Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Savunmaya operasyon sürüyor: 55 avukat daha gözaltına alındı

Çoklu baro düzenlemesi sonrası baro kuracak kadar sayıya ulaşamayan iktidar, avukatlara yönelik baskılarını artırdı. Son günlerde yapılan avukat gözaltılarına yenileri daha eklendi. İzmir merkezli 19 ilde 55 avukat daha gözaltına alındı.

BOLD – İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, Gülen cemaatinin avukat yapılanması iddiasıyla 19 ilde düzenlenen operasyonda 55 şüpheli gözaltına alındı.

ÖNCEKİ HAFTA ANKARA MERKEZLİ YAPILMIŞTI

Önceki hafta da Ankara merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonla 48 avukat, 7 stajyer avukat, 3 ihraç edilmiş hakim ve 1 ihraç hakim adayı ile 1 hukuk fakültesi mezunu toplam 60 kişi Gülen cemaati soruşturma ve koğuşturmalarında işlem yapılan kişilerin savunması üstlenmek suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Baroların ve hukukçuların büyük tepkisini çeken gözaltılarda avukatlara, “neden savundukları kişilerin gözaltında verdikleri ifadeleri değiştirmelerini istedikleri” sorulmuştu.

Helikopterden atılan Osman Şiban’ı ifadesi alınmadan zorla askeri hastaneye götürdüler

Gündem

‘Puan’ı olmayana grip aşısı yok! Peki ‘puan’ nasıl hesaplanıyor?

Grip aşısında puan kaosu yaşanıyor. Yapılan düzenlemeye göre kronik hasta ya da 65 yaş üstünde olsanız bile grip aşısı olamayacaksınız. Sadece 1 buçuk milyon doz aşıdan faydalanabilmek için ‘puan’ kriteri getirildi.

BOLD – Kovid-19 vakalarına sonbaharla birlikte grip de eklendi. Hasta olmamak için eczaneye koşanlar ise grip aşısında ‘puan’ engeliyle karşılaştı. Kronik hastalığı olan ya da 65 yaş üstü vatandaşlar grip aşı için umutluydu. Ancak onlar da eczanelerden eli boş dönmek zorunda kaldılar.

GRİP AŞISINDA PUAN KAOSU

Ülke genelinde 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon kronik hastaya karşın sadece 1,5 milyon doz aşının ithal edilmesi sorunu büyüttü. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin minimum 10 milyon doz grip aşısına ihtiyacı vardı. Hal böyle olunca da isteyen herkes aşıya ulaşamadı. Sağlık Bakanlığı çözüm için grip aşısında yeni sistemi devreye soktu.

Aşı durumu yurttaşların e-Nabiz hesabına yüklendi. Sisteme giren yaşlı ve kronik hasta yurttaşların da grip aşısını alamayacağı ortaya çıktı. Öyle ki, diyabetlilerden 85 yaşındakilere uzanan geniş bir kesim bile listede yer almadı. Çünkü bakanlık aşı olabilecekleri ‘Charlson Risk Skoru’na göre belirlendi. Bunun için kronik hasta ya da 65 yaş üzeri olmak yetmiyor, 5 puanın aşılması gerekiyor. Bu da kronik hastalığın boyutu, kanserin türü gibi birçok ayrıntıya bağlı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, aşı olacakları aile hekimlerinin değil sistemin belirlediğini söyledi. Eryazğan, “Mesela KOAH hastası olmak ya da diyabetli olmak da yeterli değil, komplikasyonları da bulunmalı. Şekerinin gözüne vurması, böbreğinin zarar görmesi, bir tarafının felçli olması gibi.” şeklinde konuştu.

PUAN TOPLAMAK KOLAY DEĞİL

Eryazğan’ın verdiği bilgiye göre böbrek hastalığı orta veya ağır derecede ise 2 puan, Felç geçirmek 2 puan, etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan, lenf kanseriz 2 puan, IDS iseniz o zaman 6 puan anlamına geliyor.

Eleştirilerin odağında olan Sağlık Bakanlığı ise bir açıklama yaptı. Açıklamada “İnfluenza aşısı için bağlantı sağlamış durumda. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle peyderpey temin edilmekte. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörüldü” ifadelerine yer verildi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Çiftçiye darbe: Buğday ithal edilecek, dışarıya un hibe edilecek

AKP, yerli buğday üreticisini bitirecek bir karara imza etti. Buğday, arpa, mısır ve mahlut ithalatındaki gümrük vergisi sıfırlandı. Bu karar buğday ithalatının önünü açacak.  Diğer yandan Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin tona kadar un ve on binlerce ton bakliyat hibe etme kararı alındı.

BOLD – Birçok tarım ürününün ihracatçısı olan Türkiye, yanlış tarım politikaları sebebiyle ithalatçı konuma geldi. Pirinçten mercimeğe, nohuta varana dek ithal birçok tarım ürünü, yerli ürünlerin önüne geçti.

BUĞDAY ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE

Tartışmalar devam ederken, AKP yerli buğday üreticisini de bitirecek bir karar imza attı. Buğday, arpa, mısır ve mahlut ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. İthalat kararı, çiftçiyi zora sokacak. Türkiye son yıllara kadar dışarıdan buğday satın alıyor ve un yapıp ihraç ediyordu. Ancak yeri üretim buğday son zamanlarda Türkiye’nin ihtiyacına yetmemeye başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni karar ise dikkatleri çekti. Buğday, arpa ve mısır ithalatına kapı bir kez daha sonuna kadar açıldı. Karara göre makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfırlandı.

İthalat kararı doğal olarak fiyatları aşağı çekecek. Zaten yüksek maliyet ve düşük fiyat sebebiyle sıkıntılı zamanlar yaşayan yerli çiftçiyi ise ithalat kararının ardından daha zor günler bekliyor. Gümrük vergisi, buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 idi.

Türkiye’nin buğday üretimi 2019’da bir önceki seneye kıyasla yüzde 5 azalarak 19 milyon tonun altına inmişti. 2018’deki üretim ise 2017’ye göre yüzde 7 azalmıştı. Buna karşın Türkiye, geçen yıl 2.3 milyar dolarlık buğday ithalatı yaptı. Bu ithalatın 1.5 milyar dolarlık bölümü ise Rusya’dan yapıldı. Diğer yandan Rus kaynaklar, son 4 haftada Türkiye’den yoğun talep geldiğini belirterek buğday fiyatlarının bir haftada 11 dolar birden yükseldiğini duyurmuştu.

HİBE GİDERİ HAZİNEDEN ÇIKACAK

İthalat kararının yankıları devam ederken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hibe kararı da dikkatleri çekti. TMO aracılığıyla Suriye’deki sivil halk başta olmak üzere diğer ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine 100 bin tona kadar un ve toplamda 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohut hibesi yapacak. Temin edilecek ürünler, Türk Kızılay’ı ve/veya AFAD’a teslim edilecek. Doğan bedeller, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin ilgili harcama tertiplerinden ödenecek.

Okumaya devam et

Gündem

Bilimsel araştırma için verilen paraya düdüklü tencere almışlar

Sayıştay, üniversitelere bilim üretmek için verilen kaynakların başka amaçlar için kullanıldığını ortaya çıkardı. Cumhuriyet Üniversitesi bilimsel araştırmalar için ayrılan kaynak ile düdüklü tencere gibi mutfak araç gereci almış. 

BOLD – Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin de bilimsel araştırmalar için ayrılan kaynaklar ile mutfak araç gereci aldığı denetimlere takıldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne (NEÜ) yönelik Sayıştay denetimleri, üniversiteye ilişkin çarpıcı bulguları açığa çıkardı.

PARA AMACI DIŞINDA KULLANILMIŞ

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’i haberine göre torpil iddiaları ile gündeme gelen ve üniversite yerleşkesine yapılacak cami için IBAN paylaşıp destek isteyen eski AKP Milletvekili Cem Zorlu’nun rektörü olduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin, “Bilimsel araştırma projesi” adı altında altyapı projelerini desteklediği ortaya çıktı. Üniversite bünyesinde destek verilen, “Bilimsel Araştırma” projelerinden bazılarının, “İtki ve Yanma Laboratuvarı Altyapı Projesi, Analiz Laboratuvarları Altyapı Projesi” ve “Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Demirbaş İhtiyacı Projesi” olduğu belirlendi.

MUTFAK ARAÇ GEREÇLERİ ALMIŞLAR

Sayıştay denetçileri, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin özel bütçeden alınması gereken bazı demirbaşları, bilimsel araştırma projeleri için ayrılan kaynaklarla karşıladığını tespit etti. Sayıştay’ın Cumhuriyet Üniversitesi’ne ilişkin denetim raporunda, “Bilimsel araştırma projesine ayrılan kaynakların bilimsel altyapı ve destek hizmeti yerine idare hizmetlerinde kullanılacak demirbaşların alımında kullanıldığı görülmüştür. Bu çerçevede bilimsel araştırma projeleri kapsamında yazılım ve mutfak araç-gereçleri alımı ile mutfak tadilatı gibi yapımlar tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

2 milyar dolarlık patronluktan işçiliğe: Nakıboğlu ailesinin çökertilişi

Okumaya devam et

Popular