Dünya

Rusya: KKTC’nin Maraş’ı açma kararı kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Maraş’ın açılmasıyla ilgili kararın kabul edilemez olarak nitelendirilerek karardan ciddi endişe duyulduğu belirtti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la dün Ankara’da görüşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, 46 yıldır kapalı olan tarihi ve turistik Maraş bölgesinin Perşembe günü açılacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) de karardan dolayı endişeli olduklarını belirtti.

AB: TÜRKİYE, KIBRIS’TAKİ GERGİNLİĞİ KÖRÜKLÜYOR

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kıbrıs’taki Yeşil Hat bölgesinde bulunan ve sivil kullanıma kapalı olan Maraş’ın açılması kararına tepki gösterdi.

Borrell, Avrupa Parlamentosunda (AP) yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Maraş’ın açılmasına verdiği destekle Kuzey Kıbrıs Türkleri ile AB üyesi Güney Kıbrıs arasındaki gerginliği körüklediğini söyledi. Borrell, kararın BM arabulucuğunda Kıbrıs’ta kararlaştırılan ateşkes anlaşmasının ciddi bir ihlali olduğunu belirtti.

Kararın Türkiye ve Kıbrıs arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan doğal gaz anlaşmasına çözüm bulunmasına da yardımcı olmayacağını ifade eden Borrell: “Aksine, tansiyon yükselecek ve Doğu Akdeniz’deki zorlu durumda bir anlaşma sağlanması bizim için zorlaştıracak” diye konuştu.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİ

Gazimağusa şehrinin bir mahallesi olan Maraş, 1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biriydi. Bölge Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesinde kalıyor.

Maraş, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrası BM Güvenlik Konseyinin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatıldı.

Maraş, 13 Ağustos 1974’teki harekat sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

Kıbrıs’ta Maraş’ın açılmasına BM ve AB’den tepki

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya