Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Tutuklu avukat Turan Canbolat’a Fransa’dan destek mektubu: Size yardım etmeye kararlıyız!

Lyon Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Franck Heurtrey, Elazığ’da tutuklanan avukat Turan Canbolat’a destek mektubu gönderdi. Heurtrey, mektubunda “Fransız avukatlar, Türk meslektaşlarının kaderine karşı duyarsız değiller ve tam tersine Türkiye’deki mevcut durumdan endişe ediyorlar” dedi.

BOLD – Ocak 2016’dan beri Elazığ Cezaevinde tutuklu bulunan ve 10 yıl hapis cezası verilen Avukat Turan Canbolat’a Avrupalı meslektaşlarından destek mektubu geldi. Lyon Barosu İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler Komisyonu Başkanı Franck Heurtrey, Canbolat’a gönderdiği mektupta, “Seni düşünüyoruz ve yardım etmeye kararlıyız” dedi.

TÜRK MESLEKTAŞLARIN KADERİNE KARŞI DUYARSIZ DEĞİLİZ

Heurtrey, mektubunda Canbolat’a şunları söyledi: “Baromuz adına bugün size destek ve dayanışma sunmak istiyoruz. Özellikle Fransız ve Lyon avukatları Türk meslektaşlarının kaderine karşı duyarsız değiller ve tam tersine Türkiye’deki mevcut durumdan endişe ediyorlar. Bu mektubun size ulaşıp ulaşmayacağın bilmiyorum ama umarım bana cevap verme ve size nasıl yardımcı olabileceğimizi bildirme fırsatına sahip olacaksınız. Lyon’daki yerel yetkilileri (seçilmiş yetkililer, başkonsolosluk) uyaracağız ve size yazmaya devam edeceğiz.

Seni düşünüyoruz ve size yardım etmeye kararlıyız.”

Avukat Turan Canbolat Lyon barosu
5 YILDIR TUTUKLU

Avukat Turan Canpolat, Ocak 2016’dan bu yana tutuklu bulunuyor. Bylock programını kullandığı, KHK ile kapatılan bazı şirketleri temsil ettiği iddiasıyla Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Canpolat, 27 Şubat 2020’den bugüne Elazığ Cezaevinde hücrede tutuluyor.

Türkiye’deki işkence ve hak ihlallerinin sorumluları İngiltere’de yaptırım listesine alınacak

Dünya

Biontech ve Pfizer aşısının yaygın kullanımına ilk onay İngiltere’den

İngiltere, BioNTech/Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi. Böylece İngiltere, geliştirilen bir Kovid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu.

BOLD – İngiltere’de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) BioNTech/Pfizer aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.

İngiltere bu aşıdan 40 milyon doz sipariş vermişti ve 10 milyon dozun yıl sonuna dek hazır olması bekleniyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da, (aşılama) programın gelecek haftadan itibaren başlayacağını söyledi.

Aşılama konusunda önceliğin Kovid-19’u ağır geçirme riski olan kişilere, yaşlılara ve bakım evlerinde kalanlara verileceğini söyleyen Hancock, aşının 21 gün arayla yapılacak iki doz şeklinde uygulanacağını da belirtti.

Hancock, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) çalışanlarının da öncelik listesinde üst sıralarda olduğunu kaydetti.

ABD menşeli ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, Londra’nın kararını “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu aşının onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) başta olmak üzere Avustralya, Kanada ve Japonya’da yetkili kurumlara başvuruda bulunmuştu.

Yine BioNTech/ Pfizer, Avrupa İlaç Ajansına (EMA) koşullu piyasa onayı verilmesi başvurusu yapmıştı.

Biontech ve Pfizer koronavirüs aşısı için AB’de kullanım iznine başvurdu

Okumaya devam et

Dünya

Ukraynalı Anna Trincer: IFLC hayallerimi gerçekleştirdi

Yıllardır dünya çapında organizasyonlara imza atan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) birçok gencin sanat hayatına önemli katkılarda bulundu. Ukraynalı Anna Trincer bu öğrenciler arasında öne çıkan önemli isimlerden biri.

BOLD – Türkçe Olimpiyatları ve daha sonra IFLC etkinliklerine katılarak sanat ve müzik yönlerini keşfeden öğrenciler, şu anda bulundukları ülkelerin en tanınmış sanatçıları arasında yer almayı başarıyor.

Meridian International Lisesi’nden mezun olan Ukraynalı Anna Trincer, müzik dünyasının önemli uluslararası etkinlikleri arasında yer alan Voice Kids, Ukrayna’da düzenlenen Voice of Ukrayna yarışmasının finalisti ve Junior Eurovision’da ülkesini temsil etti. Trincer, Ukrayna’nın en çok izlenen dizilerinde de rol alıyor.

IFLC’nin bu yıl online olarak gerçekleştirdiği etkinlik için özel bir röportaj veren Trincer, Dil ve Kültür Festivallerine katılmasının hayatında adeta bir dönem noktası olduğunu vurguladı. Küçük yaşlarda anne ve babasını kaybeden Trincer, IFLC ve okuduğu lisedeki öğretmenlerin yakın ilgisini ‘büyük bir ilham verici’ kaynak olarak niteledi. Genç sanatçı, IFLC’nin etkinliklerine katılmasının ise kendisine önemli hayat deneyimleri kazandırdığını ifade etti.

IFLC ile ilgili ne söylemek istersin? IFLC senin için nasıl bir deneyimdi?

Ne zaman IFLC’yi duysam festivalle ilgili birçok güzel anımdan dolayı hep gülümserim. ABD’de IFLC’ye katıldım, sonra Fransa’da, birkaç kez Almanya’da ve Romanya’da. Oralardan birçok arkadaşım var. Diğer kültürlerle tanıştım. Birçok gösteriye katıldım. Şimdi IFLC’deki arkadaşlarla hala bağlantıdayım. Birbirimize mesaj atıyoruz ve birbirimizi çok seviyoruz. Dolayısıyla, IFLC benim için gerçekten büyük bir fırsattı. Sahnede olmak, takımda bulunmak, gösterileri düzenleme sürecine katılmak, takımdakilerle iletişim kurmak, hem İngilizce hem de Türkçe gibi uluslararası dillerde diğer ülkelerde anne baba olmadan iletişim kurmak.

Hiç zorlandın mı?

Tabii ki benim için biraz stresliydi, çünkü karşıma nelerin çıkacağını bilmiyordum. Ama hatırladığım kadarıyla her şey mükemmeldi. Çok farklı duygular içindeydim ve her defasında gösterimizi bitirdiğimizde IFLC bize bir hediye verirdi. Mesela, farklı ülkelerden küçük hediyelik eşyalar geliyordu. Bu yüzden IFLC’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bana hayat deneyimi kazandırdı.

IFLC ile yaşadığın ilklerin var mı?

İlk IFLC’de ben 12 yaşındaydım. IFLC sayesinde hayatımda ilk kez Eyfel Kulesi’ni gördüm. Benim için rüyaydı bu. Bu yüzden, IFLC’nin hayalleri gerçekleştirdiğini düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla Türkçe Olimpiyatları’na katıldın değil mi?

Evet.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları. Bu deneyim nasıldı ve hangi kategorilerde yarıştın? Nasıl tarif edersin?

Benim katılımımla Ukrayna ilk kez Türkçe Olimpiyatlarının son turuna girdi. O tur, Romanya’daydı, herkes orkestra eşliğinde söylüyordu ve yarışmanın son turuydu. Kendimle gurur duydum, çünkü Ukrayna benimle son tura girmişti. Biraz korkutucuydu tabi. Çünkü çok insan vardı, orkestrayla ilk performansım olacaktı. Tabi tüm Ukrayna seyrediyor olacaktı ve onları hayal kırıklığına uğratamazdım. Çok stresliydi çünkü tüm ülkenin sorumluluğunu hissediyordum, Junior Eurovision’daki gibi. Kollarımın ve bacaklarımın titrediğini hatırlıyorum. Herkes şarkı söylüyor ve dans ediyordu. İnsanların dostluğunu ve üretkenliğini hissettim. O atmosfer içinde müthiş bir ilham geldi.

Okumaya devam et

Dünya

Suikast sonrası İran uranyum kozunu oynuyor

İran Meclisi, 2015 imzalanan uluslararası anlaşmaya taraf Batılı ülkelerin yaptırımları gevşetmemesi halinde uranyum zenginleştirmeye izin veren yasa tasarısını geçirmeyi planlıyor.

BOLD – İran, ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Muhsin Fahrizade’nin suikast sonucu öldürülmesinin ardından harekete geçti.

İranlı yasa yapıcılar, nükleer tesislerinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenmesine son verilmesi için hazırlanan yasa tasarısını Meclisten geçirmeyi planlıyor.

Meclis gündemindeki yeni yasa tasarısında 2015 yılında imzalanan uluslararası anlaşmaya taraf ülkelerin İran yaptırımlarını gevşetmemesi halinde hükumetin uranyum zenginleştirmeye devam etmesine yönelik bir madde de yer alıyor.

Tasarının yasalaşması için bir dizi süreçten geçmesi ve nihai olarak da ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından da onaylanması gerekiyor.

290 ÜYENİN 251’İ ONAYLADI

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, 290 üyeli İran meclisinin 251 üyesinin ilk aşamada, tasarının gündeme taşınması için onay verdiğini duyurdu. Haberde, tasarıyı destekleyen milletvekillerinin “Amerika’ya ölüm! İsrail’e ölüm!” sloganları attığı belirtildi.

İran yasa tasarısında Avrupalı ülkelere, İran’a petrol ve doğalgaz sektöründe uygulanan yaptırımların hafifletilmesi ve ülkenin uluslararası finans ve banka alanına erişiminin de yeniden sağlanması için üç ay süre tanınıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın nükleer programının kontrol altına alınması için 2015 yılında imzalanan uluslararası anlaşmadan çekilmişti. Anlaşmadan çekilen Trump İran’a yönelikte bir dizi yeni yaptırım açıklamıştı. Yeni seçilen Demokrat Başkan Joe Biden yönetiminin ise anlaşmaya geri döneceği iddia ediliyor.

SUİKASTTAN SONRA HIZ KAZANDI

Tasarı yasalaşırsa, Batılı ülkelerden beklenen ‘yaptırım gevşetme’ adımları atılmaması halinde, İran Meclisi hükumete yüzde 20 oranında uranyum zenginleştirme izni vermiş olacak.

Meclis gündemine ilk olarak Ağustos ayında gelen tasarının yasalaşması için gereken süreç Fahrizade’nin öldürülmesinin ardından hız kazandı.

İranlı yetkililer nükleer programlarının barışçı amaçlar çerçevesinde ilerlediğini söylerken, İsrail bu programların ardında nükleer silah üretme çabası olduğu iddiasında.

Döviz kuru için felaket senaryosu: Rahip Brunson krizinden beteri geliyor!

 

Okumaya devam et

Popular