Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Metin Feyzioğlu’nun koltuğunu koruma operasyonu”

ata yazıcıoğlu istanbul barosu başkan adayı

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle baro genel kurullarının ertelenmesine Çağdaş Avukatlar Grubu İstanbul Barosu Başkan Adayı Ata Yazıcıoğlu tepki gösterdi. “Bu kurulacak olan yeni barolara zaman kazandırmak amacıyla verilen bir karardır. Feyzioğlu’nun koltuğunun korunması operasyonudur” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanlığının genelgeyle STK, meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık’a kadar ertelemesine tepkiler sürüyor. İl Hıfzıssıhha Kurulunun genelgeye dayanarak baroların genel kurullarını ertelemesi, İlçe Seçim Kurullarının da kararı uygun bulmasına İstanbul Barosu Başkan Adayı Ata Yazıcıoğlu, tepki gösterdi. Baro genel kurulu iptal edilirken siyasi partilerin genel kurulunun iptal edilmediğine dikkat çeken Yazıcıoğlu, Birgün’e şunları söyledi: “İstanbul Barosu Genel Kurulu’nun bir genelgeye dayandırılarak iptali hukuk dışı ve keyfi bir karardır. Baro genel kurulunun iki yılda bir ekim ayında yapılıyor olması kanun gereğidir. Avukatlık kanunu bunu öngörür. Dolayısıyla ancak başka bir kanun hükmüyle değiştirilebilir ya da ortadan kaldırılabilir. Bir genelgeyle veya Yüksek Seçim Kurulu kararıyla ortadan kaldırılması mümkün değil. Bu nedenle bu yok hükmünde bir karardır. Avukatların seçme ve seçilme hakkına yapılan bir gasptır. Genelgenin yayınlandığı gün Yüksek Seçim Kurulu bir karar açıkladı. Karar, barolar genel kurulunu yapamaz ancak siyasi partiler genel kurullarını yapabilirler. AKP’nin birkaç ilçe teşkilatı genel kurul yaptığını ben biliyorum. Baro genel kurulunda avukata bulaşacak olan virüs AKP’nin siyasilerine bulaşmıyorsa sıkıntı yok.”

AVUKATLARA KATILMA ÇAĞRISI

Meslektaşlarına 10-11 Ekim’de gerçekleşmesi planlanan genel kurula katılım çağrısı yapan Yazıcıoğlu, “AKP ilçe teşkilatları genel kurul yapıyor, Ayasofya 250 bin kişiyle açıldı, Giresun’da miting yapıldı bunlarda herhangi bir engelleme yokken. Açık havada yapılacak olan baro genel kurulunun iptali tamamen siyasi bir karardır. Bu kurulacak olan yeni barolara zaman kazandırmak amacıyla verilen bir karardır. Feyzioğlu’nun koltuğunun korunması operasyonudur. Biz ÇAG olarak 10-11 Ekim’de genel kurula gideceğiz. Tüm meslektaşlarıma da katılım çağrısı yapıyorum. Çünkü ben bir genelgeyle seçme ve seçilme hakkımın ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğim.”

AB İlerleme Raporu: Türkiye demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanında geriliyor

Gündem

KHK’li istihbaratçı Şike Operasyonu ve Telekulak-VIP dinleme iddialarını anlattı

Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz, 5 milyon kişinin dinlendiği iddiaları ve şike operasyonlarının nasıl başladığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BOLD – Gazeteci Adem Yavuz Arslan, YouTube kanalında KHK ile kamu görevinden uzaklaştırılan ve Cemaat soruşturmaları kapsamında 2 yıl hapis yatan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz’ı konuk etti. Arslan, Yılmaz ile çok konuşulan ‘Telekulak-VİP dinleme’ davalarını masaya yatırdı.

Yılmaz’ın, Erdoğan’ın ‘kumpas’ dediği davalara ilişkin önemli veriler paylaştığı konuşmasında, Havuz medyasının VIP dinleme diyerek manşetlere taşıdığı, 5 milyon kişinin dinlendiği iddialarına da cevap verdi.

Yılmaz ayrıca, uzun yıllar konuşulan şike operasyonları ile ilgili de önemli bilgileri izleyici ile paylaştı. Aziz Yıldırım’ın bir suç örgütü takibi sırasında telefonlara takıldığını anlatan Yılmaz, kendisini tutuklayan hakimle arasında geçen trajikomik diyaloğu ve savcının “dosya boş ama 2 yıl yatarsın” demesini anlatıyor.

Erdoğan’ın en pahalı oyuncağı

 

Okumaya devam et

Gündem

Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi’ye tahliye

Özel Kuvvetler Komutanlığında görevliyken 15 Temmuz gecesi öldürülen Tuğgeneral Semih Terzi’nin eşi Nazire Terzi, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

BOLD – Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanan Nazire Terzi, “silahlı terör örgütüne üye olma” gerekçesiyle 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Terzi’nin tutuklulukta geçen süre dikkate alınarak yurt dışı çıkış yasağıyla tahliyesine kara verildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılan Nazire Terzi’nin avukatı duruşmada hazır bulundu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma ilamının okunmasının ardından söz verilen Terzi, alt derece mahkemenin hakkındaki karara uymasını talep ettiğini, ancak bozma ilamındaki aleyhe hususları kabul etmediğini söyledi. İddia makamı ise mahkemeden kararında direnmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Yargıtayın bozma ilamına uyulmasına oy birliğiyle karar verip yargılamayı sürdürdü. Cumhuriyet savcısının sanık hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirtmesi üzerine söz alan Nazire Terzi, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardım” suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldığını fakat Yargıtay’ın eylemlerinin “silahlı terör örgütüne üyelik” yönünde değerlendirmesini istediğini belirtti.

DARBEDEN HABERİ OLMADIĞINI DELİLLENDİRDİ

Terzi, darbe girişiminden de haberdar olmadığını, bunun telefon kayıtları ve mesajlarla da delillendirdiğini belirtti.

Terzi’nin avukatı Ertuğrul Cem Cihan da mahkemede Semih Terzi’nin değil Nazire Terzi’nin yargılandığını, yargılamanın bu kapsamda yapılması gerektiğini belirtti.

Müvekkilinin ölen eşinin peşinden gitmesi, neden öldüğünü öğrenmeye çalışmasının son derece insani olduğunu anlatan Cihan, “Müvekkilimin eşinin öldürülmesine ilişin bilgi almak istemesi örgütsel bir faaliyeti göstermez” dedi. Avukat Cihan, müvekkilinin sözde terör örgütü üyesi de olmadığını da söyledi.

Avukat beyanının ardından Nezire Terzi’ye son sözleri soruldu. Terzi, 4 yıl 3 aydır tutuklu olduğunu ifade ederek tahliyesine ve beraatine karar verilmesini talep etti.

Yusuf Bilge Tunç’un kaçırılması AİHM gündeminde

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı bugün koronavirüsten 85 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 85 kişiyle birlikte toplam can kaybı 10 bin 887 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Son verilere göre, bugün hayatını kaybeden 85 kişiyle birlikte toplam can kaybı 10 bin 887 oldu. Son 24 saatte yapılan testlerin sonuçlarına göre 2 bin 576 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 396 bin 831’e yükseldi.

Ağır hasta sayısındaki artış da dikkat çekti. Sağlık Bakanlığının açıkladığı tabloda ağır hasta sayısı 2 bin 867 olduğu belirtildi.

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 2.576 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız dünden 127 fazla. Salgının yayılma hızının arttığı bu dönemde en etkili silahımız düzgün şekilde ağız ve burnunu kapayacak şekilde maske takmaktır. Maskenizi doğru takarak virüs yükünü azaltın.”

Yüzde 30’un altını gören AKP’nin rakipleri koronavirüs ve ekonomi

Okumaya devam et

Popular