Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

MİT’in Türk asıllı muhaliflere yönelik Almanya’daki faaliyetleri Berlin’in gündeminde

MİT’nin Almanya’da Türk asıllı muhaliflere yönelik gizli faaliyetleri son yıllarda ülkede yoğun tartışmalara neden oluyor. Son haftalarda meclisteki partilerin Federal Hükümete yönelttiği MİT bağlantılı soru önergelerinin arttığı dikkat çekiyor.

BOLD – Almanya’da son haftalarda Federal Meclisteki (Bundestag) siyasi partilerin Federal Hükumete yönelttiği MİT bağlantılı soru önergelerinin sayısı arttı. Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) ve Sol Parti’nin ardından son olarak Hür Demokrat Parti’nin (FDP) yönelttiği “Almanya’da casusluk” başlıklı önergede de Türkiye öne çıkıyor.

“TEHLİKELİ BOYUTLARA ULAŞTI”

FDP’li milletvekili Benjamin Strasser’in yönelttiği soru önergesine hükümetin verdiği yanıtta, “Almanya’da casusluk, yabancı devletlerin etki altına alma faaliyeti ve gizli istihbarat çalışmalarının tehlikeli boyutlara ulaştığı” belirtiliyor.

Hükümetin yanıtında, “Dünyanın farklı bölgelerindeki jeopolitik öneme sahip çatışmalar, Almanya ve Avrupa’ya da taşınmakta ve bunun sonucu olarak da pek çok devletin gizli haber alma servisleri faaliyetlerini artırmakta ve ülkelerinin çıkarlarını koruma gerekçesiyle farklı yöntemlere ve araçlara başvurmaktalar” tespiti yapılıyor.

YABANCI MUHALİFLERE YÖNELİK FAALİYETLER ARTIŞTA

FDP Federal Meclis Grubu adına soru önergesini yönelten Benjamin Strasser, son beş yılda ne tür casusluk veya istihbarat faaliyetinin arttığını da soruyor. Alman Hükumeti verdiği yanıtta, son beş yılda yabancı istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinin genel olarak arttığını, özellikle de “güvenliği tehlikeye sokacak, buraya etkide bulunma çabaları” ile “Almanya’daki yabancı muhaliflere yönelik istihbarat faaliyetlerinde” artış kaydedildiğini belirtiyor.

Alman Hükumeti, Almanya‘da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) raporlarında da görüleceği üzere, en çok Rusya, Çin, İran ve Türkiye’nin istihbarat faaliyetlerinde artış olduğunu aktarıyor.

15 TEMMUZ’DAN SONRA MİT’İN FAALİYETLERİ ARTTI

Benjamin Strasser, Almanya’da Türkiye kökenli çok sayıda kişinin yaşadığını ve bu kişilerin tümünün Erdoğan yanlısı olmadığını belirtiyor. 15 Temmuz’dan sonra çok sayıda kişinin Almanya’ya gelerek siyasi sığınma başvurusunda bulunduğunu hatırlatan Strasser, sadece geçen yıl Türkiye’den gelenlerin yaptığı iltica başvuru sayısının 11 bin 423 olduğunu, artan muhalif sayısıyla birlikte MİT’in faaliyetlerinin de arttığı görüşünü savunuyor.

Almanya’nın MİT’in hedef ülkeleri arasında yer aldığını kaydeden Strasser, MİT’in sadece istihbarat toplamakla da kalmadığını belirtiyor. Strasser, Almanya’daki muhaliflerin sindirilmesine ve Alman güvenlik birimlerine sızma girişimlerine dair raporların bulunduğunu da belirtiyor.

“MİT, ERDOĞAN’IN SİYASİ SİYASİ HEDEFLERİNE HİZMET EDİYOR”

Eylül ayı başında sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin verdiği bir soru önergesinde de, MİT’in hem Almanya hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki faaliyetleri konu edilmişti.

Alman hükümetinin bu soru önergesine verdiği cevapta, Almanya’nın Türkiye istihbaratı için hedef ülke olmayı sürdürdüğü vurgulandı. “MİT, Türkiye’nin güvenlik yapılanması için merkezi bir birim. Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki hükümet ve onun partisi AKP’nin hükümet politikalarının hayata geçirilmesine, iç güvenliğin ayakta kalmasına ve mühim siyasi kararlar için istihbarat sağlanmasına hizmet ediyor” ibarelerine yer verildi.

ÜLKÜCÜLERLE HÜKUMET BİRLİKTE HAREKET ETMEYE BAŞLADI

AfD’nin soru önergesinde, ülkücü hareket ile Türk hükümeti arasındaki bağlantı gündeme getirildi. Alman hükumeti, Türk ülkücülerin Almanya’da 11 bin civarında üyesi bulunduğuna dikkat çekti.

Ülkücülerle Türk hükumetinin icraatları arasındaki farkların 15 Temmuz darbe girişimiyle ortadan kalktığını da belirten Alman hükümeti, “o zamandan bu yana Türk hükumet temsilcilerinin Almanya’daki ülkücülere teveccüh gösterdiğini” vurguladı.

10 YILDA 26 SORUŞTURMA

Sol Parti’nin federal hükumete yönelttiği ve yine ay başında sonuçları açıklanan bir başka soru önergesinde ise Almanya’da son on yılda Federal Başsavcılığın Türk istihbarat birimleri bağlantılı gizli casusluk faaliyeti şüphesiyle 35 kişiye 26 soruşturma açtığı belirtildi.

Bu soruşturmalardan ikisinde iddianame hazırlandığı, açılan davalardan birinde bir kişinin iki yıl tecilli hapis cezasına çarptırıldığı bilgisi verildi. Üç kişiye karşı açılan diğer bir davada ise, dava başladıktan sonra takipsizlik kararı verildiği hatırlatıldı.

18 kişiye yönelik soruşturmanın ise takipsizlikle sonuçlandığı, yedi kişiye yönelik soruşturmanın ikamet yeri tespitleri yapılamaması sebebiyle sonlandırıldığı, beş kişinin olayında ise suçlamanın niteliğinin düşük bulunması sebebiyle dava açılmasına gerek olmadığı sonucuna varıldığı ifade edildi. Geri kalan soruşturmaların ise devam ettiği kaydedildi.

Avrupa Birliği’ne sığınma başvuruları yüzde 69 azaldı

Dünya

Savaş çağrısı yapan Paşinyan’a Rusya’dan şok cevap

27 Eylül’de başlayan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan, Rusya’nın açıklamasıyla şok yaşadı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan sivil halkı savaşa çağırırken Kremlin Sözcülüğü “tek yol diyalog” açıklaması yaptı.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda Rusya arabulucu görevi üstlendi. Ermenistan’ın destek beklediği Rusya iseErmenistan’ı adeta şok etti.

Savaştan yana tavır takınan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Karabağ probleminin diplomatik yollarla çözülemeyeceğini duyurmuş ve ülkesindeki sivilleri savaşmaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı açıklamasında “Karabağ ihtilafına kesin çözüm için tüm Ermenistan halkının savaşmaktan başka çaresi yok. Ermenistan çapında tüm yerel yönetimlere cepheye gönderilmek üzere gönüllü birlikler oluşturmaya başlamaları talimatı verdim” ifadelerini kullandı. dedi.

Paşinyan bu açıklamasıyla diplomasi masasını adeta devirirken, Kremlin Sözcülüğü’nden tam tersi bir açıklama geldi. Rusya’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki sorunun tek çözüm yolunun diplomatik yollardan ve diyalogla sağlanabileceği tekrarlandı. Bu açıklamanın iki ülkenin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla yapacağı görüşme öncesi gelmesi dikkat çekti.

Paşinyan savaş açıklamaları yaparken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya gitti. Bakanlar Sergei Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

İki bakanın cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede diplomatik çözüm ve ateşkes seçenekleri tekrar değerlendirilecek.

 

Okumaya devam et

Dünya

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Ermenistan Kamu Radyosu, son bir hafta içinde verdiği iki haberde “Azerbaycan için savaşmaya hazırım” açıklaması yapan popçu Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğraflarını kullandı. İki haber de sitenin en çok okunanları oldu.

BOLD – Erivan Radyosu olarak bilinen Ermenistan Kamu Radyosu, Karabağ’da Azerbaycan ile devam eden çatışmalarla ilgili haberleri aktarırken Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafını kullandı.

Radyonun tr.armradio.am adresli Türkçe sitesinde ‘Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı’ başlıklı bir haber yayımlandı. 27 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin öldürüldüğü kaydedilen haberde fotoğraf olarak popçu Serdar Ortaç ile oyuncu Kaan Girgin‘in birlikte çektirdiği fotoğraf yer aldı.

Kullanılan fotoğraf 2000 yılında Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda çekilen bir kare… Fotoğrafta 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yapan Serdar Ortaç ile Kaan Girgin yer alıyor.

Sitedeki 21 Ekim tarihli “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde de Serdar Ortaç’ın fotoğrafı kullanıldı. Her iki haberde sitede en fazla tıklanan haber oldu.

Serdar Ortaç, gerekirse Azerbaycan için askere gidebileceğini belirterek, “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

FBI: Rusya ve İran seçimlere müdahale etmeye çalışıyor

3 Kasım’da sandığa gidecek ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu’ndan  (FBI) flaş bir iddia geldi. FBI komuoyuyla Rusya ve İran’ın ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı istihbaratını paylaştı.

BOLD – Seçimler için gün sayan ABD’de FBI’ın iddiası konuşuluyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya ve İran’ın ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

ABD İSTİHBARATINDAN RUSYA VE İRAN’A SUÇLAMA

DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC’deki toplantıda “İki yabancı aktör olan İran ve Rusya’nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik” ifadesini kullandı. Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, “Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz” dedi.

İran ve Rusya’nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini ileri süren DNI direktörü, “İran’ın Başkan Donald Trump’a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük” diye konuştu. İran ve Rusya’nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, “Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir” uyarısında bulundu.

Diğer yandan FBI Direktörü Chris Wray ise “Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz” diyerek kamuoyunun endişesini gidermeye çalıştı.

Okumaya devam et

Popular