Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İBB Meclisi karıştı! Tevfik Göksu’nun sözleri sonrası üyeler tekme tokat birbirine girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ndeki AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun, İyi Partili Ali Kıdık’a yönelik ”Büfeci”, ”ispatlamazsan şerefsizsin’ sözleri sonrası ortalık karıştı.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ndeki dünkü toplantıda, AKP’li Tevfik Göksu’nun metrolara internet hizmeti isteyen İyi Partili Taylan Yıldız’a ”internetçi arkadaş” diye hitap etmesi tepkilere neden oldu.

İyi Partili Meclis üyesi Ali Kıdık, Göksu’nun çok konuşulan polemikten sonra Yıldız’dan özür dilediğini iddia etti. Ancak Göksu, özür dilemediğini açıklayarak, iddianın sahibi Ali Kıdık’a yönelik  ”Büfeci”, “İspatlamazsan şerefsizsin” ifadeleri kullandı. Bu sözler üzerine mecliste tekmeli yumruklu kavga çıktı. Kavga İBB Meclis kameralarına da yansıdı. Meclisi yöneten 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul, yaşanan tartışma ve arbede üzerine oturuma ara verdi.

15 dakikalık aranın ardından oturum tekrar başladı. İyi Partili Meclis Üyesi Ali Kıdık söz alarak tartışma sırasında sarf ettiği maksadını aşan sözleri nedeniyle özür diledi.

Enis Berberoğlu’nun avukatlarından TBMM’ye sitem: 4 ay bekleseydi seçmen iradesi çiğnenmemiş olurdu

 

Gündem

KHK’lı avukat hukuk mücadelesini kazandı: İstinaf kararıyla ruhsatını aldı

levent mazılıgüney khk avukat

TSK’dan ihraç edildikten sonra hakkında açılan soruşturmadan takipsizlik kararı alan KHK’lı Levent Mazılıgüney, Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararının ardından istinaf mahkemesi kararıyla avukatlık ruhsatını aldı.

BOLD – Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, eski Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu Levent Mazılıgüney’in avukatlık yapmasının önündeki engeli kaldırdı.

Anayasa Mahkemesi’nin beraat veya takipsizlik kararı almış hukuk fakültesi mezunu KHK’lıların avukat olmasının engellenmesine yönelik verdiği hak ihlali kararının ardından, Levent Mazılıgüney’in iptal edilen avukatlık ruhsatıyla ilgili açtığı davada bölge idare mahkemesinden olumlu karar çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK ile TSK’dan ihraç edilen Mazılıgüney, askerlik yaparken tamamladığı Hukuk Fakültesi’ndeki eğitimine dayanarak, avukatlık yapmak için Ankara Barosu’na ruhsat başvurusunda bulundu. Ruhsat başvurusu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından reddedilen Mazılıgüney, ret kararına karşı dava açtı. Ankara 23. İdare Mahkemesi’nin avukatlığın kamu görevi değil kamu hizmeti olduğuna yönelik kararının ardından Mazılıgüney’in ruhsat başvurusu TBB tarafından kabul edildi. Mazılıgüney, avukatlık ruhsatını aldı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, Mazılıgüney’in avukatlık ruhsatının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle idare mahkemesine dava açtı. Mahkeme, bakanlığın talebini kabul ederek yürütmeyi durdurma kararı verince, Mazılıgüney’in avukatlık ruhsatı iptal edildi.

OYÇOKLUĞUYLA KARAR

Mazılıgüney, iptal kararını istinaf mahkemesinde temyiz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, idare mahkemesinin kararını bozarak Mazılıgüney’in avukatlık yapabileceğine hükmetti. İstinaf mahkemesinin kararında, Anayasa Mahkemesi’nin 28 Temmuz’da vermiş olduğu hak ihlali kararına vurgu yapılarak, ruhsatın iptalinde yasal isabet görülmediği kaydedildi.

AYM ESAS ALINARAK KARAR VERİLMESİ YANLIŞ

Karşı oy kullanan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi Başkanı Kalender Türeoğlu, karşı oy gerekçesinde, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararında Levent Mazılıgüney’in başvurucu olmadığını, AYM’nin ihlal kararının esas alınarak karar verilmesinin yanlış olduğunu savundu.

İşte Meclis kürsüsüne bile çıkmadan maaşı cebe indirenler

Okumaya devam et

Gündem

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısıyla ortaya çıktı: Çocuklar sahipsiz bırakıldı

Ekonomik gerekçeler ya da ailesi istemediği için okula gidemeyen çocukların ‘sahipsiz’ bırakıldığı ortaya çıktı. Şanlıurfa’da mahkemelerce haklarında eğitim ve danışmanlık tedbir kararları alınan çocuklarla ilgili işlemler dahi yapılmadı. Okulda olması gereken çocuklar, örgün eğitimin dışında bırakıldı.

BOLD – Dezavantajlı çocukların eğitim sistemi dışında bırakıldığını ortaya koyan olay, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyarmasıyla gündeme geldi.

Ailesi tarafından okula gönderilmeyen ya da farklı nedenlerle örgün eğitimin dışında kalan çocuklar için uygulanması gereken tedbirlerin yerine getirilmediği belirlendi. Çocuk, Asliye Hukuk ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nce haklarında eğitim ve danışmanlık kararı alınan öğrencilerle ilgili işlemlerin yapılmadığı tespit edildi.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuk, asliye hukuk ve ağır ceza mahkemelerince haklarında eğitim ve danışmanlık kararları alınan öğrencilerin tedbir uygulamasındaki aksaklıklara ilişkin ilçe milli eğitim müdürlükleri uyardı. Örgün eğitimin dışında kalan öğrencilerle ilgili çalışmalarda, “Gerekli hassasiyetin” gösterilmediği, raporların belirlenen kriterlere uygun hazırlanmadığı belirtildi. Haklarında eğitim ve danışmanlık için mahkemelerce tedbir kararları alınan öğrencilere yönelik uygulama değerlendirme raporlarının zamanında hazırlanmadığı, hazırlanan raporların ise eksik bırakılarak çocuğa ilişkin tedbire devam edilip edilmeyeceği yazılmadığı kaydedildi.

MAHKEMENİN ZORUNLU TUTTUĞU ÇOCUKLARDA ÖRGÜN EĞİTİMİN DIŞINDA

Eğitimden uzak çocuklara yönelik uygulanması gereken tedbir işlemleri takip edilmedi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısına göre, adresinde bulunamayan çocuklarla ilgili gerekli işlemler yapılmazken adres tespiti için mahalle muhtarları ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde çalışılmadığı kaydedildi. Okula devam etmeyen öğrencilerin devamları sağlanamazken devamları mahkemece zorunlu tutulan öğrencilerin de örgün eğitimin dışında kalmaması için gerekenlerin yapılmadığı belirtildi. Yazıya göre, eğitim tedbir kararı olmasına karşın okula devam etmeyen öğrencilerle ilgili, “222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu” doğrultusunda yapılması gerekenlerin hiçbiri hayata geçirilmedi.

VELİLERE HAPİS CEZASIYLA UYARIN

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yaşanan aksaklıklara ilişkin ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyarırken çocuğunu okula göndermek istemeyen velilere, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabileceklerinin anlatılmasını istedi.

1.9 MİLYON ÖĞRENCİ EĞİTİM SİSTEMİ DIŞINDA

TÜİK’in son açıkladığı rakamlara göre lise çağındaki 15-19 yaş arasındaki çocuk veya gençler içinde eğitimde olmayanların sayısı 1 milyon 900 bini aştı. TÜİK 621 bin çocuk veya gencin sadece çalıştığını açıkladı. Ne eğitimde ne istihdamda olan ve ne yaptığı bilinmeyen çocuk veya gencin sayısı ise 1 milyon 280 bini geçti.

İşte Meclis kürsüsüne bile çıkmadan maaşı cebe indirenler

Okumaya devam et

Gündem

Kahvehane esnafı yasağın devam etmesine tepkili

Oyun yasağının sürmesine tepkili olan kahvehaneciler, her yerde yasağın kaldırılmasına karşın kahvelerde oyun yasağının sürmesini anlayamadıklarını kaydetti. Kahvehane ziyareti yapan CHP’li Gürsel Tekin, hükumeti küçük esnafa destek vermeye çağırdı.

BOLD – CHP Milletvekili Gürsel Tekin kahvehane esnafını ziyaret etti. “Çay demliyoruz, kendimiz içiyoruz” diyerek iflasın eşiğine geldiğini söyleyen esnaf, “Kovid-19 sadece kahveci esnafına mı var?” diye de sordu.

OYUN YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTİYORLAR

Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre İçerenköy’deki bir kahvehaneyi ziyaret eden CHP Milletvekili Gürsel Tekin, vatandaşların ve kahvehane esnafının sorunlarını dinledi. Kahvehanelere, çay ocaklarına toptan ürün sattığını söyleyen esnaf Murat Dündar, Türkiye’de yaklaşık 700 bin kahvehane olduğunu söyleyerek, “Her kahvede en az 2-3 personel var. Mal aldığı toptancısı, perakendecisi, çaycısı, meşrubatçısı var. Biz milyondan büyüğüz aslında. Kahvecinin ne sorunu var? Oyun yasağı var. Keşke açılmasaydı. Günde 10-15 çay satmakla bu gemi nasıl döner? Oteller açıldı, hamamlar açıldı, her yer açıldı ama kahvelerde hâlâ oyun yasağı devam ediyor. Artık ‘batıyoruz’ demiyoruz, ‘battık’ diyoruz” dedi.

ÇAY İÇEN DE VERESİYE DEFTERİNE YAZDIRIYOR

Giderlerinin gelirlerinden fazla olduğunu ve 4-5 çalışanı olduğunu söyleyen kahvehane işletmecisi Hüseyin Maraşlı ise veresiye defterlerinin olduğunu anlattı. Esnaf Hüseyin Maraşlı, aylık 30 bin TL masrafı olduğunu belirterek, “Benim bir sürü çalışanım var yanımda. Hepsinin çocukları var, bakmakla mükellef olduğu kişiler var. Ben ‘kapatayım’ diyorum. Ama inanın bu da çözüm değil. Sahip çıkmıyorlar bize. Bizi unuttular” diye konuştu.

TEKİN’DEN “KREDİLERİ ÖTELEYİN” ÇAĞRISI

Maliye Bakanı Berat Albayrak’a seslenen Gürsel Tekin de “Devlete en çok vergi ödeyen küçük esnaftır. Kredi verdiniz, bu kredileri şu anda kimsenin ödeme şansı yok. Gelin bu krediyi faizsiz en az 6 ay öteleyin. Aksi takdirde birikmiş 22-23 milyon icra dosyasının nereye varacağını kestirmek bile mümkün değil” dedi. Tekin, “Fakire ‘yetinmeyi bilin’ diyorlar. Fakir zaten biliyor. Zengine söyleyin paylaşmayı bilsin” ifadesini kullandı.

Siyasi partilere halkın cebinden 481 milyon lira yardım

Okumaya devam et

Popular