Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Navalny oteldeki su şişesine konulan kimyasalla zehirlendi”

Rus muhalif Alexey Navalny’nin, 20 Ağustos’ta zehirlendiği Noviçok sinir gazının Sibirya’nın Tomsk kentinde uçağa binmeden önce kaldığı oteldeki su şişesinde bulunduğu açıklandı.

BOLD – Rus muhalif Alexey Navalny 20 Ağustos’ta Sibirya’nın Tomsk şehrinden yola çıkmış ve Navalny’nin rahatsızlanması üzerine Omsk şehrine acil iniş yapmıştı. Rus yetkililerden izin çıkmasının ardından muhalif lider Omsk şehrinde tedavi gördüğü hastaneden Berlin’e gönderilmişti. Alman uzmanlar, Navalny’nin Noviçok sinir gazıyla zehirlendiğini açıklamıştı.

Navalny’nin ekibi, havaalanında uçağa binmeden önce içtiği çayda zehir olabileceğini söylemişti. Ancak perşembe günü, ekibin idare ettiği Navalny’ye ait Instagram hesabında “Şimdi anlıyoruz: Otel odasından havalimanına gitmek için çıkmadan önce yapılmış” ifadeleri paylaşıldı.

Navalny’nin ekibi, Kremlin’in kendisini güçlü bir muhalif lider olduğu için zehirlendiğini iddia ederken Kremlin, bu iddiaları reddediyor. Rusya’daki doktorlar Navalny’de sinir gazına rastlamadığını açıklamıştı.

Rusya’da konuyla ilgili resmi bir soruşturma yürütülmedi.

Navalny’nin zehirlendiğine yönelik açıklamaları sonrası Berlin ve Moskova arasında gerilim yaşanmış; perşembe günü de Avrupa Parlamentosu, uluslararası bir soruşturma yürütülmesi çağrısı yapmıştı.

OPCW, TEKNİK YARDIM SAĞLIYOR

Bu arada Birleşmiş Milletler’e bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) 17 Eylül’de yaptığı açıklamada, Almanya’ya Navalny’nin durumunun araştırılması konusundan teknik yardım sağladıklarını belirtti.

Açıklamada, Navalny’den biyomedikal numunelerin alındığı ve bu numunelerin OPCW tarafından belirlenen laboratuvarlar tarafından inceleneceği kaydedildi. Analiz sonuçlarının da Alman yetkililerle paylaşılacağı belirtildi.

RUSYA’DA MUHALİF İSİMLERE YÖNELİK SALDIRILAR

Son yıllarda öldürülen ya da hedef alınan Kremlin karşıtı isimler arasında araştırmacı gazeteci Anna Politkovskaya, eski Rus güvenlik yetkilisi Aleksandr Litvinenko, eski Rusya Başbakan Yardımcısı ve muhalefet lideri Boris Nemtsov ve eski Rus çifte ajan Sergei Skripal yer alıyor.

Skripal ve kızı Yulia, 2018 yılında İngiltere’nin Salisbury kentinde Novichok’la zehirlenmiş, soruşturmayı yürüten İngiliz ekip Rus güvenlik kurumlarını suçlamıştı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından yapılan testlerde de zehirli bir maddenin kullanıldığı doğrulanmıştı.

Uygurlar evlerinde bile rahat değil: Çinli memurlar, zorla evlere yerleştiriliyor

Dünya

DSÖ’den aşı müjdesi: Kasım sonundan itibaren sonuç alabiliriz

Koronavirüs aşısının tarihi hakkında açıklama yapan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, aşı ile ilgili önümüzdeki kasım ayı sonundan itibaren sonuç alınabileceğini söyledi. 

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüs aşısının tarihi hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Dr. Swaminathan, “Devam eden aşı çalışmalarını izleyebildiğimiz kadarıyla en iyi beklentimiz, yıl sonundan önce, muhtemelen kasım sonundan itibaren, bir veya iki aşı denemesinden sonuç alabileceğimizdir” dedi.

10 AŞININ FAZ 3 DENEMELERİ DEVAM EDİYOR

Aşıların acil kullanımının gündeme gelmesi halinde ise DSÖ’nün bu konuda “minimum kriterleri” olduğunu belirten Swaminathan, dünya genelinde 10 aşının Faz 3 denemelerinin devam ettiğini işaret ederek, aşıların başarılı olmasına ilişkin beklentilerin “dengeli” olması gerektiğini vurguladı. Aşıların Kovid-19’a karşı başarılı olmama ihtimaline de değinen Swaminathan, “Çünkü aşı denemelerinin başarı oranlarının yüzde 10-20 olduğunu biliyoruz” dedi.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Pentagon, S-400’ü test eden Türkiye’yi kınadı

Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınadı. Kınama açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptı.

BOLD – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, “Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da teyit ettiği üzere Türkiye’nin 16 Ekim’de yaptığı S-400 hava savunma sisteminin testini en güçlü şekilde kınıyor” açıklamasını yaptı.

NATO’YA BAĞLILIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Hoffman, yaptığı yazılı açıklamada, “Pozisyonumuz konusunda açık ve tereddütsüz olduk, operasyonel bir S-400 sistemi, Türkiye’nin müttefik olarak ABD ve NATO’ya olan bağlılığıyla örtüşmüyor” dedi. Türkiye’nin bu sistemleri almasına karşı çıktıklarını hatırlatan Hoffman, “Güvenlik ilişkilerimiz için ciddi sorunlar teşkil etme riski taşıyan bu testlere itiraz ediyoruz” dedi. Hoffman, Türkiye’nin S-400 alımından dolayı F-35 programına katılımının askıya alındığını hatırlatarak, “S-400 başka alanlardaki iş birlikleri konusunda engel olmaya devam ediyor” dedi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Ersin Tatar, yemin edip görevine başladı

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da katıldığı yeminin ardından 21 pare top atışı yapıldı.

BOLD – KKTC’de ikinci tur seçiminde, KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde ant içerek görevine başladı. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

5. CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖREVİNE BAŞLADI

KKTC Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar, bugün KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde düzenlenen törende ant içti. Meclis’e gelişinde Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay tarafından karşılanan KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri birliği selamladı. Tatar, daha sonra Uluçay ile Şeref Salonuna geçti ve bir süre sonra Uluçay’ın Genel Kurulu açmasının ardından Meclis Genel Kurul Salonu’na gelerek Cumhurbaşkanlığı yemini etti. Tatar’ın yemin etmesinin ardından meclis bahçesinde Cumhurbaşkanlığı forsu göndere çekildi ve 21 pare top atışı yapıldı.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular