Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya’da AKP’nin desteklediği Serrac hükumeti istifa için tarih verdi

Libya’da Birleşmiş Milletler’in meşru kabul ettiği ve Türkiye’nin de destek verdiği Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin başbakanı Fayiz es Serrac, ekim ayı sonunda görevinden istifa edeceğini açıkladı.

BOLD – Libya’da uluslararası toplum tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin (UMH) lideri Başbakan Fayiz es Serrac, istifa kararını devlet televizyonundan halka duyurdu. Canlı yayında konuşan Serrac, “Görevlerimi en geç ekim sonunda yeni bir yürütme otoritesine devretmeyi samimiyetle istediğimi açıklıyorum” dedi. Ülkede savaşın sona erip siyasi çözüm bulunması için çalışacağını belirten Sarrac, siyasi süreç kapsamında yeni seçilecek yönetime görevi devredeceğini açıkladı: “Görevlerimi seçilecek bir sonraki yönetimin yetkililerine en geç ekim sonunda devretmeyi samimiyetle istediğimi herkese ilan ediyorum. Bu sürede diyalog komitesinin faaliyetlerini tamamlamış, yeni bir başkanlık konseyi seçmiş ve görevi devralacak yeni başbakanı görevlendirmiş olacağını umuyorum.”

BM öncülüğünde 6 Eylül tarihinde Fas’ta iki tarafın bir araya geldiği görüşmeler başlamıştı. Aynı tarihte Serrac da İstanbul’a giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştü.

AĞUSTOS’TA ATEŞKES İLAN EDİLDİ

Ülkede 21 Ağustos’ta Trablus ve Tobruk hükumetleri ateşkes ilan etmişti. Ateşkes koşulları arasında; Sirte ve Jufra kentlerinin silahsızlandırılmış bölge ilan edilmesi, 7 aydan fazladır askıda olan petrol üretiminin yeniden başlatılması, Mart 2021’de seçimler yapılması ve yabancı güçler ile paralı savaşçıların ülke topraklarından ayrılması da vardı. Libya’da askeri güç bulunduran ülkelerden biri de Türkiye. Ankara, Sirte ve Jufra yeniden Trablus hükumetinin kontrolüne geçmeden ateşkes anlaşması imzalanmasına da sıcak bakmıyordu.

EKONOMİK SIKINTILAR VE YOLSUZLUK

Ülkenin doğusunda denetimi elinde tutan General Halife Hafter’in kontrolündeki bölgelerde bulunan enerji yollarının kapanması ve ithalatın durması, ülke genelinde yaşam standartlarının büyük oranda düşmesine sebep oldu. Doğudaki protesto gösterilerinin ardından Tobruk hükumeti, istifasını sunduğunu açıkladı.

Libya’nın doğusunu kontrol altına alan Halife Hafter’e karşı Türkiye’nin desteklediği Serrac yönetimine karşı bir süredir protesto gösterileri vardı. Serrac, Trablus hükumetinin etkili isimlerinden içişleri bakanı Fethi Başağa’yı görevden alsa da, Başağa kısa bir süre sonra yeniden görevine döndü.

Serrac, 2015’te kurulduğundan bu yana Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin lideri. Türkiye’nin desteklediği Serrac, Libya’ya giden üst düzey Türk heyetlerle görüşüyor, zaman zaman da Ankara’ya giderek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geliyor.

YOLSUZLUK İDDİALARI NEDENİYLE OLUŞAN BASKI HAFİFLETİLECEK

Bloomberg Haber Ajansı, geçtiğimiz günlerde yayınladığı haberde Başbakan Serrac’ın istifa ederek yolsuzluk iddiaları nedeniyle üzerinde oluşan baskıyı azaltmayı düşündüğünü belirtmişti. Bloomberg, Serrac’ın istifa edeceği fakat geçiş döneminde gelecek ay Cenevre’de yapılacak müzakereler için geçici olarak görevini sürdüreceğini kaydetti. Bloomberg’e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen dört yetkili, Serrac’ın bu planı Libyalı ve yabancı partnerleriyle görüştüğünü ifade etmişti.

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Sarraj Hükumeti istifaya hazırlanıyor

Dünya

Erdoğan ve Putin Dağlık Karabağ’ı görüştü: Putin “teröristlerden” rahatsızlığını iletti

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin yaptıkları telefon konuşmasında Dağlık Karabağ’ı görüştü. Putin “teröristlerin” savaşa dahil edilmelerine yönelik endişelerini aktardı. Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Azeri ve Ermeni liderlerle görüştü.

BOLD – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan arasındaki telefon görüşmesine dair Kremlin’den yapılan açıklamada,  Putin’in Erdoğan’a Dağlık Karabağ bölgesindeki savaşa “teröristlerin” dahil edilmesinden duyduğu endişeyi aktardığı belirtildi.

Putin’in görüşmede çatışmaların hala sürmesinden dolayı duyduğu “derin kaygıyı” da dile getirdiği kaydedildi. Kremlin’in açıklamasına göre, Putin, Ortadoğu’dan teröristlerin bölgeye gitmeyi sürdürmesini de eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimi ile gerçekleştiği ifade edilen görüşmede, Libya ve Suriye’deki durumun ele alındığı belirtildi. Ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

Batı basını Suriyeli muhalif gruplara mensup savaşçıların Türkiye üzerinden Ermenistan’a karşı savaşmak üzere Azerbaycan’a gönderildiğini dile getirdi. Bu iddia Fransa, Rusya ve Ermenistan tarafından da resmi olarak dile getirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Suriyeli muhalif savaşçıların Dağlık Karabağ’a gönderildiğini ifade etmişti.

 POMPEO, PAŞİNYAN VE ALİYEV’LE GÖRÜŞTÜ

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı açıklamada, Pompeo’nun Paşinyan ve Aliyev ile telefonda ayrı ayrı konuştuğunu bildirdi.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanı Pompeo, liderlere, çatışmalara son vermelerine ilişkin taahhütlere uymaları ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü bünyesindeki Minsk Grubu himayesinde Dağlık Karabağ sorununa diplomatik çözüm bulunması için hareket etmeleri konusunda baskı yaptı” ifadelerine yer veren Sözcü Ortagus, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun meselenin askeri çözümü olmadığının altını çizdiğini de bildirdi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Okumaya devam et

Dünya

Fransız basınından boykot yorumu: Erdoğan’ın amacı dikkati ekonomiden başka yere çevirmek

Fransa’da hem sağ hem de sol eğilimli gazetelerde, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a yönelik sarf ettiği “zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözlerini ve Fransız ürünlerini boykot çağrısını eleştiren yazılar yayımlandı.

BOLD – Fransa’nın en önemli merkez-sol gazetesi Le Monde’da Marie Jego imzalı bir makalede, “Türk Cumhurbaşkanı’nın Emmanuel Macron’a yönelik saldırıları onu bir kez daha uluslararası sahnenin ön sıralarına taşısa da, aynı zamanda derin bir krizle karşı karşıya olan ülkesinin zayıflayan ekonomisini açığa vuruyor” denildi.

Makalede, “ekonominin kötü performansının, Kürtlere yönelik artan baskının ve Kovid-19 salgınının kontrolden çıkmasının” Erdoğan’ın imajını kötü etkilediğini savunuldu ve “(Erdoğan’ın) öncelikli isteği olan dindar bir nesil yaratma hedefi bir fiyasko” ifadeleri yer aldı.

“ERDOĞAN YENİ KRİZLER YARATMA İHTİYACI HİSSEDİYOR”

Merkez sağdaki Le Figaro’da Dış Haberler Müdürü Philippe Gelie tarafından kaleme alınan başyazıda ise şu ifadeler yer aldı:

“Hız kaybeden bütün otokratlar gibi, Türk Cumhurbaşkanı dikkati ekonomik ve demokratik başarısızlıklarından başka yere çekmek için yeni krizler yaratma ihtiyacı hissediyor.”

ZAYIFLAMIŞ BİR POPÜLİSTİN KAPRİSLERİ”

Liberal yönelimli günlük gazete Les Echos’da yayımlanan ve Dış Haberler Müdürü Jacques Hubert-Rodier imzalı başyazıda, “Recep Tayyip Erdoğan Emmanuel Macron’a karşı sözlü saldırılarda bulunarak, Türk kamuoyu önündeki eski ışıltısını kazanmaya ve kendini İslam’ın lideri olarak konumlandırmaya çalışıyor. Bu ileriye doğru tehlikeli bir adım” deniliyor.

Katolik gazete La Croix’nın genel yayın yönetimi Jerome Chapuis tarafından yazılan başyazıda ise, “Batılı liderlerle bozuşarak, Erdoğan milliyetçi ve dini duygularını kabartarak destekçilerini yeniden bir araya getirmeyi planlıyor. Bunu bugün yapması tesadüf değil. Türk ekonomisinin durumu çok endişe verici. Ülkenin puanı bir derecelendirme kuruluşu tarafından yakın zamanda düşürüldü, döviz rezervleri 1990’ların ortalarından bu yana en düşük seviyede ve buna Suriye’deki son askeri gerilemeler eklendi. Bütün bu nedenlerden ötürü, onları önemsizleştirmeden, Türk Cumhurbaşkanı’nın sözleri oldukları gibi alınmalı: Zayıflamış bir popülistin kaprisleri.”

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Dünya

Hollanda Başbakanı Rutte’den Erdoğan’a tepki: Kabul edilemez

Hollanda Başbakanı Rutte, Erdoğan’ın Geert Wilders hakkında suç duyurusunda bulunmasını “kabul edilemez” diye değerlendirdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’yi arayarak ülkesinin tepkisini iletti.

BOLD – Hollanda Başbakanı Mark Rutte, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders hakkında kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmasını “kabul edilemez” diye değerlendirdi.

Başbakan Rutte, parlamentoda gazetecilerin Wilders hakındaki suç duyurusunu anımsatması üzerine, Erdoğan’a bir mesaj göndermek istediğini söyledi.

Hollanda Başbakanı, Erdoğan’a “Mesajım çok basit; Hollanda’da biz düşünce özgürlüğünü en önemli değer olarak görüyoruz ve buna politikacıların karikatürleri de dahil” diye seslendi.

DIŞİŞLERİ BAKANI, ŞABAN DİŞLİ’YE TEPKİSİNİ İLETTİ

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da, Erdoğan’ın ana muhalefet partisi lideri Wilders’e yönelik açıklamalarını, “tamamen uygunsuz” diye değerlendirdi.

Blok, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle bakanlığa çağırmak yerine Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli’yi telefonla arayarak, Erdoğan’ın açıklamalarından duydukları rahatsızlığı ilettiğini belirtti. Hollanda Dışişleri Bakanı, Erdoğan’a, “Hollandalı bir milletvekilinin ifade özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmanın kabul edilemez olduğu” mesajını ilettiğini açıkladı.

Hollandalı bakan, Erdoğan’ın açıklamalarının, diplomatik ilişkilere “balyoz darbesi” vurduğunu söyledi.

ERDOĞAN-WİLDERS ATIŞMASI

PVV lideri Wilders, Twitter hesabından Erdoğan’ı kafasında el bombasıyla tasvir eden bir karikatürü paylaşarak, “terörist” ifadesine yer vermişti. Wilders’a “faşist” diye hitap eden Erdoğan, aşırı sağcı liderin düşünce özgürlüğü sınırlarını aştığını belirterek avukatı aracılığıyla hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Aşırı sağcı lider Geert Wilders, Erdoğan’ın hakkında suç duyurusunda bulunmasına Twitter üzerinden verdiği yanıtta, “Yani bana faşist diyen, daha önce bütün Hollanda’yı Nazi kalıntısı ve faşist olarak nitelendiren adam bana karşı dava mı açıyor? Dünya tersine döndü. Ezik”ifadelerini kullanmıştı.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Popular