Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Rabia Naz Vatan’ın ailesi Anayasa Mahkemesine müracaat etti

Şüpheli şekilde ölen 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın annesi ve babası, kızlarının dosyası ile ilgili takipsizlik kararı verilmesinin ardından Anayasa Mahkemesine başvurdu.

BOLD – Giresun Eynesil’de 12 Nisan 2018’de yaralı bulunarak hastaneye kaldırılan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan hayatını kaybetti. Takipsizlik kararı verilen olayla ilgili şüpheler ise tam anlamıyla giderilmiş değil. Anne ve baba Vatan, kızlarının dosyası için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu. Müracaat dilekçesinde dosyanın yeniden yargılanma talebiyle ilgili mahkemeye gönderimi, Anayasa’nın 17’nci, 36’ncı ve 40’ıncı maddelerinin ihlalinin tespiti ve 1 milyon lira maddi ve manevi tazminat istendi.

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüne dair soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti. Karara tepki gösteren baba Şaban Vatan, hukuki girişimleri başlatacaklarını belirtip “Kasıt içerisinde burada bir çocuk canını örtbas etme durumu vardır. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidar olarak hepsi bir elden vicdansızlık yapmıştır” demişti. Giresun Sulh Ceza Hakimliği, takipsizlik kararına itirazı da reddetmişti.

İstismar zanlısı ‘baba’ serbest: Cezaevinde bile tehdit etti

Gündem

Plastik sandalyede ölüm sokağın gündeminde: Erdoğan vatan hainliğinden yargılanmalı

AKP iktidarını kan emici vampirlere benzeten Antalyalı bir vatandaş, Türkiye’de insanların plastik sandalyede öldüğünü belirterek Erdoğan’ın Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini söyledi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden hiç düşmeyen erken seçim konusunda, sokaktaki vatandaşın nabzını tutan bir YouTube kanalının mikrofonuna konuşan Antalyalı bir vatandaş, AKP iktidarına açtı ağzını yumdu gözünü.

Türkiye’deki siyasi otoriteyi kan emici vampirlere benzeten vatandaş, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve propagandacı dediği Fahrettin Altun gibilerden kurtulmak için erken seçime gidilmesi gerektiğini söyledi.

Bold’un geçen hafta gündeme getirdiği, Gümüşhane Cezaevinde polis memuru Mustafa Kabakçıoğlu’nun plastik sandalyedeki ölümü ile ilgili haberlere de atıfta bulunan vatandaş: ‘Bu ülkede insanlar plastik sandalyede ölüyor. Erdoğan’ın Yüce Divan’da vatan hainliğinden yargılanması gerekiyor” diye konuştu. İşte o röportaj

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye hak ihlallerinde rekor kırdı

Anayasa Mahkemesinin yayımladığı bireysel başvuru istatistikleri hak ihlallerindeki acı tabloyu ortaya koydu. Resmi rakamlara göre AYM’nin esastan incelediği dosyaların yüzde 94’ünde hak ihlali kararı verildi. Adil yargılama hakkının ihlali ise yüzde 55’le ilk sırada yer aldı. İstatistikler 15 Temmuz 2016 sonrası OHAL’in başlamasıyla birlikte hak ihlali başvurularında patlama yaşandığını da gözler önüne serdi.

BOLD – Kapatılma riskiyle karşı karşıya kalan Anayasa Mahkemesi (AYM), Eylül 2012 ile Eylül 2020 arasını kapsayan 8 yıllık bireysel başvuru istatistiklerini yayımladı. Esastan incelenen 11 bin 124 dosyadan 10 bin 428’inde hak ihlali kararı verildi. Bu rakama göre esastan incelenen bireysel başvuruların yüzde 93,7’inde hak ihlali kararı verdi.

OHAL SONRASI TARİHİ ZİRVE

AYM’nin istatistikleri, tartışmalı 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra hak ihlalleri başvurularının katlanarak arttığını da ortaya koydu. 2012’de bin 342, 2013’te 9 bin 897, 2014’te 20 bin 578, 2015’te 20 bin 376 olarak gerçekleşen başvuralar adeta OHAL ile birlikte patlama yaşadı. Başvurular, 2016 yılında 80 bin 756, daha sonraki yıllarda ise sırasıyla 40 bin 530, 38 bin 186, 42 bin 971, 2020’nin Eylül ayı itibarıyla ise 30 bin 584 oldu.

İhlal kararı oranlarının yıllara göre dağılımına bakıldığında, 2018 yılı yüzde 21’le zirvede yer aldı. 2018’de toplam 2 bin 167 ihlal kararı verildi. 2020’de ise henüz eylül ayı itibarıyla hak ihlali payı yüzde 20 olarak gerçekleşti.

İhlal kararlarının hak ve özgürlüklere göre dağılımında ise adil yargılanma hakkının açık farkla ilk sırada yer alması dikkat çekti. İhlal kararlarının yüzdesel dağılımında ilk 5 sıra şu şekilde:

Adil yargılama hakkı: Yüzde 55 (5 bin 884)

Mülkiyet hakkı: Yüzde 25,9 (2 bin 758)

İfade özgürlüğü: Yüzde 5,7 (603)

Kötü muamele yasağı: Yüzde 3,4 (358)

Özel hayatın korunması hakkı: Yüzde 2,7 (288)

Okumaya devam et

Gündem

Hakan Şükür’ün babasına hapis cezası talebi

Eski milli futbolcu ve milletvekili Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’ün cemaat üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 13 aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

BOLD – Sakarya’da, eski futbolcu Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür’ün cemaat üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, sanık Selmet Şükür’ün cemaate yardım suçunu işlediğini savundu. Şükür’ün ‘silahlı terör örgütüne yardım’ suçundan 1 yıl 13 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Söz alan sanık avukatları, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre istedi. Sanık ve avukatlarına mütalaayı inceleyip esas hakkındaki savunmalarını hazırlamaları için süre verilmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Aralık’a erteledi.

Cemaat soruşturması kapsamında 2016’da gözaltına alınan Selmet Şükür, ertesi gün tutuklanmış, 25 Kasım 2016’da sağlık sorunları nedeniyle ev hapsi kararıyla tahliye edilmişti.

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Okumaya devam et

Popular