Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsviçre AB ile Serbest Dolaşım Anlaşması’nı hafta sonu referanduma götürüyor

İsviçre bu pazar Avrupa Birliği ile Serbest Dolaşım Anlaşmasının geleceği ve orduya savaş uçağı alımı gibi kritik konularda referanduma gidecek. Her iki konuda 2014 yılında yapılan referandumdan ‘hayır’ çıkmıştı.

BOLD – İsviçrelilerin sandıkta oylayacağı sorulardan ilki Avrupa Birliği ile sınırların açık kalıp kalmayacağı. Ülkenin en büyük sağcı siyasi oluşumu İsviçre Halk Partisi (UDC), serbest dolaşıma “hayır” yönünde oy verilmesini istiyor.

6 yıl önce İsviçreliler çok az bir farkla da olsa başta Avrupalılar için olmak üzere göçmen kotalarının yeniden uygulanmasını kabul etmişti.

Bu referandumda da sağcı partiler ülkede “kontrolsüz ve orantısız bir göç yaşandığını” ve “iş fırsatlarının tehdit altında” olduğunu öne sürerek 1999’da Avrupa Birliği ile imzalanan Kişilerin Serbest Dolaşımı Anlaşması’nı (AFMP) sona erdirmeyi amaçlayan yeni bir girişim başlattı.

1992’de İsviçreliler, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’nin (EFTA) ön oluşumu olarak görülen Avrupa Ekonomik Topluluğu’na girmeye “hayır” oyu vermişti.

SAVAŞ UÇAĞI ALALIM MI?

2014’teki referandumda İsviçrelilerin “hayır” dediği diğer bir konu da savaş uçağı alımı. Hükumetin İsveç’ten almayı planladığı 22 savaş jetini halk reddetmişti.

Bu sefer ise federal hükümet, savaş uçağı alım bütçesinin 5,6 milyar euro ile kısıtlı kalıp kalmamasını oylamaya sunuyor.

İsviçre Hava Kuvvetleri sadece eğitimlerde kullanılan yaklaşık kırk yıllık 26 adet F-5 Tiger savaş uçağına ve 2030’da hizmetten çekilmesi planlanan 30 adet F/A-18’e sahip.

Muhalefet, satın alımı günümüz dünyasındaki doğal afet, iklim değişiklikleri ve siber saldırılar gibi yeni tehlikelere karşı “gereksiz bir lüks” olarak değerlendiriyor.

Hükümet ise BM’nin Cenevre’deki toplantıları gibi önemli etkinliklerde hava sahasının korunmasının önemli olduğuna işaret ederek alım projesinin gerçekleşmesini talep ediyor.

20. yüzyılda büyük çoğunluğu Avrupa’da gerçekleşen iki dünya savaşına da katılmayan ve yıkıma uğramayan İsviçre’de halkın kafasındaki soru şu: Düşmanımız kim?

Türkiye’ye yaptırım ihtimali azaldı Yunanistan ve Rumlar bastırıyor

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den aşı müjdesi: Kasım sonundan itibaren sonuç alabiliriz

Koronavirüs aşısının tarihi hakkında açıklama yapan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, aşı ile ilgili önümüzdeki kasım ayı sonundan itibaren sonuç alınabileceğini söyledi. 

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, koronavirüs aşısının tarihi hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Dr. Swaminathan, “Devam eden aşı çalışmalarını izleyebildiğimiz kadarıyla en iyi beklentimiz, yıl sonundan önce, muhtemelen kasım sonundan itibaren, bir veya iki aşı denemesinden sonuç alabileceğimizdir” dedi.

10 AŞININ FAZ 3 DENEMELERİ DEVAM EDİYOR

Aşıların acil kullanımının gündeme gelmesi halinde ise DSÖ’nün bu konuda “minimum kriterleri” olduğunu belirten Swaminathan, dünya genelinde 10 aşının Faz 3 denemelerinin devam ettiğini işaret ederek, aşıların başarılı olmasına ilişkin beklentilerin “dengeli” olması gerektiğini vurguladı. Aşıların Kovid-19’a karşı başarılı olmama ihtimaline de değinen Swaminathan, “Çünkü aşı denemelerinin başarı oranlarının yüzde 10-20 olduğunu biliyoruz” dedi.

 

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular