Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Demirer, Kulaçoğlu ve Gülseven’e ‘isimsizler’ harekatı

Dört aydır Burhaniye Cezaevinde tutuklu bulunan İsimsizler Hareketi’nin fikir babası Taylan Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu, gazeteci Hakan Gülseven ve yazar Temel Demirer de bu sabah gözaltına alındı.

BOLD – Balıkesir Ayvalık’ta 17 Mayıs günü gözaltına alınan ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanan Taylan Kulaçoğlu’nun evine polis baskın düzenledi. Kulaçoğlu’nun kız kardeşi Özen Kulaçoğlu’nun gözaltına alındı. Aynı operasyon kapsamında gazeteci Hakan Gülseven  ve yazar Hilmi Demirer alındı. Gözaltı gerekçelerinin sosyal medyada iktidar karşıtı paylaşımlarda bulunan İsimsizler Hareketi olduğu belirtiliyor.

“20 POLİS EVİ BASTI”

Bu sabah Twitter’dan paylaşım yapan anne Saliha Kulaçoğlu, “Evimizi polis bastı an itibari ile kızım Özen gözaltına alındı arama devam ediyor..” ifadeleriyle polis baskınını duyurdu. Özen Kulaçoğlu ise paylaşımında, “20 tane polis bastık gözaltına alınıyorum evden” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET”

Temel Demirer’in gözaltına alınmasıyla ilgili eşi Sibel Sibel Özbudun Demirer, “Az önce 3. Sulh ceza hakimliği arama emriyle evimizi basan polisler Temel Demirel’i gözaltına aldılar. Temel’in gözaltı nedeni İsimsizler Hareketi hashtag’inde cumhurbaşkanına hakaret” ifadelerini kullandı.

 

“YİNE GİDİYORUZ”

Hakan Gülseven de gözaltına alınışını sosyal medya hesabından “Yine gidiyoruz” diyerek duyurdu. Gülseven 17 Mayıs 2020 tarihinde Taylan Kulaçoğlu ile beraber “Suç işlemeye tahrik ve suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. Kulaçoğlu tutuklanırken, Gülseven serbest bırakılmıştı.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Boşanmış eşler merak ediyor; Ömür boyu nafaka bitiyor mu?

Zaman zaman eleştirilen ‘ömür boyu nafaka’ ödenmesi, Adalet Bakanlığı’nın çalışmasıyla bir kez daha gündeme geldi. ‘Ömür boyu nafaka’ya karşı olan bakanlık, alt ve üst sınır getirilmesini önerdi. Çalışmayla en az 2 en çok 6 yıl nafaka ödenmesi tavsiye edildi.

BOLD – Süre sınırlaması olmaksızın ölüme kadar yapılan nafaka ödemeleri için Adalet Bakanlığı yeni görüşmeler yaptı. Süre önerisinin ön plana çıktığı görüşmelerde alt sınırın 2, üst sınırın ise 6 yıl olması önerildi.

BAKANLIK ÖMÜR BOYU NAFAKAYA KARŞI

Kamuoyunda nafaka süresi ve nafaka miktarı konularında tartışmalar devam ediyor. 2 yıldır çalışmalarına devam eden Adalet Bakanlığı’ndan yeni bir öneri geldi. Öneride kesin çizgiler çizilmezken, taktir hakkının hakimlere bırakılması tavsiye edildi. Bu çerçevede “Süre koymak doğru değil, bazı boşanmalarda nafaka vermeye gerek yokken, bazı davalarda ömür boyu nafaka ödemek zorunda bırakılması gerekebilir. Bu konuda takdir hâkimlere bırakılmalı.” değerlendirmesi de yapıldı.

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Bakanlık, daha önce yaptığı alternatifli çalışmada, ‘nafakanın 5 yıl süreli olması’, ‘evliliğin süresiyle sınırlandırılması’, ‘evliliğin yarısı kadar süreyle sınırlandırılması’ gibi önerilerde bulunmuştu.

Okumaya devam et

Gündem

‘Puan’ı olmayana grip aşısı yok! Peki ‘puan’ nasıl hesaplanıyor?

Grip aşısında puan kaosu yaşanıyor. Yapılan düzenlemeye göre kronik hasta ya da 65 yaş üstünde olsanız bile grip aşısı olamayacaksınız. Sadece 1 buçuk milyon doz aşıdan faydalanabilmek için ‘puan’ kriteri getirildi.

BOLD – Kovid-19 vakalarına sonbaharla birlikte grip de eklendi. Hasta olmamak için eczaneye koşanlar ise grip aşısında ‘puan’ engeliyle karşılaştı. Kronik hastalığı olan ya da 65 yaş üstü vatandaşlar grip aşı için umutluydu. Ancak onlar da eczanelerden eli boş dönmek zorunda kaldılar.

GRİP AŞISINDA PUAN KAOSU

Ülke genelinde 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon kronik hastaya karşın sadece 1,5 milyon doz aşının ithal edilmesi sorunu büyüttü. Yapılan hesaplamalara göre Türkiye’nin minimum 10 milyon doz grip aşısına ihtiyacı vardı. Hal böyle olunca da isteyen herkes aşıya ulaşamadı. Sağlık Bakanlığı çözüm için grip aşısında yeni sistemi devreye soktu.

Aşı durumu yurttaşların e-Nabiz hesabına yüklendi. Sisteme giren yaşlı ve kronik hasta yurttaşların da grip aşısını alamayacağı ortaya çıktı. Öyle ki, diyabetlilerden 85 yaşındakilere uzanan geniş bir kesim bile listede yer almadı. Çünkü bakanlık aşı olabilecekleri ‘Charlson Risk Skoru’na göre belirlendi. Bunun için kronik hasta ya da 65 yaş üzeri olmak yetmiyor, 5 puanın aşılması gerekiyor. Bu da kronik hastalığın boyutu, kanserin türü gibi birçok ayrıntıya bağlı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, aşı olacakları aile hekimlerinin değil sistemin belirlediğini söyledi. Eryazğan, “Mesela KOAH hastası olmak ya da diyabetli olmak da yeterli değil, komplikasyonları da bulunmalı. Şekerinin gözüne vurması, böbreğinin zarar görmesi, bir tarafının felçli olması gibi.” şeklinde konuştu.

PUAN TOPLAMAK KOLAY DEĞİL

Eryazğan’ın verdiği bilgiye göre böbrek hastalığı orta veya ağır derecede ise 2 puan, Felç geçirmek 2 puan, etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan, lenf kanseriz 2 puan, IDS iseniz o zaman 6 puan anlamına geliyor.

Eleştirilerin odağında olan Sağlık Bakanlığı ise bir açıklama yaptı. Açıklamada “İnfluenza aşısı için bağlantı sağlamış durumda. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle peyderpey temin edilmekte. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörüldü” ifadelerine yer verildi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Çiftçiye darbe: Buğday ithal edilecek, dışarıya un hibe edilecek

AKP, yerli buğday üreticisini bitirecek bir karara imza etti. Buğday, arpa, mısır ve mahlut ithalatındaki gümrük vergisi sıfırlandı. Bu karar buğday ithalatının önünü açacak.  Diğer yandan Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin tona kadar un ve on binlerce ton bakliyat hibe etme kararı alındı.

BOLD – Birçok tarım ürününün ihracatçısı olan Türkiye, yanlış tarım politikaları sebebiyle ithalatçı konuma geldi. Pirinçten mercimeğe, nohuta varana dek ithal birçok tarım ürünü, yerli ürünlerin önüne geçti.

BUĞDAY ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE

Tartışmalar devam ederken, AKP yerli buğday üreticisini de bitirecek bir karar imza attı. Buğday, arpa, mısır ve mahlut ithalatında gümrük vergisi yıl sonuna kadar sıfırlandı. İthalat kararı, çiftçiyi zora sokacak. Türkiye son yıllara kadar dışarıdan buğday satın alıyor ve un yapıp ihraç ediyordu. Ancak yeri üretim buğday son zamanlarda Türkiye’nin ihtiyacına yetmemeye başladı.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni karar ise dikkatleri çekti. Buğday, arpa ve mısır ithalatına kapı bir kez daha sonuna kadar açıldı. Karara göre makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut, beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık’a kadar sıfırlandı.

İthalat kararı doğal olarak fiyatları aşağı çekecek. Zaten yüksek maliyet ve düşük fiyat sebebiyle sıkıntılı zamanlar yaşayan yerli çiftçiyi ise ithalat kararının ardından daha zor günler bekliyor. Gümrük vergisi, buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 idi.

Türkiye’nin buğday üretimi 2019’da bir önceki seneye kıyasla yüzde 5 azalarak 19 milyon tonun altına inmişti. 2018’deki üretim ise 2017’ye göre yüzde 7 azalmıştı. Buna karşın Türkiye, geçen yıl 2.3 milyar dolarlık buğday ithalatı yaptı. Bu ithalatın 1.5 milyar dolarlık bölümü ise Rusya’dan yapıldı. Diğer yandan Rus kaynaklar, son 4 haftada Türkiye’den yoğun talep geldiğini belirterek buğday fiyatlarının bir haftada 11 dolar birden yükseldiğini duyurmuştu.

HİBE GİDERİ HAZİNEDEN ÇIKACAK

İthalat kararının yankıları devam ederken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) hibe kararı da dikkatleri çekti. TMO aracılığıyla Suriye’deki sivil halk başta olmak üzere diğer ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine 100 bin tona kadar un ve toplamda 10 bin tona kadar yeşil mercimek ve nohut hibesi yapacak. Temin edilecek ürünler, Türk Kızılay’ı ve/veya AFAD’a teslim edilecek. Doğan bedeller, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin ilgili harcama tertiplerinden ödenecek.

Okumaya devam et

Popular