Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Vizyonda 7 yeni film var

Koronavirüs salgını yüzünden eski izleyici sayılarını mumla arayan Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 3’ü yerli 7 film vizyon şansı buldu.

BOLD– 25 Eylül Cuma günü vizyona giren filmler arasında Eylem Kaftan’ın bol ödüllü filmi Kovan ve Çin’in gişe rekortmeni filmi Sekiz Yüz haftanın dikkat çeken yapımları. İşte haftanın filmleri…

KOVAN

Eylem Kaftan’ın yönetmenliğini yaptığı; Meryem Uzerli, Feyyaz Duman, Hakan Karsak, Burcu Salihoğlu ve Dizem Kaftan‘ın rol aldığı Kovan Almanya’dan Artvin’e gelip arıcılıkla uğraşmaya başlayan bir kadının hikâyesini anlatıyor. Filmin tüm gişe geliri Haluk Levent’in yönetim kurulunda olduğu AHBAP’a bağışlanacak.

RANDIMAN

Cezmi Baskın, Salih Kalyon, Yağmur Ün, Kerim Aydemir ve Feriha Eyüboğlu‘nun rol aldığı Mehmet Hoşnut’un yönettiği komedi filminde; çalıştığı reklam ajansı için çocukluğunun geçtiği Ordu’ya dönen genç bir kadının başından geçen olaylar anlatılıyor.

CİN BASKINI

Yağmur Çapal, Neslişah Ertürk, Göknil Gök ve Uğur Elaldı‘nın rol aldığı korku filmi Cin Baskını, okul arkadaşının başarılarını kıskanan bir kızın büyülere başvurmasıyla gelişen olayları konu ediniyor. Yönetmen Kadir Genç…

ÖLÜMSÜZLERİN SAVAŞI

Çizgi roman uyarlaması filmin başrollerinde Eric Roberts, Mindy Robinson, Bill Oberst Jr. ve Ronnie Nanos yer alıyor. Joe Lujan’ın yönettiği aksiyon filmi bir özgürlük mücadelesi öyküsü.

SEKİZ YÜZ

Çin’in gişe rekortmeni filmi Sekiz Yüz’de Hu Guan yönetmen koltuğunda. Zhi-zhong Huang, Zhang Junyi, Hao Ou ve Wu Jiang gibi önemli Çin’li oyuncuların yer aldığı yapım, 1937 yılında Şangay’da Japon ordusuna karşı savaşan 800 Çin askeri ve sivilin hikayesini anlatıyor.

DAVID COPPERFIELD’IN ÇOK KİŞİSEL HİKÂYESİ

Charles Dickens’ın ünlü eserinden uyarlanan yapım, doğumundan itibaren belli başlı talihsizlikler geçiren ve türlü badireler atlatan David Copperfield’ın var olma mücadelesini anlatıyor. Dev Patel, Peter Capaldi, Hugh Laurie, Tilda Swinton ve Ben Whishaw‘ın rol aldığı filmi Armando Iannucci yönetiyor.

ORMANDAKİ CADI

Hannah Kasulka, Craig Arnold, Sasha Clements, Corbin Bleu ve Alexander De Jordy‘in rol aldığı ve Jordan Barker yönettiği filmde üniversiteli Jill ve arkadaşlarının çıktıkları kış tatilinde yaşadıkları gerilim dolu olaylar anlatılıyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Wonder Woman 1984, Türkiye vizyon tarihi 15 Ocak

25 Aralık olarak duyurulan gösterim tarihi sinemaların kapatılması üzerine bir kez daha ertelenen Wonder Woman 1984 filmi 15 Ocak 2021’de vizyonda olacak.

BOLD– Warner Bros., gişede 1 milyar doları zorlaması beklenen Wonder Woman 1984’ü ABD’de 25 Aralık 2020’de gösterime sokacağını ama aynı gün HBO Max’te de yayınlayacağını duyurarak geçtiğimiz günlerde sürpriz yapmıştı.

DUYURULAN VİZYON TARİHLERİ SALGINA BAĞLI

Birçok ülkede sinema salonlarının ne zaman açılacağı belli olmadığı için Asya, Latin Amerika ve bazı Avrupa ülkeleri için vizyon tarihi duyurmayan Warner Bros., ülkelerin muhtemel açılma politikalarına göre vizyon tarihleri ilan etti.

Şirketin açıklamasına göre Wonder Woman 1984’ün Türkiye’deki vizyon tarihi 15 Ocak 2021… Tabi bu tarih şu anki yasakların 31 Aralık’ta sona ereceği öngörülerek belirlendi. Salgının ülkedeki hızı düşünüldüğünde söz konusu gösterim tarihinin oldukça belirsiz olduğu söylenebilir.

HEM SİNEMADA HEM DİJİTALDE

Yapım şirketinin gösterim ve dijital yayını aynı anda planlamasının filmin gişe hasılatını olumsuz etkileyeceği kesin. Ancak, HBO’nun yaygın gösterime sokulmayan filmlere özel ücret talep ettiği göz önünde bulundurulursa Warner Bros.’un yine de hatırı sayılır bir kazanç elde edeceği söylenebilir. Türkiye’de henüz HBO Max olmadığı için yerli izleyicinin sinemaların yeniden açılmasını beklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Kültür

TRT Bilge Tonyukuk Abidesi’nin 1300. yılına özel belgesel hazırladı

UNESCO’nun 2020-2021 etkinlikleri kapsamında yer alan Bilge Tonyukuk Abidesi’nin dikilişinin 1300’üncü yıl dönümünde TRT Avaz tarafından özel bir belgesel hazırlandı.

BOLD– Sekizinci yüzyılın ilk yarısında dikilen ve Türkçenin ilk yazılı eseri olan Göktürk Yazıtları’ndan biri olan Tonyukuk Abidesi, İslam öncesi Türk siyaseti, askeri yapısı, hukuku ve düşünce hayatına dair önemli bilgiler içeriyor.

TÜRKÇENİN EN ESKİ YAZILI METİNLERİ

Bilge Tonyukuk’un kendi ağzından yazdırdığı kitabede yaşadığı döneme dair verdiği bilgiler gözetilerek hazırlanan belgeselde, Göktürk dönemine ait tarihi olaylar, Türklerin savaş stratejileri, bağımsızlık mücadelesi için verilen savaşlar, Tonyukuk’un Türk milleti için verdiği mücadeleler anlatılıyor.

Coşkun Oğuz’un yönetmenliğini üstlendiği belgeselin çekimleri Kazakistan, Türkiye ve Göktürk Yazıtları’nın bulunduğu Moğolistan’da gerçekleştirildi.

Belgeselde, Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Erhan Aydın, Prof. Dr. Darhan Kuandıkoğlu Kıdırali, Prof. Dr. Şaban Doğan, Dr. Yakup Ömeroğlu, Arkeolog Adil Yılmaz ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın görüşleri yer alıyor.
“Tonyukuk” belgeseli yarın 21.30’da TRT Avaz ekranlarında izlenebilecek.

Okumaya devam et

Kültür

Ceylan Ertem koronavirüse yakalandı: Keşke ‘evinizde kalın’ diyebilseydim

Koronavirüse yakalandığını duyuran Ceylan Ertem, ” Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim ama ekmek derdi…” açıklamasında bulundu.

BOLD– Son yılların en başarılı müzisyenlerinden şarkıcı Ceylan Ertem de koronavirüse yakalandı. Twitter hesabından açıklama yapan Ertem, “İnanılmaz bir koruma kollama içinde de olsam ne yazık ki bugün Covid-19 test sonucum pozitif çıktı dostlar.” dedi.

NASIL YAKALANDIM BİLMİYORUM

Tedbirlere uymasına rağmen koronavirüse yakalandığını belirten Ceylan Ertem’in açıklaması şöyle:

“Maskemi çıkarmama rağmen nereden nasıl bulaştığını bilemiyorum ama şu an evde karantinadayım. İlaçlarıma 1 saat evvel başladım. 5. günümde olduğumu düşünüyor doktorum.

Doktor hanımefendi beni sakinliğe, moralimi yüksek tutmaya yönlendirdi. Hastaneye yatmama gerek olmadan umarım evde atlatabilirim. Ki hafif atlatacağım söylendi. Hastanelerdeki hemşireleri doktorları çok iyi anlayıp, önlemlerimizi en yüksek seviyeye çıkarmamızı tavsiye ederim. Belli ki nisan ayındaki gibi evlerimize kapanıp izole olmalıyız ama biliyorum, ekmek derdi…

Keşke hepinize ‘evinizde kalın, hastalıktan korunun, gerisini düşünmeyin’ diyebilseydim.
Öyle bir gücüm olabilseydi… Diyebileceğim tek şey lütfen çok çok dikkatli olun.”

Okumaya devam et

Popular