Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Avukatlardan İçişleri Bakanlığına rest: Genel Kurul yapılacak

İçişleri Bakanlığının genel kurul ve etkinlikleri erteleme kararına İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlardan itiraz geldi. Yasağın dayanağının olmadığına dikkat çeken avukat grupları, 10-11 Ekim’de yapılacak genel kurula katılacaklarını açıkladı. 

BOLD – İçişleri Bakanlığının sivil toplum ve meslek kuruluşlarının düzenleyeceği genel kurul ve etkinlikleri erteleme kararına karşın İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlar genel kurula katılma kararı aldı. Avukatlar, genel kurulun yapılacağı 10-11 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde olacaklarını duyurdu.

BAROLAR ERTELEME KARARINA İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ı haberine göre İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge ile 1 Aralık’a kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ile kooperatiflerce düzenlenecek etkinlikler ertelendi. Genelge doğrultusunda ise valilikler Umumi Hıfzıssıhha kararı kapsamında 1 Aralık’a kadar kentlerdeki etkinliklerin ertelendiğini duyurdu. Kararın Ekim ayının 2. Haftasında yapılacak olan baro seçimlerini ertelemeye dönük bir hamle olduğu, Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulmasının önünü açarak TBB’nin delege yapını değiştirmeye yönelik olduğunu söyleyen barolar erteleme kararına karşı yasal yollara başvurdu.

13 AYRI GRUPTAN ORTAK AÇIKLAMA

İstanbul barosuna kayıtlı avukatların oluşturduğu 13 ayrı grup da ortak açıklama yayımlayarak İstanbul’da genel kurulun planladığı gibi 10-11 Ekim tarihlerinde Haliç Kongre Merkezinde yapılacağını duyurarak katılım çağrısı yaptı. Baronun mevcut yönetimi ise bu çağrıcılar arasında yer almadı. Yapılan ortak yazılı açıklamada, Beyoğlu 1. İlçe Seçim Kurulu, 2 Ekim tarihli kararı ile İstanbul Barosu Genel Kurulunun iptaline kararının hukuki dayanağı olmayan, normlar hiyerarşisine aykırı, siyasi nitelikte bir karar olduğu belirtildi.

ANTALYA BAROSU YSK’YA BAŞVURDU

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan ise İlçe Seçim Kurulunun baro seçiminin ertelenmesi kararına karşı “tam kanunsuzluk” gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. Başvuruda genel kurul ve seçimlerin yapılmasına karar verilmesi talep edildi. İl Seçim Kurulu’nun ve Antalya İl Hıfzıssıhha Kurulunun bir genelge ile seçimleri erteleme ya da iptal etme hakkının bulunmadığının anımsatıldığı dilekçede, yapılan tüm işlemlerin yok hükmünde ve kanunsuz olduğu kaydedildi.

SENDİKALAR GENEL KURUL YAPABİLECEK

İçişleri Bakanlığının erteleme kararının ardınan Ankara Yüksek Seçim Kuruluna başvuran Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonuna (KESK) olumlu yanıt geldi. KESK, Ankara Yüksek Seçim Kuruluna başvurarak 10-11 Ekim tarihlerinde kendilerine bağlı Yapı Yol Sendikası Genel Kurulunun genel kurulunun ertelenmesi halinde seçim kuruluna bildirim yapılıp yapılmamasını sordu. Yüksel Seçim Kurulu tarafından verilen yanıtta sendikaların il hıfzıssıhha kurulu kararının dışında kaldığı belirtilerek genel kurullarını yapabilecekleri aktarıldı.

Kanada’dan Türkiye’ye Karabağ yaptırımı: İhracat izinlerini askıya aldı

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular