karşılanmalı.

14- Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü eğitim izni hakkı tanınmalı.

Yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu: 30 dakika 5 ders 1 gün

Politika

AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ yayından kaldırıldı!

AKP, resmi Twitter hesabından yayımladığı ve CHP ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunu yayından kaldırmak zorunda kaldı.

BOLD – AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, ‘Yalan Üretim Merkezi’ videosunun silinmesiyle ilgili Twitter’da açıklama yaptı. Dağ, parti olarak siyasette seviyeli muhalefetin oluşması için adım attıklarını savundu. Siyasette yalanın ulaştığı boyuta dikkat çektiklerini öne sürerek amaçlarına ulaştıklarını aktardı. Dağ, “Bundan sonrasında da bilgi ve belgeye dayalı, seviyenin korunduğu, aziz milletimize sadece gerçeklerle konuşacakları bir zemin istiyoruz” dedi.

FİLMİN SONU SANDIKTA HEZİMET

CHP’de ise Parti Sözcüsü Faik Öztrak, videonun silinmesiyle ilgili yaptığı paylaşımda gençlere seslendi. “Spoiler vermek istemem ama bu filmin sonu sandıkta hezimet” ifadelerini kullandı. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da AKP’li Hamza Dağ’ın açıklamasını paylaştı. “Yanlıştan dönülmesi, hakikate gelinmesi, kötülüğün ve karalamanın bırakılması yeni bir başlangıç olur umarım. Memleketin gerçeklerini konuşalım. Mesela 128 milyar dolar nerede” diye sordu.

BEKLEYİN GÖRÜN!

Animasyon videoda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Sözcüsü Faik Öztrak yer alıyordu. Çok sayıda AKP’li milletvekili tarafından da paylaşılan videoya CHP lideri Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere CHP’liler tarafından yanıt verildi. Kılıçdaroğlu da Twitter’dan paylaştığı bir videoda, “Bekleyin ve görün, asıl Z kuşağı önümüzdeki seçimlerde sizi çizgi film yapacak” dedi.

AKP’nin animasyon videosunda Kılıçdaroğlu’na “128 milyar dolar nerede” sorusunun tekrar ettirilmesi sebebiyle de söz konusu soru “#128MilyarDolarNerede” etiketiyle Twitter’da çok konuşulan gündemler arasına girdi.

Okumaya devam et

Politika

Devlet Bahçeli sinyali verdi: MHP’den ‘tek başına iktidar’ mesajı

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP, resmi internet sitesinden ‘tek başına iktidar’ mesajı yayınladı. Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla verilen mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

BOLD – AKP’nin Cumhur İttifakı ortağı MHP, resmi sitesinden tek başına iktidar mesajı paylaştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fotoğrafıyla yapılan paylaşımda Türkiye’nin sorunlar yumağında olduğu belirtildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözlerinin paylaşıldığı ilanda “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yolun MHP iktidarı” olduğu kaydedildi.

Sitenin ana sayfasında yayınlanan mesajda, “Türkiye’nin sorunlar yumağından kurtulması için tek yol kalmıştır. O da Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidarıdır” denildi.

Mehmet Ağar’ın sessiz kaldığı suçlamaya jandarmadan yalanlama geldi

Okumaya devam et

Politika

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda düzenlediği “Hayalimdeki Çin Resim Yarışması’na, Türkiye’ye sığınan ve 5 yıldır ailesinden haber alamayan Doğu Türkistanlılar tepki gösterdi.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü “Hayalimdeki Çin” adlı bir resim yarışması düzenledi. Uluslararası Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Vakfı tarafından organize edilen yarışma, 3-5 Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli resmi/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler arasında yapıldı. Cengiz Mete imzalı resmi belgede yarışmanın ücretsiz ve gönüllülük esasına göre yapılması belirtildi.

Çin’in Sincan bölgesinden kaçıp Türkiye’ye sığınan Uygur Türkleri ve insan hakları savunucuları MEB’in düzenlediği bu yarışmaya akıl olmaz olarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan ve ailesinden 5 yıldır haber alamayan Ömer Hamdullah, “Kızlarım Çin ’de Türk olduğu için alıkonuluyor artık bu duruma bir son verin yalvarıyorum. Orada Çinlileştirmeye izin vermeyin vatandaşlarınızı. yüreğimdeki acı gün geçtikçe büyüyor, sabrım tükendi.” dedi. 

“TOPLU TECAVÜZE UĞRADIM”

Sincan’daki gizli gözaltı merkezinde 9 ay kalan ve daha sonra kaçıp Amerika’ya sığınan Tursunay Ziyabudun, maskeli Çinli erkeklerin “her gece” hücrelerden kadınları çıkarıp tecavüz ettiklerini, kendisinin de işkence gördüğünü ve üç farklı zamanda iki-üç kişinin toplu tecavüzüne uğradığını söylemişti.

Üç ay önce BBC’ye konuşan Ziyavudun yaşadığı anı şöyle anlatmıştı: “Polis üniforması değil, takım elbise giyiyorlardı. Bazen gece yarısından sonra hücrelere geliyor, istedikleri kadınları seçiyor ve hiçbir gözetim kamerasının olmadığı ‘kara oda’ adı verilen odaya götürüyorlardı.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0