Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye Kayak Federasyonunda yeni yönetimden eski yönetime 4 milyon liralık dava

Gençlik ve Spor Bakanlığının kayak malzemesi alım ihalesini kazanan firmanın, malzemeleri Türkiye Kayak Federasyonu deposundan temin ettiği ortaya çıktı. Federasyon yöneticilerinin, kurumu 4 milyon lira zarara uğrattıkları belirlendi.

BOLD – Gençlik ve Spor Bakanlığı 2017’de kayak malzemesi alım ihalesi açtı. İhaleyi alan Er-ta Soyak Şirketi bakanlığa teslim ettiği malzemeleri Türkiye Kayak Federasyonu deposundan temin etti. Yeni yönetim, federasyonu 4 milyon lira zarara uğratan eski yönetim hakkında dava açtı.

FEDERASYONUN MALZEMELERİNİ BAKANLIĞA VERDİ

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre Türkiye Kayak Federasyonunun Eylül 2018’de yapılan genel kurulu ile yönetimi değişti. Dava dosyasında yer alan bilgiye göre yeni yönetim geçmiş dönemlerde federasyon kayıtlarının usule uygun tutulmadığını belirterek söz konusu kayıtların incelenmesi, envanterlerin çıkarılması için çalışmalara başladı. İddiaya göre yapılan inceleme sonucu federasyonun deposunda bulunması gereken kayak malzemeleri ve ekipmanlar depoda bulunamadı. İncelemeler devam ederken Gençlik ve Spor Bakanlığının 2016’da bir malzeme alım ihalesi açtığı ve ER-TA SOYAK firmasının bu ihaleyi aldığı görüldü. Ancak ihaleyi alan ER-TASOYAK’ın bakanlığa teslim ettiği kayak malzemelerinin Kayak Federasyonunun deposundan karşılandığı tespit edildi.

MAL VARLIKLARINA TEDBİR KONULMASI İSTENDİ

Kayak Federasyonunun zarara uğratıldığını belirten yönetim, eski Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanvekili Prof. Dr. Fatih Kıyıcı, eski Genel Sekreter Prof. Dr. Necip Fazıl Kishali, Satın Alma Sorumlusu Ahmet Cemalettin Gülenay ve ihaleyi alan firma hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Ayrıca yeni yönetim şüphelilerin, federasyonun zararını karşılamaları için Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde tüm usulsüzlükler sıralanırken şüphelilerin mal varlıklarına ihtiyati tedbir konulması talep edildi. Ayrıca Necip Fazıl Kishali, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak şu an görev yaparken, Fatih Kıyıcı’nın ise aynı üniversitede antrenörlük eğitimi bölüm başkanı olduğu öğrenildi.

4 MİLYON LİRALIK ZARAR OLUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişleri ise yeni yönetimin iddialarını hazırladıkları raporda doğruladı. Söz konusu raporda, tüm iddiaların dışında milli takıma verilmesi gereken kayak malzemelerinin Türkiye Kayak Federasyonuna teslim edilmiş gibi işlem yapıldığı ancak bu malzemelerin teslim edilmediği de aktarıldı. Söz konusu raporda şüpheli isimlerin federasyon içerisinde konumlarını araç olarak kullandıkları ve Türkiye Kayak Federasyonunu yaklaşık 4 milyon lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

Gündem

Ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel 1.300 TL iade için 25 bin TL’sini dolandırıcılara kaptırdı

Dolandırıcılar bin 321 lira para iadesi için aradıkları ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel’in hesabından 25 bin lira çekti.

BOLD – Dolandırılan profesörler kervanına ekonomi profesörü Seyfettin Gürsel de eklendi. Banka görevlisi olduklarını söyleyen dolandırıcılar, Gürsel’in 25 bin lirasını kendi hesaplarına aktardı.

BİN 321 TL BEKLERKEN 25 BİN LİRASINDAN OLDU

Sabah’ın haberine göre özel bir üniversitede görevli Prof. Dr. Gürsel’e (71), geçtiğimiz günlerde telefonla ulaşan tele-dolandırıcılar, bankadan aradığını söyleyerek hesap işletim ücreti olan bin 321 liranın iadesi için TC kimlik numarasını ve anne kızlık soyadını paylaşmasını istedi. Profesör de bu bilgileri verdi. Daha sonra telefonuna mesaj olarak gelen şifreyi dolandırıcıya veren Prof. Gürsel’in hesabındaki paranın 25 bin lirası başka hesaba aktarıldı. Prof. Dr. Gürsel, savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

“Toplumun bize sırtını dönüp ‘sıkıldık’ demesi çok kırıcı oldu”

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs Bilim Kurulundan bir istifa daha: Sebebini açıklamadan kaçıyorlar

Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın üç hafta önce görevi bıraktığı ortaya çıktı. “Gördüğü lüzum üzerine” görevinden ayrılan Çaplı’nın istifasını ise arkadaşı Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya açıkladı.    

BOLD – Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde 40 yıllık arkadaşı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın sessiz sedasız üç hafta önce görevi bıraktığını açıkladı.

ARAŞTIRMAYI YAPAMAYINCA İSTİFA ETTİ

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın Sağlık Bakanlığı bünyesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında sosyal konularla ilgilenmek için kurulan Toplum Bilimleri Kurulu’ndan istifa ettiğini yazdı. Çaplı istifa ile ilgili bilgi vermese de Sarıkaya, istifanın Dünya Bankası’nın 1.1 milyon liralık desteğiyle yapılması planlanan Türkiye Barometresi çalışmasını bürokratik engellere takılması olduğunu ima etti.

“GÖRDÜĞÜM LÜZUM ÜZERİNE AYRILDIM”

Sarıkaya yazısında Prof. Çaplı’nın istifası ile ilgili şu ifadelere yer verdi: “Bütün bunları kırk yıllık arkadaşım, dostum Bülent Çaplı’yı arayıp sordum. “Muharrem sen benim arkadaşımsın, dostane olarak dahi olsa başkalarına söylemediğim gibi sana da nedeni konusunda tek kelime edeceğim, ‘Gördüğüm lüzum üzerine ayrıldım’. Söyleyeceğim bu kadar… Ayrılmam da yeni değil 3 hafta oldu; bu konuda tek kelime etmem…” Dedim ki “Yerine de henüz atama yapılmamış…” Demesin mi “Bunu da bana sorma…” İnanın dün yordu beni…”

“Toplumun bize sırtını dönüp ‘sıkıldık’ demesi çok kırıcı oldu”

Okumaya devam et

Gündem

“Toplumun bize sırtını dönüp ‘sıkıldık’ demesi çok kırıcı oldu”

Türkiye hükumeti, iş yükü artan sağlıkçıların istifa, izin ve emekliliklerini yasakladı. Sağlık çalışanları ise neden ayrılmak istediklerini anlatarak topluma sitemde bulundu.  

BOLD – Koronavirüse karşı mücadele eden sağlık çalışanları, emeklerinin karşılıklarını alamamak, iş yükünün fazlalığı, izin kısıtlaması getirilmesi, ek ödemelerdeki adaletsizlik gibi sorunlardan dertli. Göğüs hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları ile yoğun bakım hekimlerinin, artan iş yükü altında çalışmaya devam etmesi, ağırlıklı olarak bu alandaki uzmanların istifa ya da erken emekliliklerine yol açtı. Hükumet de dün aldığı kararla hekimlere istifayı yasakladı.

İSTİFA EDEN HEKİMLERLE GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’in haberine göre Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden sosyologlar, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden göğüs hastalıkları uzmanları bir araya gelerek ülkenin farklı kentlerinden hekimlere ulaştı. “Adanmışlıktan Tükenmişliğe, Tükenmişlikten Vazgeçişe: Kovid-19 Pandemisinde İstifa Eden / Emekli Olan Hekimlerin Çığlığı” başlıklı bir araştırma yapıldı. Araştırmaya 19 hekim katıldı. İstifa ya da erken emeklilik kararı alan hekimler, yaşadıkları sorunları, onları mesleğe devam etmeme kararına götüren etkenleri tek tek aktardı.

AMAÇ, VAZGEÇİŞİN SALGINA DÖNÜŞMESİNİ ÖNLEMEK

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ergur, araştırmada Kovid-19 pandemi sürecinde istifa ve emeklilik olgularının arkasında yatan etmenlerin ve sonuçların sosyolojik anlamda belgelenmesinin sağlandığını belirterek “Böylece gelecekte bu tür olayların sürmesinin ve bir vazgeçiş salgınına dönüşmesinin önlenmesi için nedenlerini, yapılması gerekenleri anlamaya yönelik bir tür otopsi yapılmaktadır” dedi.

KOŞULLARIN PANDEMİYE UYGUN DÜZENLENMEMESİ İSTİFA GETİRMİŞ

Araştırma ekibinden sosyolog-hekim Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur da hekimlerin aldıkları kararlarının yalnızca bireysel olmayıp bireyi bu davranışa sevk eden toplumsal ilişkilerin özüyle de ilgili olduğunu kaydetti. Görüşmelerden örnekler veren Ergur, “‘Kovid sürecinin başında ayrılmayı kesinlikle düşünmedim’. ‘Eğer tam donanımlı ekip içinde olsaydım ve benim çalışma koşullarım gerçekten pandemiye uygun bir şekilde düzenlenmiş olsaydı ve ekonomik olarak da kayba uğramayacağımı bilseydim bırakmayı düşünmezdim’. Biz bu kadar bunları düşünüp ailemizden, her şeyden fedakârlık yaparken toplumun birden bize neredeyse sırtını dönüp hayatını yaşamaya başlaması, sadece ‘sıkıldık’ demeleri çok kırıcı oldu” dedi.

AKP’ye dolar darbesi: Halk desteği yüzde 30’un altına düştü

Okumaya devam et

Popular