Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan 14 maddelik eğitim teklifi: Yapamıyorsanız biz hazırız

Salgın sürecinde başlatılan eğitim dönemiyle ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 maddelik önerilerini sıraladı. CHP’li belediyelerin fedakârlığa hazır olduğunu belirtip “Engel çıkarmasınlar, engel çıkarırlarsa çözemiyoruz” dedi.

BOLD Kovid-19 salgını sürerken eğitim dönemi başladı. AKP iktidarı uzaktan ve yüz yüze eğitimi birlikte yürütme kararı aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise sistemdeki aksaklıklara işaretle “Salgın koşullarına uygun 57 bin 340 yeni dersliğe, 92 bin 165 yeni öğretmene ihtiyaç var” dedi. Zorunlu örgün eğitime devam eden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718’inin evinde internet bulunmadığı bilgisini paylaşıp “Devlet okuluna giden öğrencilerden 754 bin 429’unun evinde televizyon yok. Uzaktan eğitim yapıyoruz. Sayı bin iki olsa anlarım” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN KAPASİTESİ VAR AMA İKTİDARIN YOK

CHP’nin belediye başkanları ile her türlü fedakârlığı yapmaya hazır bulunduğunu dile getirip “Önümüze engel çıkarmasınlar, engel çıkarırlarsa çözemiyoruz. Merkez ve yerel el birliği ile çocuklarımızın eğitimde karşılaştıkları bütün sorunları çözebiliriz. Türkiye’nin sorunları çözme kapasitesi var ama Türkiye’yi yönetenlerde bu kapasite yok” diye konuştu. Eğitime dair çözüm tekliflerini de 14 başlıkta sıraladı:

1- MEB’e kaynak sağlanıp derslik ihtiyacı giderilmeli. Bazı köy okulları yeniden açılmalı. Hazine ve Maliye Bakanlığı yapamıyorsa yer tahsisi koşuluyla CHP’li belediye başkanları bunları yapmaya talip. İBB İSMEK, ABB BELMEK katkı amacıyla MEB’e tahsise hazır.

2- YÖK ile yapılacak iş birliğiyle üniversitelerin 2020-2021 döneminde açılmayacak alanları doğrudan örgün eğitim sistemi kullanımına açılmalı. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye ulaşmak mümkün olacaktır.

3- Yeni dersliklerin hizmete girmesiyle 92 bin 165 öğretmenin ataması yapılmalı. Siyasi otorite pandemi meselesiyle kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen sistemine son vermeli. Hepsinin kadrosu verilmeli.

4- Okulların hijyen kurallarına uygun açılması için MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı personel alımı yetkisi verilmeli.

5- Dezenfektan, maske, ateş ölçümü ihtiyaçları için velilerden ek para talep edilmemeli.

6- MEB internet hizmet sağlayıcılarla görüşüp devlet okullarına kayıtlı 3 milyon öğrencinin internet erişimini sağlamalı. Maliyet evrensel hizmet fonundan sağlanmalı. Böyle bir fon var, heder edilmediyse bunun için kullanılmalı.

7- Öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve süresiz internet erişimi için ya ücreti ya da ucuza sağlanması için operatörlerle girişimde bulunulmalı.

8- Evinde televizyonu olmayan öğrenciler için MEB, sivil toplum örgütleriyle kampanya açmalı. Bakanlık açmıyorsa CHP’li belediyeler STK’larla sorunu çözmeye talip.

9- Her hanede öğrenci için dizüstü, masaüstü ya da tablet bilgisayar bulunmalı, ihtiyacı olanlar için MEB bunu sağlamalı. Yapamayacaksa CHP’li belediyeler, yılbaşındaki döviz kuru güvencesi koşuluyla ve ayrıca açacakları yardım kampanyalarının engellenmemesi kaydıyla sorunu çözmeye hazır.

10- EBA, TRT ile sınırlı kalmamalı. Tüm televizyonlarda belirli vakitlerde eş zamanlı verilmeli.

11- Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse önemlilerin okullarda verilmesi düşünülmeli.

12- Pandemi süresince bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmen okulda mutlaka bulunmalı.

13- Okul servisi yapan esnaf süreçte kazanç elde edemeyeceği için vergi ve sigorta primleri ile aldıkları kredilerin faizsiz ertelenmesi talebi karşılanmalı.

14- Kamu, özel ayrımı yapmaksızın 12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü eğitim izni hakkı tanınmalı.

Yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu: 30 dakika 5 ders 1 gün

Politika

Soylu yine gazeteci Saygı Öztürk’ü hedef aldı: Deveye boynun neden eğri diye sormuşlar…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlıktaki görevden almalara köşesinde yer veren gazeteci Saygı Öztürk’e, “Bakanlığımızın alacağı tüm kararları onayınızı almak üzere adresinize göndereceğiz” dedi.

BOLD- Sözcü gazetesi yazarı gazeteci Saygı Öztürk’ü hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından, ” Deveye boynun eğri diye sormuşlar nerem doğru ki” notuyla paylaştığı görsellerle Öztürk’ün iddialarına cevap verdi.

Saygı Öztürk bugünkü yazısında Dereli ilçesindeki sel felaketi sonrası ilçe kaymakamının görevden alındığını iddia etti. Öztürk ayrıca, bazı kamu görevlilerinin İçişleri Bakanlığının tasarrufuyla görevden el çektirildiklerini yazdı.

HAKİKİ SAYGIYLA

Öztürk’ün gerçek dışı iddiaları köşesine taşıdığını söyleyen Soylu: “Anlaşılıyor ki hasmane tutumunuz sizi sorumlu gazetecilikten ayırmaktadır” dedi. İddiaları yalanlayan Soylu alaljycı bir dille: “Bakanlığımızın alacağı tüm kararları onayınızı almak üzere adresinize göndereceğiz. Hakiki Saygıyla” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu daha öncede, AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun evliliği ile ilgili yazı kaleme alaN Saygı Öztürk’ü hedef aldı.

Cübbeli Ahmet’ten savcılara: silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Okumaya devam et

Politika

AKP’den ‘Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın’ kampanyası

31 Mart seçimlerinde, Rize’nin Çayeli ilçesinde koltuğu MHP’ye kaptıran AKP teşkilatı, üye sayısını artırmak için düzenlediği kampanyada ilginç bir vaatte bulundu.

BOLD- AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Çayeli İlçesi’nde AKP teşkilatı, üye sayısını artırmak için ilginç bir yöntem seçti. AKP ilçe yönetimi kampanyayı yerel basına verilen ilanlarla vatandaşlara duyurdu.

“Seninle daha güçlüyüz” sloganıyla başlatılan kampanya ile ilçe halkı AKP’ye üye olmaya davet edildi. Teşkilat “Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın” vaadinde bulundu. İlanda ayrıca kimlerin üye olabileceği hakkında bilgiler yer alırken, verilen bağlantıdan ön üyelik kaydı yapma imkanı da sağlandı.  AKP İlçe Başkanlığı tarafından verilen ilanları gören yöre halkının bir kısmı tepki gösterdi.

AKP’Lİ SEÇMEN DE TEPKİLİ

Sözcü’de yer alan habere göre, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı sarayı için sarf ettiği “Burası devletin malıdır, milletin malıdır” ifadesini hatırlatan vatandaşlar, “Böyle bir kampanya mı olur? Hani burası milletin külliyesiydi? AKP’ye üye olmazsak külliyeye gidemeyecek miyiz?” diye sordu. İlana AKP’ye oy veren vatandaşların da tepkili olduğu ileri sürüldü.

ŞAPKA, FULAR, KALEM GÖRDÜK DE…

Gazetece Barış Yarkadaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla teşkilatın ilanına tepki gösterdi, Yarkadaş mesajında: “Siyasette oy almak için seçmene kalem, şapka, fular gibi promosyon dağıtılmasını görmüştük de böylesine hiç şahit olmamıştık. AKP Rize Çayeli Teşkilatı, “Üye ol, Saray’da 1 gün geçir” çağrısı yapıyor. İşte bu, siyasette yozlaşmanın ve parti devletinin göstergesidir. Ülkeye yazık” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 45 bin nüfuslu ilçede, 31 Mart seçimlerini AKP’li adayı geride bırakan MHP’li İsmail Hakkı Çiftçi kazandı.

AKP’li Esenler Belediyesi’nin kol saati ihalesi AKP’li yöneticinin çocuklarının oldu

 

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Esenler Belediyesi’nin kol saati ihalesi AKP’li yöneticinin çocuklarının oldu

AKP’li Esenler Belediyesinin “Hediyelik kol saati ihalesi”ni, AKP’li Bayram Akkaya’nın oğulları Ferhat ve Serhat Akkaya’ya ait Akkaya İnşaat adlı şirketin kazandığı ortaya çıktı.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun başkanı olduğu Esenler Belediyesi, 25 Aralık 2019’da “hediyelik kol saati” alımı için ihaleye çıktı.

İki iştirakçinin katıldığı ihaleyi, 280 bin liraya, Esenler İlçe Başkanlığı’da görevli Bayram Akkaya’nın oğulları Ferhat ve Serhat Akkaya’ya ait Akkaya İnşaat Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı.

Ayrıca baba Akkaya, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına göre ihaleyi kazanan şirketin eski yöneticisi olarak görülüyor.

Sözcü’nün haberinde yer alan sözleşmeye göre, hediyelik kol saatleri 26-31 Aralık tarihleri arasında 5 gün içinde belediyeye teslim edildi. Bu ihalenin sonucu ise geçen 14 Mayıs’ta kamuoyuna duyuruldu. Duyuruda teknik şartname yer almadığı için, kol saatlerinin markası ve adedi öğrenilemedi.

AİDİYETİNE BAKMAYIZ

Esenler Belediyesi daha önce de tanıdık isimlere verilen ihalelerle defalarca gündeme geldi. Belediye iddialarla ilgili, “Belediyemizin ihalelerine giren firma ve yöneticilerinin hangi partiye, hangi vakıf veya derneğe, hangi aidiyete mensup olduğuna bakmayız” açıklaması yaptı.

MHP’den ihraç Cemal Enginyurt’tan sert anket uyarı: Keser döner sap döner…

Okumaya devam et

Popular