Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Selin Sayek Böke: “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız”

Yandaş şirketlere yönelik ‘kamulaştıracağız’ söylemiyle dikkatleri çeken CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız. Yoksa kimsenin atölyesini, otelini, dükkânını elinden alacak değiliz” izahı yaptı.

BOLD – CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ‘iktidara gelirse şirketlere el koyacakları’ iddialarına ilişkin Birgün’den Havva Gümüşkaya’ya konuştu. Devletin kaynaklarının Hazine garantili kamu özel iş birliği projelerine aktarılması sistemine yönelik “Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş 5 şirket. Ne müzakeresi yapacağız? ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” sözlerine açıklık getirip “Şirketleri değil halkın zararına projeleri kamulaştıracağız” diye konuştu.

AKP döneminde kamu ihalelerin büyük çoğunluğu yandaş diye anılan şirketlere gitti.

2019 BÜTÇESİNDEN 19 MİLYAR LİRA ÖDEME ÖNGÖRÜLDÜ KUR YÜKSELMEMİŞKEN

CHP iktidarında halk yararının gözetileceğini, yüzde 1’lik imtiyazlı kesim yerine yüzde 99’un ihtiyacının görüleceğini iddia eden Böke, “Elbette ve tabii ki kimsenin şirketini, atölyesini, tezgâhını, otelini, dükkânını gidip elinden alacak değiliz. Bunun konuşulması bile abesle iştigal. Biz halkın zararına iş yapılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sadece 2019 bütçesinde, döviz kuru daha yükselmemişken, iktidara yakın birkaç şirkete 19 milyar lira ödenme öngörüldüğü bilgisini vererek “Ödeme halkın cebinden. Üstelik proje detaylarını bilmiyoruz. Sözleşmelerde hükumet hangi maddelere imza attı? Soruyoruz, ‘ticari sır’ denilerek bilgi verilmiyor. Yanıtlamamız gereken şu: Bunun devam etmesine izin verecek miyiz? Elbette vermeyeceğiz” dedi.

TEMMUZ’DA YILIN İLK YARISI İÇİN 1 MİLYAR 750 MİLYON ÖDENDİ

Bahsettiği projelerdeki kamu zararlarına dair de şu bilgileri aktardı CHP Genel Sekreteri: “Şehir hastaneleri için 2022’de Hazine’den 21,9 milyar lira çıkacak. 25 yıllık ödemenin 81,2 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nda ilgili şirkete 2020 ilk yarısı için Temmuz’da 1 milyar 750 milyon lira düzeyinde garanti ödemesi yapıldı. Yıllık 49 milyon 275 bin araç geçişi garantisi verilmiş, 2019’da 13 milyon 271 bin araç geçmiş. 36 milyon 4 bin aracın parası ödenmiş.”

Yavuz Sultan Selim köprüsü

AKP’NİN YOK ETTİĞİ DENETİM KURULLARI SİSTEMİNİ YENİDEN KURACAĞIZ

Kamulaştırma sürecini nasıl işleteceklerini de izah edip “Hazine’nin, Maliye’nin, Başbakanlığın, Cumhurbaşkanlığı’nın, müsteşarından, bakanından bile emir almayan denetim kurulları vardı. AKP ilk geldiği yıllardan başlayıp bu sistemi çökertti. Kurulları kapattı, işlevsizleştirdi. Yok etti. Öncelikle yapılacak bu sistemi yeniden oluşturmak” bilgisini verdi.

Sistem hazırladıktan sonra tüm projelerin inceleneceğini aktaran Selin Sayek Böke, süreci şu şekilde resmetti: “Kamu zararı ne, ne kadar ödenecek, şimdiye kadar ne kadar ödenmiş, tüm detayları çıkacak ortaya. Başka iltimaslar olmuş mu? Hangi maddelere imza atılmış, hangi istisna ve muafiyetler tanınmış, bunların kamuya zararı ne olmuş? Yapılması taahhüt edilen işlerle bunlara sağlanacak kazanç arası kabul edilemez farklar mı var? Hepsi ortaya çıkacak.”

İBB Meclisinde ‘İnternetçi arkadaş’ polemiği: Stanford doktoram var herkes bi kendine gelsin

Politika

“Darbe yapılırsa Selahattin Demirtaş ancak o zaman tahliye edilir”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Türkiye’deki mevcut hukuk sisteminde tahliye olamayacağını savundu. “Türkiye’de bir darbe yapılır, anayasa ortadan kaldırılmaya çalışılırsa ancak o zaman Selahattin Demirtaş tahliye edilir” dedi.

BOLD – Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi yönündeki açıklamasıyla ilgili konuştu.

Perinçek, Arınç’ın sözlerinin ardından “Şimdi benim merakım iktidarın küçük ve diğer yani Sayın Bahçeli ve Sayın Perinçek’in ne diyeceği” ifadesini kullanan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e cevap verdi. Vatan Partisi’nin İstanbul İl Merkezi’nde konuşan Perinçek, “Demirtaş’ı tahliye edecekler’ diyorlar. Türkiye’de bir darbe yapılır, anayasa ortadan kaldırılmaya çalışılırsa ancak o zaman Selahattin Demirtaş tahliye edilir” ifadelerini kullandı.

Perinçek, şunları söyledi: “Sayın Akşener’in şunu sorması lazım: ‘Mahkeme ne diyecek?’ Bunlar yargının konusudur. Bu noktada benim ne söyleyeceğim değil hâkimlerin ne söyleyeceği önemli. Akşener’in Türkiye’nin anayasa geleneğini öğrenmesi gerekiyor. Tabii Selahattin Demirtaş’ı ayırmak lazım. Demirtaş hakkında hüküm var. Diğer davalardan da yargılanıyor. ‘Demirtaş’ı tahliye edecekler’ diyorlar. Türkiye’de bir darbe yapılır, anayasa ortadan kaldırılmaya çalışılırsa ancak o zaman Selahattin Demirtaş tahliye edilir. Onun için Demirtaş için tahliye talebi bir gevezeliktir. Çünkü anayasamızın önemli hükümlerinden biri, yürümekte olan soruşturma ve kovuşturmalara müdahale olamaz. Bu yargının işidir. Türkiye’de Biden tayfası bu tür işlere burunlarını sokuyorlar. Arınç’la benzer sözler söylemem mümkün değil. Akşener de aynı şekilde bu işlere burnunu sokuyor ve çok yanlış.”

“Tayyip Bey artık günlük yaşıyor”

Okumaya devam et

Politika

“Tayyip Bey artık günlük yaşıyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. “Tayyip Bey artık günlük yaşıyor. Manevi argümanları çok rahat kullanıp tüketebiliyor. Bir hafta önce haram olan faiz, bir hafta sonra 475 baz puan artıyor” dedi.

BOLD – Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Merkez Bankası üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi.

Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’a konuşan Davutoğlu, Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervlerinin eksiye düştüğünden haberinin olmadığı iddiasıyla ilgili konuştu. Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası’nın negatif rezerve düştüğünü yeni mi görmüş? Merkez Bankası bilançosuna baksa gösteriyor zaten. Ağbal gelmeden bu tabloyu görememişseniz, herkes sizi yanıltır. Albayrak örtmüş de Ağbal’dan sonra anlamışsa durum çok vahim. Demek ki Cumhurbaşkanı basit bir Merkez Bankası bilançosunu bile okuyamıyor. Biliyorsan niye sabrettin? Bilmiyorsan, 18 yıldır bilançoya bakmayı mı öğrenemedin?” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, başbakanlığı dönemindeki kabinesinde yer alan Lütfi Elvan ile Naci Ağbal’ın ekonomi yönetimine atanmasıyla ilgili ise, “Kapasitelerine ve dürüstlüklerine inanırım. Ama siyasi direnç kabiliyetlerinin yeterli olacağını düşünmüyorum. Çünkü Tayyip Bey, krizin kontrol altına alındığını düşünsün, ‘Faizi düşürün’ diye konuşmaya başlayabilir. Tayyip Bey artık günlük yaşıyor. Manevi argümanları çok rahat kullanıp tüketebiliyor. Bir hafta önce haram olan faiz, bir hafta sonra 475 baz puan artıyor” değerlendirmesi yaptı.

HANGİ SERMAYE TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPAR?

Erdoğan’ın AB’ye dönüş mesajlarını da samimi bulmayan Davutoğlu, “Çünkü hamasetle dış politika yürütmenin sonuna gelindi. Kimse artık Cumhurbaşkanı ne diyor, dinlemiyor. Yarın değişebileceğini biliyor. Hangi sermaye Türkiye’de yatırım yapar?” dedi.

ALBAYRAK EKONOMİ CAHİLİ

Davutoğlu, Berat Albayrak’ın bakanlıktan istifasıyla ilgili ise, “Albayrak, ekonomi cahili olduğu için ekonomi kötü oldu. Albayrak ekonomi bilmez (Instagram’dan istifa) Bu yöntem, Cumhurbaşkanlığı makamına hakarettir. Böylesine ağır hakareti hiçbir üst makam görmemiştir. Bakanım Instagram’da istifa etse anında görevden alırım. O 27 saat içinde ne oldu? Ne müzakere yürüdü perde arkasında?” ifadelerini kullandı.

Babacan: Cumhurbaşkanlığı sistemi Hazine’nin borcunu ikiye katladı

Okumaya devam et

Politika

“Kendi koltuğunu kurtarmayı reform diye pazarlamayı bırak”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın reform açıklamalarını eleştirdi. “Milletin derdi tencereyi kaynatmak, senin derdin Saray’da sefa sürmek. Kendi koltuğunu kurtarmayı, bu millete reform diye pazarlamayı artık bırak Sayın Erdoğan!” dedi.

BOLD – Meral Akşener, partisinin Meclis’teki grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Koronavirüs vakalarındaki artışa dikkat çeken Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 14 günlük karantina çağrısı yaptı.

AKP hükumetini dolar ve faiz üzerinden eleştiren Akşener, “Sayın Erdoğan’ın Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve damat inadı bize 135 milyar liraya mal oldu. Şimdi de durumu reform vaatleriyle idare etmeye çalışıyorlar. Ne sende, bahsettiğin reformları yapacak, siyasi irade var, Ne ekibinde, bu reformları hayata geçirecek, nitelik var” ifadelerini kullandı.

Akşener, şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANLIĞI VE DAMAT İNADI 135 MİLYAR LİRAYA MAL OLDU

“Gelin şu, “faiz sebeptir, enflasyon sonuç” saçmalığını terk edin. Yanlış teşhis, yanlış tedavi demektir. Yani, Sayın Erdoğan’ın Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve damat inadı bize 135 milyar liraya mal oldu. Yani, pandemiyle mücadele için, bütçeden millete yapılan doğrudan yardımların 13 buçuk katı, ağaların dillerinden düşürmedikleri faiz lobisine fazladan ödendi. Çelişkiye bakar mısınız?… Bir yandan iki lafın birinde, faiz lobisinden şikayet ediyorlar, diğer yandan faiz lobisine en çok parayı kendileri kazandırıyorlar. Türk Ekonomisi, bu iktidar yüzünden, her yıl yurt dışına 15 milyar dolar faiz ödüyor.

KAYINPEDER KONUŞUYOR DOLAR YÜKSELİYOR

Yine son iki yılda, bu ucube sistem ve beceriksiz yöneticiler yüzünden, Türkiye’nin uluslararası rezervleri, 70 milyar dolar eridi. Net rezervlerimiz, eksi 40 milyar dolar oldu. Yani cep delik, cepken delik…2017 yılı sonunda, kamu açığımız 56,2 milyar liraydı.2020 yılı sonunda, bunun 297 milyar liraya ulaşacağını, bizzat hükümetin kendisi söylüyor. Bütçe açığını, üç yıl içinde 5,3 kat artırmak, sadece beceriksiz yöneticilerle açıklanabilecek iş değil. Bu bir sistem sorunu. Bu sistem Türkiye’yi, Türkiye de bu sistemi artık taşıyamıyor. Nitekim, damat gidiyor, dolar düşüyor. Kayınpeder konuşuyor, dolar yine yükseliyor. İktidarın, küçük ortaklarıyla birlikte, ülkemizi soktuğu bu kısır döngü, Türkiye’yi daha fazla taşıyamaz.

DURUMU REFORM VAATLERİYLE İDARE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Sayın Erdoğan’ın teorisinin tam tersine, “Enflasyon sebep, faiz sonuçtur.” diye açıkça ifade etti. Böylece Türkiye’yi deneme tahtası, Türk milletini de denek gören zihniyet iflas etti. Ama bu deneyin faturası ağır oldu, milletimizin önüne Sayın Erdoğan’ın tabiriyle acı reçete kondu. Şimdi de durumu reform vaatleriyle idare etmeye çalışıyorlar. Ama ilk günden anladık ki, çaresizlik içinde yapılan bu açıklamaların hiçbirinde samimi değiller.

REFORM DEDİN ERTESİ GÜN SUS PUS OLDUNUZ

Ne sende, bahsettiğin reformları yapacak, siyasi irade var, Ne ekibinde, bu reformları hayata geçirecek, nitelik var… “Adalette reform” dedin, ertesi gün, ana muhalefet partisinin lideri tehdit edildiğinde, sus pus oldunuz.

SENİN DERDİN SARAY’DA SEFA SÜRMEK

Milletin derdi tencereyi kaynatmak, senin derdin sarayda sefa sürmek. Kendi koltuğunu kurtarmayı, bu millete reform diye pazarlamayı artık bırak Sayın Erdoğan! durumu reform vaatleriyle idare etmeye çalışıyorlar. En büyük yapısal çözüm, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden vazgeçmektir. En büyük yapısal çözüm, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçmektir.”

Bahçeli’den Arınç’a ağır sözler: Siyaset eskisi, ahmak!

Okumaya devam et

Popular