Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rum lider Anastasiadis: Doğal gaz gelirlerini paylaşmaya hazırız

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Ada’nın birleşmesi taahhüdüne bağlı kalmaya devam ettiklerini ancak ‘namlu ucunda’ müzakere yapmayacaklarını söyledi.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Ada’nın yeniden birleşmesi görüşmelerine bağlılıklarının sürdüğü mesajı verdi. BM 75’inci Genel Kurul toplantıları çerçevesinde bir konuşma yapan Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerle Ada’nın yeniden birleşmesi için görüşme taahhüdüne bağlı kalmayı sürdürdüklerini ancak bunu ‘namlu ucunda’ yapmayacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ta barış görüşmelerinin gerçekçi bir başarı şansına sahip olması için iyi niyete dayalı elverişli ve yapıcı bir ortam oluşturulmasının zorunlu olduğunu belirten Anastasiadis, göz korkutma ya da tehditler altında barışın görüşülemeyeceğini söyledi.

Anastasiadis Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Rum yönetiminin doğal gaz keşiflerinden elde edilecek her tür geliri, Kıbrıslı Türkler için bir emanet hesaba yatırmaya hazır olduklarını da kaydetti.

Rum Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Türkiye’ye sadece lafla değil eylemlerle karşılık vereceğiz

Dünya

ABD’nin NATO Büyükelçisi konuştu: Türkiye S-400’ler için çok şeyi feda etti

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin S-400 savunma sisteminin ilk denemesini yapmasıyla ilgili konuştu. Hutchison, “Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler” dedi.

BOLD – ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemlerinin ilk denemelerini gerçekleştirdiği iddiasını değerlendirdi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Deutsche Welle’nin S-400’lerle ilgili soruları yanıtlayan Hutchison,  “Bu gelişmeler hiç iyi değil” ifadesini kullandı. Hutchison, ABD ve hatta tüm NATO’nun, Türkiye’nin S-400’leri satın alacağını duyurduğu 2017’den itibaren bunu önlemek için “çok yoğun çaba harcadığını” kaydetti.

TÜRKİYE’Yİ VAZGEÇİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

Hutchison, “Biz, tüm NATO ittifakımızla birlikte Türkiye’yi, hasım olarak kabul ettiğimiz Rusya’dan füze savunma sistemi almaktan vazgeçirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Rusya’dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO ittifakımızın içine sokmak… Bu bir kırmızı çizgi. Bunda şüphe yok” ifadesini kullandı.

S-400 İÇİN ÇOK ŞEYİ FEDA ETTİLER

S-400’ler gerekçesiyle Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkartıldığını hatırlatan Hutchison, Türkiye’nin karşı karşıya kalabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayabileceğine de üstü kapalı ifadelerle dikkat çekti. Hutchison, “Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler. Biz, onları ittifakımıza bağlı kalmaları konusunda ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz. Egemenlik meselelerini Rus füze savunma sistemine el uzatmadan çözümlemeye çalışmaya ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz” dedi.

Paşinyan diplomasi masasını devirdi: Facebook’tan Ermenileri savaşa çağırdı

Okumaya devam et

Dünya

Aşı çalışmalarından korkutan haber: 1 denek öldü

Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı 1 milyon 200 bin kişiye doğru giderken gözler aşı çalışmalarındaydı. Aşı çalışmalarında ön plana çıkan Oxford Üniversitesi’nin çalışmalarından kötü bir haber geldi. Brezilya’daki gönüllü bir denek hayatını kaybetti.

BOLD – Brezilya’da Oxford Üniversitesi’nin Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşı adayının deneylerine katılan 28 yaşındaki bir gönüllü doktorun yaşamını yitirdiği açıklandı.

AŞI DENEYİ Mİ ÖLDÜRDÜ?

Brezilya Sağlık Gözetim Ajansı’nın (Anvisa) duyurduğu habere göre, Oxford Aşı Grubu ile Jenner Enstitüsü iş birliğinde geliştirilen ve üretim lisansı İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca tarafından satın alınan “ChAdOx1 nCoV-19” adlı aşı adayının Brezilya’daki deneylerine katılan 28 yaşındaki gönüllü doktor João Pedro Feitosa hayatını kaybetti.

Anvisa’nın verdiği bilgiye göre, 19 Ekim’de hayatını kaybeden Feitosa’nın ölüm sebebi henüz belli olmadı. Ölüm sebebinin bulunması için araştırmalar devam ediyor. Bununla birlikte “ChAdOx1 nCoV-19” adlı aşı adayının deneylerine devam edileceği açıklandı.

BREZİLYA’DA AŞI POLEMİĞİ

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Çinli Sinavoc Biotech’in geliştirdiği “CoronaVac” isimli aşı adayını satın almayacaklarını duyurdu. Sağlık Bakanı Eduardo Pazuello’nun Brezilya’nın 46 milyon dozluk “CoronaVac” aşısı alacağını duyurmasından bir gün sonra Bolsonaro, Facebook hesabından yaptığı canlı yayında, “Çin aşılarını satın almayacağız.” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Nijerya’daki gösterilerde 54 protestocu öldü

Nijerya’daki polis karşıtı gösterilerde can kaybı artmaya devam ediyor. Polis bünyesinde yeni kurulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS)karşı ülke geneline yayılan protestolarda, polis müdahalesi sebebiyle iki haftada 54 gösterici öldü.

BOLD – Nijerya’da tansiyon düşmüyor. Delta eyaletinde iki hafta önce, bir gencin SARS tarafından öldürülmesi ile sosyal medyada ünlüler ve aktivistlerin çağrısıyla Lagos ve başkent Abuja’da başlatılan gösteriler, ülke geneline yayıldı.

GÖSTERİLERDE CAN KAYBI ARTIYOR

Günlerdir devam eden gösterilerde polisin sert müdahalesi ölümleri de beraberinde getirdi. Polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi’ne (SARS) karşı gösterilerde iki haftada 54 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Uluslararası Af Örgütünden yapılan açıklamada, özel polis biriminin “insan haklarını ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim’den bu yana ülke genelinde devam eden protestoların şiddet eylemlerine dönüştüğü belirtildi. Açıklamada, ülkede devam eden protesto gösterilerinde iki haftada 54 kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Lagos eyaletindeki Lekki bölgesinde protestoculara yönelik silahların da kullanıldığı saldırıda ölenlerin olduğu, 30 kişinin de yaralandığı belirtildi. Diğer yandan Edo eyaletinde de protestocuların bir cezaevine düzenlediği baskında yaklaşık 200 mahkum firar etti.

Okumaya devam et

Popular