Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’nin yaptırım kararı aldığı Türk Akım ve Kuzey Akım 2’ye sigorta darbesi

Dünyanın en büyük 13 gemi sigorta şirketinden oluşan P&I Kulüpleri Grubu (IGP&I), Kuzey Akım 2 ve Türk Akım doğal gaz boru hattı projeleri kapsamında faaliyet gösteren gemileri sigorta etmeyeceğini açıkladı.

BOLD – Projelerin inşası kapsamındaki ya da projelerle bağlantılı olan her tür faaliyeti kapsayan kararın, ABD’nin iki projeyle ilgili yaptırım tehdidi nedeniyle alındığı bildirildi.

IGP&I açıklamasında üye şirketlerden yaptırımlara maruz kalmamak için inşa projeleri ile ilgili anlaşmalar imzalamadan önce ciddi bir inceleme ve risk değerlendirmesi yapması istendi.

Dünya çapında okyanuslardaki kargo hacminin yüzde 90’ı IGP&I çatısı altındaki şirketlerin sigortası altında.

Rus enerji devi Gazprom öncülüğünde yürütülen ve mevcut Kuzey Akım 1’in kapasitesini ikiye katlaması öngörülen 11 milyar dolarlık Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin yüzde 90’lık bölümü tamamlanmış durumda. Rusya’nın batısından başlayıp Baltık Denizi’nden geçerek Almanya’nın kuzeyine ulaşması planlanan hattın önümüzdeki yıl kullanıma açılması planlanıyor.

TÜRK AKIM OCAK AYINDA FAALİYETE GEÇTİ

Rus doğal gazını Karadeniz üzerinden 930 kilometrelik boru hattıyla Türkiye’ye taşıyan Türk Akım ise bu yıl Ocak ayında resmen faaliyete geçirilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya ve Türkiye’nin enerjide Rusya’ya bağımlılığını artıracağı gerekçesiyle projelere karşı çıkıyor. Rusya ise Trump’ı, maliyeti çok daha yüksek olan Amerikan sıvı gazını Avrupa’ya satmaya çalışmakla suçluyor.

2017 yılında yürürlüğe giren ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında ABD Başkanı’na Rusya’ya karşı yaptırımları devreye sokma yetkisi veriliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Temmuz ayında yaptığı açıklamada Kuzey Akım 2 ve Türk Akım projelerinde yer almalarına karşın yaptırıma tabi tutulmayan bazı şirketlere tanınan bu muafiyetin kaldırılacağını bildirmişti.

MİT’in Türk asıllı muhaliflere yönelik Almanya’daki faaliyetleri Berlin’in gündeminde

Dünya

İçişleri Bakanlığından ‘Sokağa çıkma yasağı’ haberlerine yalanlama

Yabancı basında yer alan, Türkiye’de olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili iddiaları yalanlayan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: “Tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı.

BOLD – Reuters haber ajansının üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, vaka sayılarındaki artış yüzünden hükumetin sokağa çıkma yasağını masaya yatırdığı belirtildi.

Haberde ismi açıklanmayan yetkilinin ağzından şu ifadeler yer aldı: “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı. Birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir.”

İTİBAR EDİLMEMELİ

Haber, Türk basınında da geniş yer bulurken İçişleri Bakanlığı açıklama yapmak zorunda kaldı. Gündemde yer alan bu iddia ile ilgili İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sosyal medya hesabından: “Bugün Reuters kaynaklı ‘Türkiye’de sokağa çıkma yasakları gelebilir’ haberi tamamen asılsızdır. Daha önce de söylediğimiz gibi sahte genelgelere, isimsiz kaynaklara ve manipülatif haberlere itibar edilmemelidir” mesajını paylaştı.

Sonunda neden Bilim Kurulu toplantılarına katılmadığı belli oldu

Okumaya devam et

Dünya

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Azerbaycan ile aralarındaki Karabağ sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan halkını cepheye davet etti.

BOLD – Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki haftalardır Karabağ’da süren çatışmalara Rusya’nın arabuluculuğunda diplomatik çözüm aranıyor. Rusya’nın girişimleriyle ilan edilen ateşkesin de Ermenistan tarafından bozulduğu iddia ediliyor.

CEPHEYE ÇAĞIRDI

Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diplomasiden umudunu kesti. Azerbaycan ile aralarındaki sorununa uzun süre diplomatik yollardan bir çözüm bulunamayacağını söyleyen. Paşinyan, Facebook’tan yayımladığı video ile tüm Ermenileri cephede savaşmak için gönüllü olmaya çağırdı. Ermeni yurttaşlarına seslenen Paşinyan, ülkesinin zor günler geçirdiğini söyleyerek, “Ya zafer, ya yenilgi… İkisinin arasında bir şey yok” dedi.

Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda uzlaşmaya yanaşmamakla suçlayan Ermenistan Başbakanı Paşiyan, bu durumda müzakerelerin anlamsız olduğunu belirtti.

Ermenistan’ın kabul ettiğini Azerbaycan’ın reddettiğini ileri süren Paşiyan sosyal medya hesabından Ermenilere savaş çağrısında bulundu. Paşinyan halkına şu talimatları verdi:

1) En az 30 kişiden oluşan gönüllü grupları oluşturun

2) Aranızdan bir komutan seçin

3) Yerel askeri komiserliğinizle iletişime geçin

4) Askeriyeden eğitim alın

5) Vatanı korumak için cepheye gidin

6) Zafer

SARAY’DAN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Paşiyan’ın sözlerine sosyal medya hesabından değerlendirdi. Ermeni Başbakanın iddialarına tepki gösteren Kalın: “Paşinyan’ın ‘Karabağ’da diplomatik çözüm yok’ açıklaması, Ermenistan’ın niyetini ortaya koymaktadır. Kimin savaş istediği bellidir. Bu, Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın haklılığını teyit etmiştir: Güney Kafkasya’ya barış ve istikrar ancak Karabağ işgalden kurtulunca gelecektir” dedi.

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Erdoğan’a Lahey yolu: Sonu Sırp kasap Miloseviç gibi olacak

Okumaya devam et

Dünya

Savaştaki Ermenistan ordusundan şaşırtan kare: Dünyanın karşısına böyle çıktı

Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisya’nın basın açıklaması sırasında, arkasındaki bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker şaşkınlık yarattı.

BOLD – Azerbaycan ile Karabağ’da savaş halinde olan Ermenistan’dan dünya basınına yansıyan bir kare günün konusu oldu. 27 yıldır Ermenistan işgali altındaki Azeri topraklarında çatışmalar haftalardır devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda onlarca asker ve sivil hayatını kaybetti.

Azerbaycan Ordusu Karabağ’da işgal altındaki topraklarda ilerlemeye devam ederken, taraflar haklılıklarını dünyaya anlatmak için birbiri ardına açıklama yapıyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan da bugün bir basın açıklaması yaptı. Hovhannisyan’ın ne dediğinden çok toplantıdan yansıyan bir kare çok konuşuldu.

Devam eden çatışmalara ilişkin açıklama yapan Hovhannisyan’ın, konuşmasını yaptığı sırada arkasında, bir eli cebinde bir eli kürdanla dişini karıştıran terlikli bir asker objektiflere yansıdı. Kimliği öğrenilemeyen asker daha sonra kürsüye gelerek açıklama yapıyor. Uluslararası basın toplantısına bir askerin terlikle katılması, eleştirilere neden oldu.

Okumaya devam et

Popular