Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump: ABD seçimleri Anayasa Mahkemesinde bitecek

ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Anayasa Mahkemesine taşınacağını düşündüğünü söyledi. Trump, mahkemeye dokuzuncu üyenin atanmasının bu nedenle önemli olduğunu savundu.

BOLD – Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Başkan Trump’ın gündeminde, Ruth Bader Ginsburg’ün ölümünün ardından Anayasa Mahkemesine yeni üyenin atanması süreci vardı.

Başkan Trump’a, kendisi ve Demokrat rakibi Joe Biden arasında geçecek 3 Kasım yarışında yaşanabilecek sorunların çözülmesi için Anayasa Mahkemesinin bütün üyelerle işler halde olmasının gerekip gerekmediği sorusu yöneltildi. Trump soruya, “Seçimler bence Anayasa Mahkemesinde bitecek. O yüzden mahkemede dokuz yargıcın olması çok önemli” yanıtını verdi. Trump, herhangi bir kanıta dayandırmadan, seçimlerin doğruluğuna ilişkin şüphelerini dile getirdi. Posta yoluyla oy kullanılmasının usulsüzlükle sonuçlanacağını öne sürdü.

Trump, “Demokratlar düzmece bir oyun oynuyor. Bu düzmece Anayasa Mahkemesinin önüne gidecek ve mahkemedeki oylamada 4-4 şeklinde bir sonuç çıkması iyi bir durum değil” dedi.

ABD’de bugüne kadar yalnızca 2000 yılındaki başkanlık seçimleri Anayasa Mahkemesine taşındı. O yıl Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı George W. Bush ve Demokrat Parti’nin adayı Al Gore arasındaki yarışın sonucunu Anayasa Mahkemesi belirlemişti.

TRUMP, ANAYA MAHKEMESİ ADAYINI CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLAYACAK

Cumhuriyetçi Başkan Trump, Yargıç Ginsburg’ün ölümünün ardından ondan boşalan koltuğu doldurmak için hızlı bir şekilde harekete geçmek istiyor. Senato’daki Cumhuriyetçiler Trump’ın belirleyeceği yargıç adayını seçimden önce oylayabileceklerini belirtiyor.

Anayasa Mahkemesi’ne yeni üyenin seçimden önce atanması halinde, mahkemedeki muhafazakar-liberal yargıç dengesi 6-3 gibi bir çoğunlukla muhafazakarlar lehine olacak.

ABD Başkanı Trump göreve geldiğinden bu yana iki kez Anayasa Mahkemesi’ne yargıç atadı. 2017 yılında Neil Gorsuch, bir yıl sonra da Brett Kavanaugh Başkan Trump tarafından atanmıştı.

Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi yargıçlığı için aday gösterdiği ismi Cumartesi günü açıklaması bekleniyor. Yargıç adayının göreve başlayabilmesi için Senato’nun da onayını alması gerekiyor.

100 sandalyeli Senato’da Cumhuriyetçiler 53 senatörle Demokratlar karşısında çoğunluğu ellerinde tutuyor.

Senato’daki Cumhuriyetçiler’in lideri Mitch McConnell, Başkan Trump’ın aday göstereceği yargıç adayı konusunda harekete geçme niyetinde olduğunu söylemiş, Senato Adalet Komisyonu Başkanı Lindsey Graham de yeterli oy sayısına sahip olduklarını belirtmişti.

Mike Pompeo uyardı: “Türkiye’nin Çin’e bağımlılığı ABD ile askeri iş birliğini zora sokabilir”

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular