Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Feray Şahin’in ailesi katil zanlısına verilen ödül gibi cezaya tepkili

Feray Şahin 3 yıl önce evinde öldürüldü. Olayın sanığı polis memuru Fatih Burak Aykul, iyi hal indirimi uygulanarak 5 yıl 3 ay hapis cezası aldı. 1.5 yıl yatan katil, şimdi aramızda. Karara isyan eden aile, Yargıtay’daki dosyanın bir an önce karar bağlanmasını bekliyor. 

BOLD – Üniversite okuduğu Mersin’deki evinde polis memuru Fatih Burak Aykul tarafından 19 Eylül 2017’de katledilen Feray Şahin’in 3. ölüm yıldönümü. Olayın sanığı Aykul, 1.5 yıl yatıp çıktı. Feray Şahin’in ailesi, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, ölüm yıldönümünde dava dosyasını Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e değerlendirdi.

ACIMIZI DAHA DA ÇEKİLMEZ KILIYOR

Feray’ın annesi Aysel Şahin, katilin elini kolunu sallayarak dolaşmasının acılarını daha da çekilmez kıldığını belirterek, “Katil delilleri kararttı. Kızımın yaşı kadar bile ceza almadı. Bunun neresi hak, hukuk, adalet? Katile ödül gibi ceza verenler ve onaylayanlara soruyorum; sizin başınıza böyle bir acı olay gelse tepkiniz ne olurdu? İnsan öldürmenin iyi hali olamaz. Adalet Bakanı’na soruyorum. Hani herkes işlediği suçun cezasını çekecekti?” dedi.

BİZİ BİR KEZ DAHA ÖLDÜRDÜLER

Baba Bekir Şahin, kızının katiline ödül gibi cezayı verip sokağa bırakanların kendilerini bir kez daha öldürdüğünü belirterek, “Birçok kadın katili gibi Feray’ın katili de hiçbir şey olmamış gibi geziyor. Hak, hukuk, adalet nerede? Katil cinayeti işledikten sonra delillerin önemli kısmını yok ederken cinayete kaza süsü verip mahkemeyi yalanlarıyla yönlendirdi. Bizim itirazlarımıza ve ispatlarımıza ise o mahkeme başkanı da savcısı da kulak tıkadı. Böyle bir adalet yok. Katil Burak Aykul 1.5 yıl yattı çıktı, 632 gündür sokakta. Dosya 436 gündür yani 17 aydır Yargıtay’da bekliyor biz, 36 aydır adalet peşindeyiz” dedi.

YARGITAY HALEN NEYİ BEKLİYOR?

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Feray’ın canını alan Fatih Burak Aykul’un 5 yıl 3 ay gibi komik bir ceza aldığını belirterek, “Şu anda elini kolunu sallayarak sokakta dolanıyor. Feray’ın davası hâlâ Yargıtay’da. Buradan Yargıtay’a sesleniyorum: Neyi bekliyorsunuz? Adaletin kendiliğinden gelmesini mi? Halkın adalete olan güven duygusu bu şekilde mi sağlanacak? Ödül gibi verilen bu cezalar ne yazık ki her geçen gün hak ihlallerini de beraberinde getiriyor. Kadın cinayetlerinde yargının adaletten yana tavır almasını bekliyoruz” dedi.

KATİLLER HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ GEZEMESİN

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu, “Bu vahim olaylar yaşanırken İstanbul Sözleşmesi’ne karşı çıkanları anlamak mümkün değil. Sözleşme diyor ki taraf devletler şiddeti önlemek için çalışmalı, önleyemediği durumlarda mağduru korumalı, faili etkin bir şekilde kovuşturulmalı. “Feray Şahin’in katilinin sokakta hiçbir şey olmamış gibi gezmesinin” verdiği acıya duyarsız kalınmamalı” dedi.

FERAY MERSİN VE ANTEP’TE ANILIYOR

Feray Şahin ölüm yıldönümünde düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Kadın örgütleri Şahin için memleketi Gaziantep’te saat 14.00’te Yeşilsu Parkı’nda, Mersin’de ise Feray Şahin Parkı’nda 13.00’te basın açıklaması yapacak. Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve hastanede tedavi gören baba Bekir Şahin ile anne Aysel Şahin, ilk kez kızlarının mezarını ziyaret edememenin üzüntüsünü yaşıyor.

Bu Türkiye’nin hikayesidir: Davlumbazı unutmuşlar!

Gündem

Özel eğitim öğrencileri de yüz yüze eğitim yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim öğrencileri için yüz yüze eğitim kararı aldı. Bakanlığın kararına göre özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda 26 Ekim’den itibaren beş gün yüz yüze eğitime geçilecek.

BOLD – Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla beş gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasını taşıyan yazı 81 ile gönderildi.

İSTEYEN VELİLER ÇOCUKLARINI GÖNDERMEYECEK

Karara göre, kademeli olarak yüz yüze eğitimin genişletilmesi kapsamında 26 Ekim itibarıyla tüm kademe ve sınıf seviyelerinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim sınıflarında beş gün yüz yüze eğitime başlanacak. Yüz yüze eğitim için öğrencilerin okula devamının sağlanmasında velilerin tercihi esas alınacak ve velinin yazılı talebi doğrultusunda yüz yüze eğitime devam etmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Yüz yüze eğitimde, her ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak.

ARTIK CANLI DERS YAPILMAYACAK

Öğretmenler tarafından haftada beş gün okulda yüz yüze eğitim verilecek olması nedeniyle okula devam etmeyen öğrenciler için ayrıca canlı ders yapılamayacak. Bu nedenle yüz yüze devam etmeyen öğrencilerin “www.orgm.meb.gov.tr” ve “www.eba.gov.tr“ web sayfalarından, “özelimegitimdeyim” ile “EKPSSMEBOZEL” mobil uygulamalarından veya “tid.meb.gov.tr” gibi dijital platformlarından yararlanması, ayrıca EBA ilkokul ve ortaokulda yayınlanan özel eğitim öğrencilerine yönelik hazırlanan ders videolarının takip edilmesi velilere tavsiye edilecek.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Gündem

2 bin 165 kişide daha Kovid-19 tespit edildi

Koronavirüsle mücadeleye karşın vaka sayısındaki artış sürüyor. Bugün 2 bin 165 kişide koronavirüs tespit edildi. Artan vaka sayısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, halktan maske kullanmaya dikkat etmelerini istedi. 

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Bakan Koca, 2 bin 165 kişiye koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğu, 74 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

VAKA SAYISI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 74 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 165 yeni hasta tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle toplam 9 bin 658 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı ise 357 bin 693’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 493 oldu.

BAKAN KOCA’DAN MASKE RİCASI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2.165 yeni hastamız var. Toplamda yaklaşık 13 milyon test yapıldı. Ağır hasta sayımızda artış devam ediyor. Salgınla mücadelede geldiğimiz noktada elimizdeki en büyük silah başta maske olmak üzere tedbirlerdir. Mücadeleye güç verin” dedi.

23 Ekim koronavirüs tablosu ise şöyle:

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Gündem

Enis Berberoğlu’nun itirazını üst mahkeme de reddetti

Milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararının ardından yapılan ve reddedilen yeniden yargılanma başvurusu için üst mahkemeye yapılan itiraz da reddedildi.

BOLD – İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanma talebini reddetmesinin ardından bir üst mahkemeye yapılan itiraz 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

AYM HAK İHLALİ KARARI VERMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi’nin, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz eden Enis Berberoğlu’nun avukatları İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundukları itiraz dilekçesinde kararın gözden geçirilerek kaldırılmasını talep etmişti.

HERHANGİ BİR MERCİNİN DENETLEME YETKİSİ YOK

Dilekçede, Anayasa Mahkemesi’nin “Özgürlüğün ihlal edildiğine” ilişkin karar verdiği hatırlatılarak, herhangi bir mercinin bu kararı denetleme ya da inceleme yetkisi olmadığı belirtildi. Anayasa Mahkemesi kararlarının yerine getirilmesinin zorunlu olduğu anlatılan dilekçede, “Anayasa Mahkemesi’nin, tespit edilen ihlalin giderilmesi amacıyla yeniden yargılama yapılmasına hükmettiği hallerde, ilgili usul kanunlarında düzenlenen yargılamanın yenilenmesi kurumundan farklı olarak yargılamanın yenilenmesi sebebinin varlığının kabulü ve önceki kararın kaldırılması hususunda derece mahkemesinin herhangi bir takdir yetkisi bulunmaz” denildi.

ÜST MAHKEME DE REDDETTİ

15. Ağır Ceza Mahkemesi, Enis Berberoğlu hakkında yapılan başvuruya ilişkin karar verilmesine yer olmadığına karar vererek itirazı reddetti.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular